Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 21 z dnia 22.05.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Transgraniczni burmistrzowie
A jednak żal...
Parlamentarzyści w Gryfinie
Sesja ważna, choć krótka
Na remont starych kamienic
Nadrabiają zaległości
Ścieżka do poprawki
Głosy umarłych (3)
Inspirujący obraz
Podwójni mistrzowie województwa
Bańka w Baniach
Sport

Inspirujący obraz

Ks. Jan Zalewski
Biblioteka Publiczna w Gryfinie i Towarzystwo Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej zorganizowali 10 maja konferencję „Historia Polski hymnem pisana”. Inspiracją był znajdujący się w kościele Narodzenia NMP obraz Matki Boskiej, który od dawna fascynował pochodzącego z Gryfina ks. Jana Zalewskiego, obecnie mieszkającego w Danii. Dokonał on szczegółowej interpretacji symboliki obrazu i wyszedł z pomysłem zorganizowania konferencji.
Obraz namalował w 1930 r. zafascynowany Trylogią lwowianin Stanisław Batowski-Kaczor (zm. 1946) dla kościoła w Kałuszu (dzisiaj na Ukrainie). W 1945 r. ostatni tamtejszy przedwojenny proboszcz - ks. Jan Palica przewiózł obraz do Gryfina. Wcześniej różnie go nazywano, a w Gryfinie przyjął się tytuł „Hołd stanów polskich składany Matce Boskiej Królowej Polski”. Według ks. Zalewskiego są w nim odniesienia do ślubów króla Jana Kazimierza. Maryi i małemu Jezusowi hołd składają: duchowny, husarz, rolnik i górnik ofiarujący słupek soli. U stóp Maryi są herby: polski Orzeł Biały, litewska Pogoń i herb Rusi lub Ziemi Lwowskiej - lew.
W auli Zespołu Szkół była mowa nie tylko o tym obrazie, lecz także m.in. o stosunkach polsko-brandenburskich w XVII w., genezie polskiego hymnu i o kresowych Madonnach. Podczas konferencji można było obejrzeć przygotowaną przez organizatorów wystawę o starym Gryfinie.

Nazajutrz wyruszył z Gryfina IV rajd motocyklowy „Szlakiem hymnu”, którego pomysłodawcą jest także ks. Zalewski. Trasa wiedzie m.in. przez Warszawę, Grodno, Katyń, Miednoje, Wilno, Gdańsk. Zakończenie 27 maja w Rekownicy na Kaszubach.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska