Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 18 z dnia 01.05.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
W Gryfinie nadal bardzo chcą elektrowni, choćby atomowej
Kolejna szkoła przegrywa z demografią
Białęgi protestują
Mury do inwentaryzacji
Trudno odtruć serca
Żwirownia już funkcjonuje
Wyższa i radośniejsza
Powiat w miarę bezpieczny
Myślę o nich z wdzięcznością
Maj pod Lwami
Chłopcy ze Swobnicy mistrzami województwa
Sport

SPORT

Futbol i migracje
Międzynarodowy turniej piłkarski w ramach „TriM 2012” rozpoczyna się we wtorek 1 maja w Mieszkowicach. Uczestniczy młodzież w wieku 13-15 lat z trzech krajów: Ukrainy (Kijów, Charków/Merefa, Sambor), Niemiec (Grömitz i Cismar w landzie Szlezwik-Holsztyn) i Polski (Mieszkowice). To część przedsięwzięcia, organizowanego w przededniu dorosłego Euro 2010 przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży jednocześnie w tych trzech krajach. Jak mówią organizatorzy, projekt TriM ma na celu zwrócić uwagę młodych Europejczyków na sąsiednie kraje, na ich odmienną historię i współczesność, ale też elementy wspólne. W Niemczech pracują polscy lekarze i rzemieślnicy, a na ich miejsce do Polski przyjeżdżają Ukraińcy. Dla dzieci i młodzieży oznacza to często zmiany, na które nie są przygotowane i w których potrzebują wsparcia. Taką zmianą jest zarówno przeprowadzka do obcego kraju, gdzie mówi się innym językiem i nie ma dawnych przyjaciół i krewnych, jak też pozostanie w kraju bez rodziców. TriM ma pomóc zrozumieć różne strony bycia migrantem. Przygotowania odbywają się nie tylko na boisku. Młodzież szuka odpowiedzi na różne pytania. Np. czy Ukraina jest naprawdę większa od Niemiec i jak długo się tam jedzie pociągiem? Czy wszyscy Niemcy piją piwo i czytają Goethego i Schillera? Czy wszyscy Polacy są katolikami i czy naprawdę żyją tam żubry?
Mieszkowicka część mistrzostw odbywa się pod hasłem „Migracje ludności”, gdyż uczestnicy żyją na terenach silnie związanych w przeszłości z migracjami. Jak mówi koordynator projektu w Mieszkowicach Krzysztof Karolak (nauczyciel, przewodniczący Rady Miejskiej), miasto to stanowi w tym przedsięwzięciu szczególne miejsce, bo leży w najdalej na zachód wysuniętym rejonie Polski, który przed wojną należał do Niemiec. Gminę zamieszkuje ludność napływowa, przesiedlana tu po II wojnie głównie z Kresów Wschodnich, czyli tych regionów Polski, które teraz są na terytorium Ukrainy, Litwy lub Białorusi. Do dziś żyją w Mieszkowicach byli mieszkańcy Sambora, którzy w tym mieście się urodzili, chodzili do szkoły, dorastali. Z trzema osobami młodzież spotka się w czasie projektu. Jedna z nich to 80-letni dziś przedwojenny piłkarz klubu sportowego w Samborze, który po wojnie grał w Mieszku Mieszkowice, później przez wiele lat był jego działaczem. Młodzież spotka się także z polsko-niemieckim małżeństwem Elvirą (liczącą 85 lat) i Fortunatem (86 lat) Profé-Mackiewiczami i pozna bardzo ciekawą, mocno powikłaną historię ich życia.
Wszystkie grupy otrzymały także zadanie, aby w swoich miejscowościach lub okolicy odnaleźć ślady polskie, ukraińskie i niemieckie: historie ludzi, nazwy ulic, miejscowości, budynki, pomniki, książki, dzieła sztuki itp. Trudnym wątkiem historycznym projektu będzie udział młodzieży z trzech krajów w MGOK w wystawie pt. „Ludobójstwo ludności polskiej przez organizacje ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-1947”, a następnie jej omówienie i (najprawdopodobniej) przygotowanie przesłania młodzieży do narodów i rządów Polski, Niemiec i Ukrainy, potępiającego nacjonalizm z jego tragicznymi skutkami.
Młodzi Niemcy i Ukraińcy przyjeżdżają do Mieszkowic już w poniedziałek. We wtorek w godz. 10.30-12.30 na Orliku rozgrywane będą pierwsze mecze. Po południu będzie zwiedzanie Morynia i Zielina, nazajutrz wizyta w Berlinie, m.in. w Urzędzie Kanclerskim i Reichstagu. 3 maja - dzień polski i udział w obchodach Święta Konstytucji. Od 16.30 kolejne mecze (na stadionie miejskim). Wieczorem prezentacja Polski w inscenizacji historycznej. Piątek to spotkanie z burmistrzem Mieszkowic i radnymi, wręczenie pucharów i medali, wizyta w Gryfinie u starosty. Po powrocie - spotkanie w mieszkowickim gimnazjum, a o 18 na stadionie miejskim mecz towarzyski Mieszkowice - Europa Wschodnia i Zachodnia. Impreza zakończy się w sobotę.
(rr)

Nadodrzańska Dwunastka
Jak już informowaliśmy, zwycięzcą Mieszkowickiej Nadodrzańskiej Dziesiątki (taka jest oficjalna nazwa biegu), zorganizowanej 21 kwietnia po raz dziesiąty w Gozdowicach, został Ukrainiec Siergej Okseniuk. Dla ścisłości dodajmy, że trasa jest w rzeczywistości sporo dłuższa i ma prawie 12 km. Ukrainiec to renomowana firma, bo pod koniec marca wygrał mocno obsadzoną dziesiątkę w Poznaniu. Tuż za nim był Iwan Musijako, a kilkanaście sekund za tą dwójką Igor Olefirenko. To też Ukraińcy i podobnie jak zwycięzca, reprezentujący „biegową emigrację zarobkową”. Ta trójka przybiegła z olbrzymią przewagą prawie 5 min., ale niespodzianką było to, iż następna na mecie pojawiła się Białorusinka Anastazja Daszkiewicz, która - podobnie jak kolejne po niej trzy Ukrainki - też zarabia w ten sposób w Polsce. Najlepszym z Polaków (ósme miejsce) okazał się 20-latek z Witnicy Mateusz Wermuth, trenujący do niedawna w Hermesie Gryfino, a spośród pań Edyta Rybacka (10. miejsce open) z Hermesa. Bieg ukończyło 64 uczestników i byli to przede wszystkim prawdziwi amatorzy z naszych okolic, biegający rekreacyjnie. Sporo osób widzieliśmy na trasie po raz pierwszy i - co było znamienne, zauważyliśmy kilka rodzinnych startów. Np. Radosław Stec z Chojny biegał z synami: Kamilem i Maciejem, Janusz Tracz z córką - piątoklasistką Sarą, a Piotr Kos z Morynia z żoną Bożeną.

Anastazja Daszkiewicz
Janusz Tracz biegł z córką Sarą
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

Krzywin znów zaprasza na biegi
Krzywińska Liga Biegów Przełajowych zaprasza 19 maja na kolejną edycję tej imprezy. Początek o godz. 9. Jako pierwsze wystartują przedszkolaki. Zakończenie imprezy zaplanowano na godz. 12.30.

Olimpijczycy z Krzymowa
W naszym województwie jest około 20 szkół, noszących imię Polskich Olimpijczyków. W powiecie gryfińskim też dwie placówki przyjęły taką nazwę: Gimnazjum w Gryfinie na Górnym Tarasie i SP w Krzymowie. W tym miesiącu obchodzone są Dni Olimpijczyka dla upamiętnienia pierwszych nowożytnych igrzysk, które właśnie w kwietniu 1986 roku wznowiono w Atenach. Olimpijskie szkoły w tym okresie zazwyczaj organizują wewnętrzne igrzyska i zapraszają do siebie olimpijczyków. Szkoła w Krzymowie robi to już od 8 lat, czyli od chwili przyjęcia tego imienia. W tym roku specjalnymi gośćmi, obok przedstawicieli władz gminnych, byli: dwukrotny olimpijczyk, świetny kolarz lat 60. Rajmund Zieliński oraz wiceprzewodniczący Rady Głównej LZS Stanisław Kopeć. Był także - już po raz kolejny - traktowany jako przyjaciel szkoły chojeński lekkoatleta-weteran Wojciech Strelczuk, który prezentował swoje medale i ufundował kilka upominków.
W. Strelczuk wręcza medal
i upominek najmłodszej „olimpijce”
Krzymowskie maluchy ten dzień spędziły radośnie, bo każdy mógł się poczuć olimpijczykiem. Nauczyciele przygotowali dla nich taki blok konkurencji, że niekoniecznie wygrywali najsprawniejsi. Wystarczyło trochę szczęścia, by zdobyć upragniony medal. Oczywiście rywalizowano w grupach wiekowych, aby starszyzna nie wyeliminowała młodzików. Swe umiejętności zaprezentowały także nauczycielki, które zmierzyły się z krzymowskimi uczennicami - mistrzyniami powiatu w siatkówce, walczącymi obecnie o awans do ścisłego finału wojewódzkiego. Wynik był łatwy do przewidzenia, ale panie belferki plamy nie dały, bo w jednym secie ugrały aż 12 pkt.
Wkrótce zamieścimy naszą rozmowę z Rajmundem Zielińskim, z której dowiemy się m.in. o pierwszym wyścigu rowerowym, który zostanie rozegrany podczas Dni Chojny 3 czerwca. Jest uzgadniany przyjazd niecodziennego gościa – największej sławy polskiego kolarstwa: Ryszarda Szurkowskiego.
(tekst i fot. tw)

Unijna siatkówka
W sobotę w Baniach z okazji ósmej rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej zorganizowano turniej siatkówki dziewcząt o puchar przewodniczącej Rady Gminy. Wygrała drużyna Libero Banie (kl. I-II gimnazjum) przed UKS 29 Bukowe Szczecin, Libero (klasy trzecie) i Centrum Kultury Platinum Chojna. Wyróżnienia indywidualne otrzymały: Marika Zagórska - Szczecin, Alicja Frąk - Chojna, Karolina Mendowska i Karolina Stafiej -obydwie z Bań. Za najlepszą zawodniczkę uznano Weronikę Białek z Libero. Ufundowaną przez firmę Silver Trofea Sportowe nagrodę specjalną otrzymała Katarzyna Wypych (także Libero) - najmłodsza zawodniczka turnieju. Nagrody i poczęstunek zostały ufundowane przez Urząd Gminy i jej przewodniczącą Danutę Zawadzką-Zając, firmę Silver Trofea Sportowe Szczecin, Market Centrum Banie. Organizatorzy specjalne podziękowania kierują do PHU SANBUD za wsparcie udzielone bańskim siatkarkom. Dyrektor CK w Chojnie gorąco dziękuje Administracji Szkół i Infrastruktury Społecznej za transport.
2 maja o godz. 15 Stowarzyszenie Libero w Baniach zaprasza na turniej drużyn mieszanych dzieci i młodzieży szkolnej (na Orliku), a 6 maja o 9 na turniej siatkówki o puchar wójta (hala Zespołu Szkół).

Piłka nożna
IV liga. Siedemnaste zwycięstwo odnieśli w sobotę piłkarze Energetyka Gryfino, pokonując u siebie Hutnika Szczecin 4:2 (Komar 2, Kutasiewicz, Kosakiewicz) i nadal są liderem. Wicelider Pogoń II Szczecin wygrała w Wałczu z Orłem 4:0. Inne wyniki: Leśnik/Rossa Manowo - Victoria Przecław 4:0, Stal Szczecin - Ina Goleniów 0:0, Rega Trzebiatów - Gryf Kamień Pomorski 0:3, Lech Czaplinek - Sarmata Dobra 2:2, Vineta Wolin - Sława Sławno 6:1, Kluczevia Stargard - Astra Ustronie Morskie 1:3. Czołówka tabeli:
        1. Energetyk Gryfino    23   54   69:19
        2. Pogoń II Szczecin    23   48   76:27
        3. Leśnik/Rossa Manowo  23   43   55:28
We wtorek 1 maja gryfinianie grają w Goleniowie, a w sobotę u siebie ze Sławą.

Wojewódzka okręgówka. Wszystkie nasze drużyny zremisowały: u siebie Morzycko Moryń z Ehrle Dobra Szczecińska 2:2 (bramka samobójcza i gol Mularczyka), a Odra Chojna z grającym przez większość czasu w dziesiątkę Piastem Chociwel 1:1 (Turkiewicz). Odrzanka Radziszewo zanotowała wynik 3:3 w Pełczycach z Kłosem (Bykowski, Lewandowski, Masztaler). Reszta wyników: Arkonia Szczecin - Stal Lipiany 4:3, Polonia Płoty - Zorza Dobrzany 1:2, Sęp Brzesko - Sokół Pyrzyce 2:1, Masovia Maszewo - Światowid Łobez 2:2, Unia Dolice - Świt Szczecin 2:1. Prowadzi Kłos, Morzycko jest na 4. miejscu, Odra na 6. i Odrzanka na 11. We wtorek: Odrzanka - Morzycko i Stal - Odra. W sobotę o 16 Odra - Światowid, w niedzielę o 17 Morzycko - Świt, Odrzanka gra w Maszewie.

Regionalna okręgówka. Orzeł Trzcińsko-Zdrój - Osadnik Myślibórz 1:2, Mieszko Mieszkowice - Orzeł Pęzino 0:0, Czcibor Cedynia - Orkan Suchań 0:3, Fagus Kołbacz - Ogniwo Babinek 1:1 (Kapuściński - Dobrowolski), Iskierka Szczecin - Myśla Dargomyśl 1:0, Klon Krzęcin - Polonia Giżyn 3:1, Drawa Drawno - Orzeł Bierzwnik 2:5, Wicher Przelewice - Remor Recz 4:2. Prowadzą Iskierka i Klon z jednakową ilością punktów. 6) Orzeł, 7) Mieszko, 11) Ogniwo, 14) Fagus, 15) Czcibor. Najbliższa kolejka 1 maja, a następna w weekend.

A-klasa. Gr. III. Zryw Kołbaskowo - Grot Gardno 2:3 (Pyra, Kaczmarski, Kapturowski), Znicz Niedźwiedź - Tanowia Tanowo 0:1, Błękit Pniewo - Unia Swochowo 8:1, Czarni Lubanowo - Łabędź-GryfHurt Widuchowa 3:1 (dla zwyc. Kudrewicz, Kaźmierczak, Wójcik), Iskra Banie - Rybak Trzebież 0:1, Leśnik Kliniska - Wicher Reptowo 2:1. Prowadzi Tanowia.
Gr. IV. Santos Sarbinowo - Zieloni Zielin 3:9, Chrobry Boleszkowice - Odra II Chojna 4:3 (Borczyński 3), Pomorzanin Cychry - Chrobry Lisie Pole 0:4 (Ziemiański, Woźnica, Ruszar, Kasuła), Olimpia Smolnica - Hetman Grzybno 0:4, Witniczanka Witnica - Zjednoczeni Kurzycko 6:1 (dla zwyc. Tytoń 2, Szczotka, Kowalczuk,Kościelny, Wiśniewski), KLUKS Krzywin - Klon Krzymów 0:2 (Obst 2). Prowadzą Zieloni.
Gr. VI. Piast Karsko - Piast Piaseczno 3:1 (Bogusz).
A-klasa rozgrywa najbliższe kolejki 3 maja i w weekend

B-klasa. Gr. IV. Odra Czelin - Korona Klępicz 3:0 (Pawlisiak, Możdżeń, Cacaj), Błękitni Białęgi - Sokół Przyjezierze 0:10 (Werner 4, Orman 2, Augustynowicz, Dworczyk, G. Tarasek, Ikiert), Sekwoja Brwice - Rosnowianka Rosnowo 2:1 (dla zwyc. Szumiło, Kałuźniak), Polonia Gryfino - Rurzyca Nawodna 0:0. Prowadzi Odra.
Gr. VI. Czarni Czarnówko - Tywa Swobnica 6:2 (Leszczyński 3, Serafin 2, Soliński - Szulawa, Durasiewicz), Zryw Góralice - Gryf Nowielin 2:2, Bonus Rzepnowo - Goplana Żabów 1:2, Sokół II Pyrzyce - Orzeł Żelechowo 0:3 vo. Prowadzą Czarni.

11-letni piłkarze
Powiatowe eliminacje XVII Turnieju im. Marka Wielgusa odbyły się 20 kwietnia w Widuchowej. Ta ogólnopolska impreza to mistrzostwa Polski chłopców z rocznika 2001 i młodszych. Organizatorem jest PZPN, a w Widuchowej przy udziale miejscowego klubu GUKS. Zgłosiły się trzy drużyny. Bezkonkurencyjny był Energetyk Junior Gryfino, odnosząc komplet zwycięstw i awansując do szczebla wojewódzkiego 14 maja w Drawsku Pom. Podopieczni trenera Dariusza Bucińskiego wystąpili w składzie: Dawid Stańczak, Szymon Chilewski, Patryk Gutek, Piotr Kiński, Łukasz Kościukiewicz, Kacper Krzebiatowski, Michał Łasak, Nikodem Macuk, Kamil Nowakowski, Kamil Pabich, Jakub Przetak, Michał Sobina, Remigiusz Staniec, Konrad Witek, Maciej Pięta. Ponadto w turnieju uczestniczyli: Orlik Banie i GUKS Widuchowa. Organizatorzy dziękują: Urzędowi Gminy i dyrekcji ZS Widuchowa, firmie Espana T. Prajs, A. Andrejczyk oraz firmie „Bokosport”.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska