Dzisiaj jest wtorek, 19 października 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 10 z dnia 06.03.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Włóczykiju, do zobaczenia za rok!
Cedyńskie potyczki
O lepszą jakość współpracy transgranicznej
Policja krytycznie o... policji
Z dziejów Żydów w Königsbergu (2)
Polska sztuka w Schwedt
Słup i wielka polityka
Muzyka i abstrakcje
Urząd do remontu
Urodzaj na prymusów
Sport

Muzyka i abstrakcje

Podopieczni Joanny Mieszko-Nity już po raz siódmy uczestniczyli w Kaliszu w ogólnopolskim konkursie „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”. W obecnej, siedemnastej edycji laureatem został chojeński gimnazjalista, uczeń kl. I Patryk Werwiński - autor wspaniałych abstrakcji na temat muzyki. Pracował na zajęciach malarstwa i rysunku w Centrum Kultury w Chojnie, prowadzonych przez J. Mieszko-Nitę we wtorki i czwartki każdego tygodnia. - To zdolny i bardzo pracowity uczeń. Konkurs był trudny, a piękne, pełne ekspresji prace realizowane były w różnych technikach: malarskich, mieszanych, graficznych, rysunkowych, kolażu, batiku, fotografii, a nawet mozaiki ceramicznej - mówi nauczycielka młodego plastyka. Patryk miał także okazję pracować na warsztatach plastycznych „Czy muzykę możemy zilustrować za pomocą czystego koloru?”, na których laureatom przedstawiono prace słynnych abstrakcjonistów: Jacksona Pollocka, Marka Rothko i Wassilya Kandinsky’ego. Uczniowie musieli stworzyć swoje własne, abstrakcyjne widzenie muzyki.

Wernisaż zorganizowano w Muzeum Ziemi Kaliskiej, gdzie charakter prac podkreślały wymyślne instrumenty z epoki oraz koncert zespołu muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Saltarello. Nagrody wręczali przedstawiciele władz Kalisza.
Patryk ze swą pracą i instruktorką
Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano także pracę Justyny Stryczek, która pracowała pod okiem Joanny Mieszko-Nity w gimnazjum oraz drugą pracę Patryka Werwińskiego z CK. Na naszym pośrednictwem instruktorka serdecznie dziękuje dyrektor Centrum Kultury za wszelką pomoc.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska