Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 20 z dnia 15.05.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Dziury będą jeszcze długo
Premier Brandenburgii z Polakami
Jubileuszowa strażacka gala
Chojeńsko-gryfiński generał
Najlepsza przestrzeń: Dolina Miłości
Szybko i nerwowo
Dzień Europy
Podziwiajcie olbrzyma
Głosy umarłych (2)
Zuzia 2012
Izby do muzeum
Hattrick dla Europy
Sport

Hattrick dla Europy

Zgodnie z zapowiedzią, dziś więcej szczegółów o imprezie „TriM Hattrick dla Europy”, która trwała w Mieszkowicach od 30 kwietnia do 5 maja. Uczestniczyła młodzież w wieku 13-15 lat z Ukrainy (Kijów, Charków/Merefa, Sambor), Niemiec (Grömitz i Cismar) i Polski (Mieszkowice). Był to jeden z elementów przedsięwzięcia, organizowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży jednocześnie w tych trzech krajach. Celem jest zwrócenie uwagi młodych Europejczyków na sąsiednie kraje, na ich odmienną historię i współczesność, ale też elementy wspólne.
Drużyny rozgrywały ze sobą 12-minutowe mecze w ramach piłkarskiego turnieju. W każdym składzie musiała cały czas być przynajmniej jedna dziewczyna. W S.C. Strassenfussball Cismar grały nawet trzy, nie ustępując wcale chłopcom. Turniej otworzył burmistrz Andrzej Salwa.

W programie drugiego dnia była wycieczka do Morynia, zwiedzanie geoparku, spotkanie z klubem płetwonurków Aquarius, spacer promenadą nad jeziorem Morzycko i udział w otwarciu wystawy plastycznej „Piąty wymiar – jak impresjoniści”. Po południu młodzi Ukraińcy udali się do Zielina na zaproszenie sołtysa, dyrektora szkoły i proboszcza. Duża część mieszkańców ma swoje rodzinne korzenie na dzisiejszej Ukrainie, dlatego żywo dyskutowanym tematem były migracje ludności, wspomnienia z lat przed- i powojennych.

Pierwszy mecz rozpoczął blisko 80-letni Mieczysław Domino - kiedyś piłkarz Korony Sambor, a po wojnie Mieszka Mieszkowice
Wieczorem w ramach programu „Migracje ludności” historię swojego życia zaprezentował 79-letni Mieczysław Domino. Przed wojną był piłkarzem Korony Sambor. W tym leżącym na zachodniej Ukrainie mieście urodził się i mieszkał do 12. roku życia. Ojciec był gospodarzem na stadionie Korony i z całą 10-osobową rodziną mieszkał w budynku klubowym. W czasie wojny 10-letni Mietek ukradł Niemcom dwa granaty, rzucił je do Dniestru i zdobył zapas ryb, które rodzina mogła jeść cały tydzień. W 1946 roku dużym transportem, pociągiem towarowym dotarli do Mieszkowic. Tu młody Mieczysław też zaczął grać w piłkę - jako bramkarz w Mieszku. Potem przez 50 lat był działaczem tego klubu. Nigdy nie był ponownie w swym rodzinnym mieście. Z tym większą radością przyjął album ze zdjęciami Sambora i stadionu Korony.
Potem młodzież z Sambora prezentowała niemieckie i polskie ślady w swojej okolicy (było to jednym z zadań projektu). Jest ich dużo, np. rodzinna krypta Fredrów w kościele w Rudkach, gdzie spoczywa zabalsamowane ciało Aleksandra Fredry. Kaplicę i kryptę odnowiono staraniem Fundacji Kultury Polskiej w Warszawie przy udziale Ukraińskiego Funduszu Kultury we Lwowie. Z kolei w pobliskim Drohobyczu w parku stoi popiersie Adama Mickiewicza, nieopodal przed kościołem - pomnik Jana Pawła II i popiersie króla Zygmunta III. Jest też muzeum Brunona Schulza (było to jego rodzinne miasto). Zajmuje salę w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Iwana Franki, gdzie przed wojną, w ówczesnym Gimnazjum im. Władysława Jagiełły, mieścił się gabinet Schulza. Tam uczył rysunków i prac ręcznych. Tego wieczoru również pozostałe grupy ukraińskie zaprezentowały ślady polskie i niemieckie z Kijowa, Charkowa i Merefy. Także młodzież z Grömitz i Cismaru przygotowała kilka historii ze swoich miast, przeważnie związanych z II wojną, w których przeplatają się losy Polaków i Niemców. Jeden z opiekunów opowiedział losy swojej rodziny, w których także pojawiały się polskie ślady.

Trzeci dzień wypełniła wycieczka do Berlina. Po drodze zatrzymano się w Bad Freienwalde w kompleksie skoczni narciarskich, gdzie przez osiem lat młodzież z klubu Zieloni z gminy Mieszkowice trenowała skoki wspólnie z rówieśnikami z Wintersportverein 1923.
Po autokarowym zwiedzeniu Berlina pod Bramą Brandenburską czekała ekipa telewizyjna oraz legenda angielskiej i europejskiej piłki nożnej - sir Alex Ferguson - trener Manchesteru United. Pogratulowano mu zdobycia Pucharu Ligi Angielskiej. Dla wielu uczestników mieszkowickiego TriM-u to spotkanie i rozmowa stanowiły najważniejszy punkt całego projektu.
Po południu wraz z dyrektorem Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Poczdamu Stefanem Erbem wszyscy udali się do Urzędu Kanclerskiego. Młodzież przekazała kanclerz Angeli Merkel szal sportowy w barwach flag narodowych oraz z napisami: „Polska – Ukraina EURO 2012”, „Mieszkowice” i „Kijów”. W zamian otrzymali zdjęcia z autografem. Pytano np. o zarobki polityków, ich życie prywatne, a także o zainteresowania i sposób spędzania czasu wolnego przez kanclerz Merkel. Niestety, tylko jednej z trzech grup udało się osobiście z nią przywitać.
Alex Ferguson prezentuje Puchar Ligi Angielskiej
Po powrocie do Mieszkowic czwartego dnia był 3 maja, więc młodzież uczestniczyła w Święcie Konstytucji, a po południu wznowiono rozgrywki piłkarskie. Ostateczna kolejność:
    1. Gimnazjum/Zieloni Mieszkowice    pkt 18
    2. Regionalschule Grömitz               15
    3. Mieszko Mieszkowice                  12
    4. Avangard Charków                      7
    5. Freedom/Pokój Kijów                   4
    6. Strassenfussball Cismar               2
    7. Atlantyda Sambor                      2
Wieczorem obejrzano świąteczną inscenizację w wykonaniu młodzieży szkolnej i występy artystyczne. Wspólnie śpiewano polskie pieśni patriotyczne oraz znane piosenki ukraińskie i niemieckie. W wieczornicy wzięła udział kilkudziesięcioosobowa grupa mieszkańców i każdy dostarczył własny produkt na „polski stół”.
Nazajutrz było m.in. spotkanie z burmistrzem i radnymi oraz ze starostą i rekreacja w gryfińskim aquaparku Laguna. Po powrocie hitem turnieju okazał się mecz piłki nożnej Mieszkowice kontra Europa Wschodnia i Zachodnia. Wieczorem znów rozmawiano o migracjach. Tym razem było to spotkanie z niemiecko-polskim sędziwym małżeństwem z Mieszkowic: Elvirą i Fortunatem Profé-Mackiewiczami oraz film o ich niezwykłej historii.
Szóstego dnia podsumowano projekt, a po obiedzie przyszedł czas na pożegnania. (r)

Dziękuję wszystkim osobom, instytucjom i organizacjom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do organizacji dużego międzynarodowego projektu „TriM Hattrick dla Europy EURO 2012” w Mieszkowicach. Dzięki szerokiemu wsparciu możliwe było zrealizowanie atrakcyjnego programu dla młodzieży z Polski, Niemiec oraz Ukrainy.
Krzysztof Karolak - koordynator projektu

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska