Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 11 z dnia 13.03.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Szpital z nadziejami
Ruszył nabór wniosków w DIROW
Czy Zielin będzie pamiętał o wielkim pisarzu?
Hojna Chojna
Wiatraki i żwir
Z dziejów Żydów w Königsbergu (3)
Jeszcze tylko wyposażenie
Kronika wypadków königsberskich
Wariatki w Uhuru
Sport

Szpital z nadziejami

Na początku marca Zarząd Powiatu wybrał inwestora strategicznego dla Szpitala Powiatowego w Gryfinie, sprzedając pakiet większościowy – 60 proc. udziałów. Wiadomo, że taki szpital jak gryfiński bez dokapitalizowania i rozbudowy w przyszłości nie miałby większych szans przetrwania. Konkurencja w lecznictwie jest już widoczna gołym okiem. Zarząd rozglądał się za inwestorem od dwóch lat, ale dopiero ostatnio pojawiły się firmy, mogące zaspokoić oczekiwania. Ostatecznie wybrano szczecińską spółkę akcyjną Dom Lekarski, która na terenie Szczecina zarządza kilkoma dużymi przychodniami.

Wydaje się, że taki mariaż przychodni ze szpitalem powinien być korzystny. Chodzi tu też o dostęp do specjalistów czy diagnostyki. Szpital gryfiński będzie jedyną tego typu placówką w spółce. Najistotniejsze będzie dofinansowanie szpitala. W czasie negocjacji zapewniano, że będą to kwoty kilkumilionowe. W pierwszym etapie spółka ma zainwestować około 2 mln zł. Obok istniejącego budynku jest teren pod rozbudowę. W planach jest budowa oddziału chirurgicznego.
Odstępując akcje, powiat nie pozbywa się majątku, bo spółka będzie go dzierżawić. Decydując się na nowy podmiot, musiano jednocześnie zapewnić odpowiednie zabezpieczenia płacowo-socjalne obecnym pracownikom. Wynegocjowano trzyletni pakiet. Gdyby ktoś został zwolniony, otrzymałby trzyletnią odprawę. Tym samym należy sądzić, że przez ten okres muszą być utrzymane dotychczasowe oddziały.
Wybór przez powiat tego inwestora nie jest na razie prawnie przypieczętowany, bo nie podpisano jeszcze umowy. Jednak obydwie strony uzgodniły jej warunki.
(tekst i fot. tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska