Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 19 z dnia 08.05.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jest więcej pożarów
Elektrownia słoneczna na 27 lat
Szkoła ta sama, ale nie taka sama
Będą remontować
Gmina finansuje usuwanie azbestu
Kino w Sieci
Głosy umarłych (1)
Z uśmiechem o tolerancji
Mocni w astronomii
Wygrali faworyci
Krajoznawcy walczyli o awans
Sport

Kino w Sieci

Gryfińskie kino „Gryf” zrzeszone jest w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, która ma na celu rozpowszechnianie filmów o wysokich walorach artystycznych. Przegląd „Kino w Sieci” to pokaz pięciu nietuzinkowych europejskich filmów. W zestawie są dzieła wybitnych reżyserów, takich jak Aleksander Sokurow czy Marion Hänsel, udany debiut Anne Sewitsky, adaptacja jednej z największych sensacji literackiej we Włoszech, a także urzekający dokument nakręcony w odległych i surowych przestrzeniach Syberii.

„Happy Happy” - reż. Anne Sewitsky - Norwegia 2010, 85 min. Projekcja 11 i 14 maja o godz. 18.15. Norweski kandydat do Oscara. Da się głęboko w sobie skryć tajemnicę i nie dać jej poznać nikomu. Jest możliwe żyć z tym sekretem i starać się, żeby nikt wkoło nie zauważył. Bo to, co niewypowiedziane, jest podszyte wstydem, strachem, a otoczone poczuciem obowiązku. Prawdziwy facet ma dom, przed nim posadzone drzewo, a w nim choć na pozór szczęśliwą żonę i radosne w swojej patologii dziecko. Bańka w końcu musi pęknąć. A sekret musi wyjść na jaw.

„Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze” - reż. Dmitrij Wasiukow, Werner Herzog - Rosja/Niemcy 2011, 90 min. 11 i 14 maja o godz. 20. Porywający, fascynujący i urzekający film. Jest tu sporo poczucia humoru, ale także momentów prawdziwego człowieczeństwa. To niezwykłe, otwierające oczy doświadczenie. To optymistyczny, pełen szczęścia film. W samym sercu syberyjskiej głuszy, z dala od cywilizacji, 300 osób zamieszkuje małą miejscowość Bakhtia nad rzeką Jenisej. Razem z filmowcami, którzy tam dotarli, obserwujemy rok z życia myśliwych, wędkarzy i innych osób zamieszkujących wioskę. Codzienność w przykrytym śniegiem niedostępnym regionie świata.

„Samotność liczb pierwszych” - reż. Saverio Costanzo - Francja/Niemcy/Włochy 2010, 118 min. 12 maja o godz. 18 i 15 maja o 17.45. Wiele absolutnie hipnotycznych scen zrealizowanych w stylu Kubricka. Ekranizacja bestsellerowej książki Paola Giordano. Mattia i Alice to dwójka samotników i odludków, odrzucanych przez rówieśników, mających problemy z akceptacją samych siebie. Spotykają się w liceum i choć czują pokrewieństwo dusz, nie potrafią tego wyrazić, dręczeni przez straszne traumy z dzieciństwa, które właściwie uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Poprzez lata, wchodząc w dorosłość, rozpoczynając karierę czy zakładając rodzinę, na przemian zbliżają się do siebie i oddalają. Są jak tytułowe liczby pierwsze - oddzielone jedyną cyfrą parzystą, która nie pozwala im się połączyć.

„Czarny ocean” - reż. Marion Hänsel - Belgia/Francja/Niemcy 2010, 87 min. 13 maja o godz. 18. Hiroszima, Nagasaki, Mururoa. Emocje, które może rozładować tylko bomba… Jest rok 1972. Grupa młodych rekrutów wyrusza okrętem na atol Mururoa. Nie znają celu podróży, choć wiedzą, że przyszło im uczestniczyć w wyjątkowej misji. Podróż przebiega niczym wakacyjna wyprawa na rajską wyspę. Chłopcy grają w karty, łowią ryby i piją alkohol, ukradkiem wyniesiony z kapitańskiej mesy. Są młodzi i nie zadają zbędnych pytań. Jednak ładunek, który znajduje się pod podkładem i związana z nim tajemnica, zaczynają psuć beztroską atmosferę. Kiedy napięcie staje się nie do wytrzymania, nadchodzi kres podróży. Przeszłość znika i nic, co było, nigdy już nie będzie takie same.

„Faust” - reż. Aleksander Sokurow - Rosja 2011, 134 min. 13 i 15 maja o godz. 20. Uhonorowany główną nagrodą na ostatnim festiwalu w Wenecji film jest swobodnie zainspirowany opowieścią Goethego. Reżyser radykalnie reinterpretuje dobrze znany mit. Faust jest u niego myślicielem, buntownikiem i pionierem, ale też anonimowym człowiekiem z krwi i kości, napędzanym przez wewnętrzne impulsy chciwości i żądzy. To ostatnia część tetralogii Sokurowa o ludziach władzy. Bohaterami poprzednich byli: Hitler, Lenin i japoński cesarz Hirohito.

Bilet na jeden film kosztuje 12 zł, a karnet na wszystkie 5 filmów - 26 zł.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska