Dzisiaj jest wtorek, 19 października 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 10 z dnia 06.03.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Włóczykiju, do zobaczenia za rok!
Cedyńskie potyczki
O lepszą jakość współpracy transgranicznej
Policja krytycznie o... policji
Z dziejów Żydów w Königsbergu (2)
Polska sztuka w Schwedt
Słup i wielka polityka
Muzyka i abstrakcje
Urząd do remontu
Urodzaj na prymusów
Sport

Polska sztuka w Schwedt

W najbliższy piątek 9 marca o godz. 19.30 w teatrze Uckermärkische Bühnen Schwedt (sala Teatru Intymnego) rozpocznie się premiera sztuki Sławomira Mrożka pt. „Policja”. Wyreżyserował ją znany polski aktor i reżyser, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, od kilku lat współ-pracujący z UBS - Cezary Morawski.
Mrożek napisał „Policję” w 1958 r. jako swój pierwszy dramat. Więzień - opozycjonista po 10 latach aresztu nagle przechodzi przemianę, podpisuje lojalkę i wychodzi na wolność. Ale był ostatnim więźniem w kraju i tym samym wpędza policję w kryzys: kogo ma ona teraz śledzić, aresztować, przesłuchiwać? Gdy policyjny prowokator próbuje kolejny raz sprowokować nieprzyjazne dla władzy gesty, zostaje pobity przez lud. Naczelnik policji chwyta się ostatniej deski ratunku: aresztuje... prowokatora. Dzięki temu policja ma znowu co robić. Role ulegają odwróceniu, gdy aresztowany prowokator ma być przesłuchany przez byłego więźnia, który jako specjalista od spisków staje się adiutantem samego generała.

Okazuje się, że Mrożek swą sztuką o 13 lat wyprzedził słynny psychologiczny eksperyment więzienny Philipa Zimbardo, który pokazał, jak szybko ludzie wcielają się w przypisane im przez przypadek role, stając się gorliwymi oprawcami lub upodlonymi więźniami.

Kolejne spektakle: 24 marca o godz. 19.30, 28 marca o 10.00, 12 i 13 kwietnia oraz 4 maja o godz. 19.30. Mailowa rezerwacja w j. niemieckim: [email protected], w j. polskim: [email protected] Przedstawienie grane jest w języku niemieckim.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska