Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 12 z dnia 20.03.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Nasi włóczykije docenieni
Burmistrz konsultuje
Wyroki uchylone
Nasz platan może być Drzewem Roku
Dyrektor nie zanieczyszcza
Z dziejów Żydów w Königsbergu (4)
J. Mieszko-Nita w Warszawie
O starej Chojnie w Schwedt
Wszystko o konkursach
Kronika wypadków königsberskich
Cielsko z nagrodą
Osadnicy w Terra Incognita
Sport

Osadnicy w Terra Incognita

W sobotę rozpoczęło się kolejne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Terra Incognita” z Chojny. Nosi nazwę „Osadnicy”. Młodzieżowe grupy „szperaczy” z powiatu gryfińskiego pod opieką wspieranych przez fachowców nauczycieli przez kilka miesięcy mają szukać śladów z pierwszych lat polskiego osadnictwa po II wojnie światowej. Chodzi o odnajdywanie i odwiedzanie miejsc i osób związanych z wydarzeniami tamtych lat, prowadzenie wywiadów ze świadkami czasu, gromadzenie zdjęć, dokumentów i przedmiotów z tego okresu, sporządzanie dokumentacji fotograficznej. Jak zaznaczają organizatorzy, powojenna historia regionalna zajmuje mało miejsca w programach szkolnych, co nie pobudza do samodzielnych poszukiwań.

Dominik Smulski prezentuje zdjęcia z naszego regionu
W sobotę zaczęto od warsztatów archiwistyczno-dziennikarskich, w których wzięli udział gimnazjaliści z Chojny, Mieszkowic, Morynia i Widuchowej oraz uczniowie SP w Chojnie, w której murach uczestnicy spotkali się. Rozpoczął dr Paweł Migdalski z Uniwersytetu Szczecińskiego (prezes Terra Incognita), który naszkicował charakterystykę naszego regionu w powojennych dziesięcioleciach. Potem Dominik Smulski i Magda Ziętkiewicz prezentowali zdjęcia i krótkie filmy o osadnictwie. Następnie młodzież podzieliła się na dwie grupy warsztatowe. Zajęcia z technik archiwistycznych prowadził dr Rafał Simiński z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych US. W drugiej grupie o technikach dziennikarskich mówili: Magda Ziętkiewicz i Przemysław Konopka.

Młodzież ma do końca maja czas na realizację zadań. Potem nastąpi podsumowanie. Projekt jest dofinansowany przez gryfińskie starostwo.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska