Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 13 z dnia 27.03.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Znów zginęła wioska
Chojna nadal tonie w śmieciach, a stare mury sypią się w proch
Tanie oczyszczanie
Malarska Droga Krzyżowa w Kołbaczu
Stabat Mater w Moryniu
Z dziejów Żydów w Königsbergu (5)
Wiatraki wracają
Kronika wypadków königsberskich
Nowy szef powiatowej PO
Sport

Znów zginęła wioska

Przekazujemy coroczne dane demograficzne z naszego powiatu. W tabeli zamieściliśmy liczbę ludności wszystkich gmin oraz ich siedzib na dzień 31 grudnia 2011 roku. Zwyczajowo już porównujemy dane z rokiem ubiegłym. Jak widać, tendencja spadkowa utrwaliła się, a nawet pogłębiła, bo rok wcześniej powiat skurczył się o 200 osób, a obecnie aż o 275. Tak więc straciliśmy kolejną wioskę.

Ciekawie przedstawia się też demografia na przestrzeni ostatniej dekady. Oto tabela obrazująca ilość mieszkańców w poszczególnych gminach na koniec 2001 roku i 10 lat później.
Jak widać, powiat stracił ponad 1100 osób, co jest ubytkiem znaczącym. Gminy kurczyły się nierównomiernie. Procentowo najwięcej straciło Trzcińsko-Zdrój, a potem Mieszkowice i Banie. Ewenementem jest gmina Stare Czarnowo, która jako jedyna zwiększyła stan posiadania. Bardzo niewiele straciła Chojna i Gryfino. Tutaj też jest pewna ciekawostka, bo z Gryfina (miasta) w ciągu dekady odeszło aż 1073 osoby, natomiast Chojna ma o 315 mieszkańców więcej. Swoisty wyścig można zaobserwować między Cedynią a Moryniem. Moryń systematycznie goni Cedynię i aby się z nią zrównać, potrzebuje jeszcze tylko 20 mieszkańców.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska