Diamentowy jubileusz kapłana
Był królem szos

SPORT

Dwa awanse Gardy
Dwóch bokserów Gardy Chojna wywalczyło awans do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, czyli mistrzostw Polski kadetów (rocznik 1997 i 1996). Odbędą się one 20-27 lipca w Krakowie. Eliminacje trwały 2-3 czerwca w Szczecinie. Eryk Giermak awansował, zajmując pierwsze miejsce w wadze 63 kg. W półfinale pokonał zawodnika Skorpiona Szczecin, a w finale - Olimpu Szczecin. Drugą nominację wywalczył Oskar Mróz (waga +80 kg), wygrywając z rywalem z Karlina i w finale - z BKS Gorzów. Jak mówi jego trener Jarosław Przygoda, Oskar startuje w wadze ciężkiej i choć waży tylko 82 kg, to ma szansę przywieźć z Krakowa medal. Trenuje zaledwie 14 miesięcy, a już widać, że poprzez ciężki trening może walczyć o najwyższe miejsce na podium. Jeszcze większym faworytem jest Eryk, który jak burza przeszedł eliminacje. - Warto podkreślić, że moi zawodnicy to pierwszy rocznik kadeta, więc musieli pokonać starszych przeciwników - mówi Przygoda.

Triumfuje Oskar Mróz
W eliminacjach walczył także trzeci bokser Gardy - Albert Ciasnocha (46 kg). Wygrał pierwszą walkę, ale w finale uległ na punkty 1:2 przeciwnikowi ze Skorpiona.
W niedzielę E. Giermak wyjechał na zgrupowanie kadry narodowej do Wisły, po którym jedzie na Mistrzostwa Europy do Sofii.

Lotnisko Tour
Rafał Kolasiński
Dziś więcej szczegółów z kolarskich wyścigów zorganizowanych 3 czerwca na chojeńskim Lotnisku. Jak już wspominałem tydzień temu, rozegrano je awaryjnie na pasach startowych ze względu na brak zgody na ograniczenie ruchu na drodze Lisie Pole – Chojna. Odbyły się trzy wyścigi: dla podstawówek, dla młodzików i juniorów młodszych (13-17 lat) i dla dorosłych. W każdym z nich była niewielka frekwencja: po około 10 osób. Imprezę uratowali zawodnicy z Maszewa, Golczewa i Nowogardu, a więc z tych miejscowości, w których są sekcje kolarskie. Zupełnie nie wyszedł pomysł rywalizacji szkół olimpijskich, czyli noszących imię olimpijczyków. Chyba zawiodła informacja.
Jak łatwo było przewidzieć, dominowali ci, którzy trenują kolarstwo. W podstawówkach wyraźnie wygrał piątoklasista z Maszewa – Szymon Łakomy, który - jak powiedział - już trenuje i startuje w imprezach. Z kolei w grupie starszej widać było klasę juniora młodszego Rafała Kolasińskiego z Golczewa, który jest liczącym się zawodnikiem w tej grupie wiekowej w kraju, sklasyfikowanym na 7. miejscu. W wyścigu na dwa okrążenia (około 10,5 km) wygrał z około dwustumetrową przewagą.
Seniorzy mieli do pokonania trzy pętle – w sumie około 16 km. Zgodzono się, aby jedyna kobieta - Elżbieta Kozłowska z Chojny startowała z handicapem jednego okrążenia. Jak się potem okazało, mężczyźni nie dali rady nadrobić tej przewagi. Po pierwszym okrążeniu wyraźną przewagę około 400 m wyrobił sobie Andrzej Kozłowski (mąż Elżbiety), lecz już po drugim kole przewaga ta stopniała o połowę. Niebawem nasz zawodnik zrezygnował z dalszej ucieczki i jechał w grupie, rezerwując siły na końcówkę. Jednak tutaj też popełnił błąd, bo zaatakował za szybko i tuż przed metą dał się wyprzedzić Rafałowi Serafinowi z Gryfina i Pawłowi Kolasińskiemu z Nowogardu.
Ryszard Szurkowski (z lewej) po zakończeniu wyścigów podczas Dni Chojny. Z prawej jego dawny kolega
z reprezentacyjnej drużyny - Wojciech Matusiak
Zwycięzców dekorowano na scenie przy Ratuszu. Nagrody wręczali olimpijczycy z Ryszardem Szurkowskim na czele oraz burmistrz Chojny Adam Fedorowicz. Dla najlepszego zawodnika i zawodniczki z wyścigu juniorów organizatorzy ufundowali dwa rowery.
(tekst i fot. tw)

Znów medale chojeńskich uczniów
Rafał Ceglarek z SOSW Chojna zdobył dwa złote medale na ogólnopolskich zawodach „Sprawni - razem”, które rozegrano w miniony piątek i sobotę w Ostrzeszowie. Był najszybszy w biegach na 100 i 200 m. Jego koleżanka Justyna Ryszkiewicz wywalczyła złoto, a Żaneta Mej brąz w skoku wzwyż. Patrycja Bałazińska była o włos od medalu w skoku w dal, ale popełniła błąd w swym najlepszym skoku i wynik nie został uznany. Bardzo dobrze w biegu na 400 m wypadł Mariusz Kacprzak, zajmując czwarte miejsce. Tycjan Kozdra w skoku wzwyż był piąty z wynikiem 150 cm (do tej pory skakał 145 cm). W opinii obserwatorów ten najmłodszy na zawodach skoczek (rocznik 1997) wykonywał najbardziej poprawne technicznie skoki. W Ostrzeszowie startowała z chojeńskiej placówki jeszcze Kinga Witkowska.
Rafał Ceglarek jest członkiem lekkoatletycznej kadry narodowej „Sprawni - razem” i od 12 do 16 czerwca będzie startował na 100 i 200 m w Mistrzostwach Europy w Szwecji.