Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 23 z dnia 05.06.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Geopark otwarty
Po Dniach Chojny
Mieszkowice na plusie
Białęgi nadal walczą z ciężarówkami
Sztukowanie częściowe
W młynie prace w toku
Głosy umarłych (5)
Brawo szóstoklasiści!
Nie bali się Virginii Wolf
W kierunku zdroju
Jak Bańka to bańka
Sport

Geopark otwarty

Oficjalne otwarcie moryńskiego Geoparku odbyło się 31 maja. Jest to część współfinansowanego przez Unię Europejską przedsięwzięcia pod nazwą „Centra informacyjne i infrastrukturalna rozbudowa miejsc atrakcyjnych turystycznie w miejscowościach Ziethen i Moryń dla intensywnego wykorzystania turystycznego interesujących krajobrazów ukształtowanych przez lodowiec po obu stronach Odry - Geopark Kraina Lodowca nad Odrą”. Przypomnijmy, że po stronie moryńskiej w skład projektu wchodzą: Regionalne Biuro Geoparku i sala konferencyjno-widowiskowa (w dawnym kinie przy pl. Wolności), amfiteatr na 250 miejsc, ścieżka pieszo-rowerowa „Promenada Wielkiego Raka”, ścieżka dydaktyczna „Aleja Gwiazd Plejstocenu” z odciskami śladów 10 żyjących tu w tamtej epoce zwierząt, np. renifera, tygrysa szablozębnego. Te elementy są już gotowe. Do wykończenia pozostały jeszcze dwa: stała ekspozycja epoki lodowcowej w biurze Geoparku i Kamienny Ogród przy murach miejskich z przykładami głazów narzutowych z tego terenu.

Gości, w tym niemieckich partnerów z Joachimsthalu, przywitał burmistrz Morynia Jan Maranda. Uczeń IV klasy szkoły podstawowej Patryk Matejko wygłosił krótką prelekcję o dinozaurach. Przy wejściu na Promenadę Wielkiego Raka symboliczną wstęgę przecinał burmistrz wraz z m.in. starostą Wojciechem Konarskim, przedstawicielami służb geologicznych i firm wykonujących prace.
Całość projektu wynosi 1,671 mln euro, z czego 730 tys. po stronie polskiej. Moryńska promenada liczy 640 m, a park ma powierzchnię 9 hektarów.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska