Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 24 z dnia 12.06.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Gryfinianie niezainteresowani elektrownią?
Kołbacz znów z wieżą
Polityka oświatowa
Głosuj na platana olbrzyma!
Polsko-niemiecka codzienność
Broniewski dzisiaj
Festiwal teatrów gryfińskich
Radny nie donosił
Szli na zachód osadnicy
Diamentowy jubileusz kapłana
Był królem szos
Sport

Szli na zachód osadnicy

Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita w Chojnie przez trzy miesiące realizowało projekt zatytułowany „Osadnicy”. Młodzież z pięciu szkół naszego powiatu poszukiwała w okolicy śladów z pierwszych lat polskiego osadnictwa po II wojnie światowej. Jednym z ważniejszych zadań było odnalezienie i rozmowy ze świadkami historii tamtych lat, czyli pierwszymi osadnikami. Wyjściowym elementem projektu były w marcu warsztaty dziennikarsko-archiwistyczne. W kolejnych tygodniach uczestnicy gromadzili zdjęcia, dokumenty, stare kroniki szkolne i przedmioty codziennego użytku z lat 40. i 50. Można je było oglądać 5 czerwca na wystawie podczas spotkania podsumowującego w Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie. Prowadziła je koordynująca projekt Magdalena Ziętkiewicz.

Wśród dokumentów są też podziękowania Stalina
dla zdobywców Berlina
Uczestników powitała dyrektor Wioletta Jesiołowska, wyrażając radość, że może być gospodarzem takiego wydarzenia. Swe dokonania zaprezentowały wszystkie zespoły, które zgłosiły się do udziału: gimnazja z Chojny, Mieszkowic, Morynia i Widuchowej oraz podstawówka z Chojny. Były m.in. filmowe i pisemne wywiady z osadnikami. Gimnazjaliści z Widuchowej pod kierunkiem Ireny Chęś i Dominika Smulskiego przeprowadzili ankietę wśród niemal wszystkich ponad 400 mieszkańców swej gminy w wieku powyżej 70 lat. Z zebranych danych wynika, że większość, bo 211 pochodzi z dzisiejszej Białorusi i Ukrainy. Przyjechali tu najczęściej już w latach 1945-47. Widuchowską pracę (w tym nakręcone w Lisim Polu fragmenty starej Polskiej Kroniki Filmowej) prezentowały: Dorota Kuczyńska i Zuzanna Szczawik.
Niemiecki wieszak z gminy Widuchowa - nadal w dobrym stanie
Uczennice chojeńskiej szkoły podstawowej pod kierunkiem Wiesławy Koladyńskiej i Przemysława Tylusa przedstawiły m.in. wywiad z Janem Władyką ze Stoków, urodzonym w 1927 r. Wspominał on także wczesne lata po przyjeździe do Chojny: „Było kino, ale chodziło się do kina na lotnisko, bo było za darmo”.
Gimnazjaliści z Mieszkowic pod opieką Renaty Walawender i Mirosławy Butrymowskiej przybliżyli postać Kazimiery Piosik, która w 1945 roku ze wsi Hnilcze w dawnym województwie tarnopolskim uciekła przed krwawym terrorem ukraińskich nacjonalistów. Wraz z wieloma ziomkami trafiła do Mieszkowic. Wysiedli tu, bo pociąg dalej nie jechał.

Chojeńscy gimnazjaliści pod okiem Ryszarda Juzyszyna przeprowadzili wywiad z Anielą Matolicz, która także trafiła tu z dzisiejszej Ukrainy. Młodzież z Morynia pracowała pod kierunkiem Julity Miecznikowskiej. Towarzyszył im gość honorowy - radny Władysław Serafiński, który wcześniej dzielił się swymi wspomnieniami.
Projekt „Osadnicy” sfinansowany został przez powiat gryfiński.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska