W maju remont murów w Trzcińsku
Film i foto na zamku

SPORT

Udanie popłynęli
Pływacy UKP Marlin Gryfino po zimowych treningach wystąpili w pierwszych w tym roku zawodach. Były to 5 lutego w Zielonej Górze zawody z cyklu „Ogary poszły w las”. Ścigano się w dwóch kategoriach wiekowych: 16 lat i młodsi oraz 17 lat. Gryfinianie mogą zaliczyć swój start do udanych, mimo że byli dużo młodsi od rywali: chłopcy mają po 15 lat, a dziewczęta zaledwie po 12-13. Wszyscy poprawili swoje rekordy życiowe. Dwa medale zdobył Paweł Sendyk: złoty na dystansie 100 metrów stylem dowolnym i srebrny na 100 m motylkiem. Dzięki tym wynikom zajął drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej. Wysokie 6. miejsce wywalczyła Magdalena Piaskowska na 200 m stylem zmiennym, a 10. była Karolina Swendrowska na 200 m stylem klasycznym. Na 100 m stylem dowolnym Monika Głowacka zajęła 28. miejsce, Magdalena Piaskowska 35., a 38. Maja Stróżyk, która była również 31. na 100 m motylkiem. Marcin Kamiński był 28. na 100 m dowolnym i 20. na 400 m. Tym samym awansował na 29. pozycję w ogólnopolskim rankingu rocznika 1997.
Trener Zbigniew Starosta był bardzo zadowolony ze startu M. Kamińskiego i P. Sendyka, dla których był to ważny sprawdzian przed mistrzostwami Polski, które odbędą się 9-11 marca.

Karol Gontarz
Waleczny Krokus
W Strzelcach Opolskich odbył się 18 lutego Krajowy Turniej Juniorów i Młodzików w badmintonie, zorganizowany przez Opolski Okręgowy Związek Badmintona i miejscowy klub MKS. Na parkiecie walczyło pond 60 zawodników z całej Polski, w tym z: KS Match Point Ślęza Wrocław, MKS Częstochowa, KS Chojnik Jelenia Góra, UKS Unia Bieruń, UKS Dwójka Blachownia, STB Energia Lubliniec, LKS Technik Głubczyce, MMKS Kędzierzyn-Koźle, UKS 15 Kędzierzyn-Koźle, MKS Strzelce Opolskie. Startowało także sześciu młodzików LUKS Krokus Góralice. Najlepiej z naszych zawodników zaprezentował się Karol Gontarz, który zajął drugie miejsce w singlu chłopców. Debel dziewcząt: Katarzyna Grabowicz/Patrycja Matusiak zakończył zawody na etapie półfinałów. W grze podwójnej chłopców Karol Gontarz/Daniel Kozakiewicz zajęli szóste miejsce. K. Grabowicz w ćwierćfinale uległa późniejszej zwyciężczyni turnieju - H. Szymańskiej.
Po raz pierwszy w zawodach rangi ogólnopolskiej wzięły udział Oliwia Angowska i Weronika Saskowska.

Mistrzowie z Chojny
Chłopcy z Chojny zdobyli mistrzostwo powiatu w minisiatkówce szkół podstawowych i awansowali do szczebla regionalnego. Pokonali wszystkich czterech rywali, nie tracąc ani jednego seta, podobnie jak wcześniej w rozgrywkach rejonowych. Z Moryniem wygrali 25:11 i 25:13, z Gryfinem do 8 i do 13 punktów, ze Swobnicą do 9 i 15 oraz z Kołbaczem do 15 i 7. Podopieczni Piotra Grejmana wystąpili w składzie: Jan Gil, Kacper Grabarczyk, Konrad Miler, Michał Miler, Jakub Mróz, Kacper Gaj, Oskar Piątek, Maciej Mróz, Sebastian Zazulak. Turniej regionalny zostanie rozegrany w marcu. Chojnianie będą rywalizować z mistrzami powiatów: polickiego, myśliborskiego, pyrzyckiego i SP 39 Szczecin.
Minisiatkarze z SP Chojna

Piotr Kos - najlepszy
w sobotnim turnieju
Szachowe weekendy
Młodzi gryfińscy szachiści 18 lutego stanęli na starcie drugiego turnieju z cyklu o Grand Prix Gryfina. Przystąpiło do niego 37 zawodników. Wygrała Greta Stołecka przed Justyną Kruszewską - obie po 6 pkt. Trzeci był Hubert Małolepszy - 5 pkt. W punktacji generalnej po dwóch turniejach prowadzą: Stołecka i Kruszewska (po 12 pkt).
W sobotę 33 osoby rywalizowały w innym turnieju w Gryfinie: Cztery Pory Roku - Zima 2012. Tu gra się z tzw. handicapem: im wyższą kategorię szachową posiada zawodnik, tym mniej czasu ma na rozegranie partii (np. z IV kategorią po 7 minut, a bez kategorii po 10 min.). Wygrał Piotr Kos i było to jego pierwsze zwycięstwo indywidualne. O pół punktu wyprzedził Łukasza Krawczyka i Huberta Małolepszego.

Piłkarska Widuchowa
Kolejne turnieje piłkarskie odbyły się w hali Zespołu Szkół w Widuchowej, zorganizowane przez miejscowy klub GUKS. 19 lutego grali chłopcy rocznika 2000. Rywalizowano w dwóch grupach. Półfinały rozstrzygnięto dopiero w rzutach karnych. Oto końcowa klasyfikacja: