Dla turystów i mieszkańców
Sukcesy chojeńskich dzieci w Niemczech
Sport

SPORT

Klub Motorowy Chojna w najbliższą niedzielę 1 lipca o godz. 13 na torze na Lotnisku organizuje piątą rundę Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej w Motocrossie. Wystartuje aż ponad 100 zawodników w różnych kategoriach: od ośmiolatków na motocyklach o pojemności silnika 65 ccm do doświadczonych motocrossowców w klasie licencja i MX1 na ponad 60-konnych maszynach. Rywalizować będą też quady o pojemności do 650 ccm.
Klub Motorowy Chojna zajmuje obecnie 16. miejsce, na co wpływ miały na początku sezonu poważne kontuzje trzech czołowych zawodników. W niedzielę dopiero pierwszy raz w tym sezonie wystartuje Chris Seifert - ubiegłoroczny mistrz strefy juniorów. 14 kwietnia podczas treningu w I rundzie w Nekli uległ poważnej kontuzji i stracił szansę na obronę tytułu.
Niedzielna impreza to pierwsze w tym roku zawody mistrzowskie w naszym województwie. Później dwie rundy rozegrane zostaną w Rosówku i Nowogardzie. W Chojnie odbywają się cyklicznie od trzech lat m.in. dzięki znaczącemu wsparciu ze strony gminy, Urzędu Marszałkowskiego, starostwa i lokalnych sponsorów.
(rr)

Obronił tytuł
Chojeński lekkoatleta-weteran Wojciech Strelczuk obronił ubiegłoroczny tytuł mistrza Polski w wieloboju ciężarkowym. Zawody rozegrano tradycyjnie w Stargardzie 16 czerwca. Nasz mistrz, rzucając ciężarkami o wadze od 5 do 16 kg, osiągnął odległość 82,47 m i wyprzedził w swej kategorii wiekowej o 1,5 m Brunona Ceszkego ze Strzelna i o ponad 7 m Jerzego Jurkowskiego ze Szczecina.
Pod koniec miesiąca Strelczuka czeka najważniejsza impreza krajowa, czyli mistrzostwa Polski już w typowych konkurencjach. Zawody odbędą się w Białymstoku.
(tw)

Drugie miejsce w kraju
Drugie miejsce w Polsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej z Bań w zorganizowanym 15-17 czerwca w Katowicach finale Festiwalu PGNiG Dzieciom w piłce ręcznej, rozgrywanego jako Mistrzostwa Polski na Orlikach. W tegorocznych eliminacjach udział wzięło ok. 5300 uczniów szkół podstawowych z ponad 440 zespołów, a do finału zakwalifikowały się 32 najlepsze szkoły. SP Banie wygrała najpierw eliminacje wojewódzkie. Potem w fazie grupowej pokonała SP 4 Sandomierz 14:8, SP 3 Radom 12:9 i zremisowała 9:9 z SP 4 Tarnów. W ćwierćfinale nasz zespół wygrał 18:10 z SP 14 Lubin, a w półfinale 18:12 z SP 11 Mielec. Finał rozegrano w katowickim Spodku bezpośrednio przed meczem eliminacyjnym do Mistrzostw Świata Polska - Litwa. Banie przegrały z SP 85 Kraków 12:20, zdobywając tym samym tytuł wicemistrzów. Skład: B. Dyzmański, J. Werenkowicz, A. Sadowski, D. Śmiałek, K. Szaja, K. Góralski, D. Michalski, S. Wnęk, I. Borsuk, Ł. Dziubek, P. Sztoban, W. Dadej. Trenerzy: Piotr Kejs i Arkadiusz Augustyniak. Medale chłopcom wręczała minister sportu Joanna Mucha - na zdjęciu z wicemistrzami z Bań.

Paweł już gromi rywali
Zwycięża Paweł Pankratow
Najlepszy średniodystansowiec Hermesa Gryfino - junior młodszy Paweł Pankratow po przejściowych problemach spowodowanych kontuzją stopy odzyskał już świetną formę. Obecnie bije rekordy klubowe, osiągając wyniki absolutnej czołówki krajowej. Po rekordzie klubu juniorów na 1500 m ostatnio na mityngu w Białogardzie wygrał i ustanowił nowy rekord w biegu na 3000 m (8:36,06 s). To najlepszy wyniki w kraju. Na tym dystansie Paweł wystartuje 20-22 lipca w Krakowie na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Powtórzenie takiego wyniku gwarantowałoby mu medal. Przypomnijmy, że Pankratow w roku ubiegłym, będąc w pierwszym roku juniora młodszego, zdobył brąz na OOM na dystansie 1500 m.
Juniorki w Białymstoku
W ubiegły weekend w Białymstoku odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w lekkiej atletyce. Wystartowała kilkuosobowa grupa dziewcząt Hermesa Gryfino. Najlepiej spisała się trenująca u Jana Podleśnego chojnianka Manuela Pośniak, zajmując w biegu na 2000 m z przeszkodami 9. miejsce. Poprawiła swój rekord życiowy na tym dystansie, uzyskując czas 7:19,46 s. Jej siostra Patrycja Pośniak wystartowała na 3000 m i zajęła 20. miejsce z czasem 11:19,46. Oto pozostałe miejsca i wyniki: Natalia Nowak - 14. na 400 m z czasem 59,11 s, Julita Drąg - 14. w rzucie młotem (33,84 m), Nikolina Szurgocińska - 16. w biegu na 1500 m (5:01,38), sztafeta 4 x 400 m (Nowak, Szurgocińska, P. Pośniak, M. Pośniak) - 9. miejsce z czasem 4:13,24.
Manuela Pośniak
(tw)

Lekkoatletyczne sukcesy morynian
Dziesięcioro uczniów Szkoły Podstawowej w Moryniu od jesieni do wiosny uczestniczyło w „Czwartkach lekkoatletycznych” w Gryfinie. Łącznie odbyło się osiem startów, w których startowano w dwóch konkurencjach. W finale powiatowym młodzi morynianie zdobyli wiele pucharów i medali. Startowali: Maria Susicka, Maja Ostrowska, Michał Bresiński, Marcel Adamczewski, Iga Mytkowska, Natalia Bernadzka, Daniel Wermuth (SP Witnica), Hubert Wojtczak, Błażej Koziniec, Monika Karpicka. W miniony weekend w Łodzi odbywał się finał krajowy (wyników jeszcze nie mamy) z udziałem pięciorga uczniów z Morynia. Ich opiekunami są: Józef Piątek i Gabriela Walkiewicz.
Również uczniowie gimnazjum odnieśli sukcesy w zawodach lekkoatletycznych, organizowanych przez MOS Gryfino. W biegu przez płotki zwyciężyła Iga Włodarczyk, na 100 m Karina Kostka, na 2000 m Tomasz Wojtasiński, w rzucie oszczepem Krzysztof Danelski. Tym samym zostali finalistami wojewódzkimi.
Z kolei pięcioklasiści wystartowali w indywidualnym trójboju lekkoatletycznym. Natalia Bernadzka zwyciężyła wśród dziewcząt, a trzecia była Iga Mytkowska. Wśród chłopców zwyciężył Daniel Wermuth (SP Witnica). Cała trójka weszła do finału wojewódzkiego.

Biegamy i chodzimy w Starym Objezierzu
To już trzynasty z kolei bieg. Niewielka wioska Stare Objezierze w gminie Moryń potrafi zorganizować ponadlokalną, sympatyczną imprezę. Kto tutaj był, zapewne zgodzi się z tą opinią. Bieg na dystansie 10 km dla mężczyzn i 5 km dla kobiet oraz marsz dla amatorów nordic walkingu odbędzie się w tej miejscowości w sobotę 14 lipca o godz. 17. Organizatorami są: rada sołecka w Starym Objezierzu, MOK w Moryniu, miejscowe KGW, OSP oraz inicjator tej imprezy - radny Jerzy Domaradzki. Start i meta jak zwykle przy remizie strażackiej. Mężczyźni mają do pokonania 2 pętle po 5 km (zwiedzając w biegu przy okazji Stare Objezierze i Klępicz), a panie i kijkarze - dystans jednego okrążenia.
Zgłaszać się można pocztą elektroniczną na adres: [email protected] lub bezpośrednio w sklepie spożywczym Otylii Karpety w Starym Objezierzu. Dane powinny zawierać: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres, tel. kontaktowy i ewentualnie adres e-mail. Kto zgłosi się do 13 lipca, otrzyma na mecie pamiątkowy medal. Organizatorzy dla najlepszych trójek na poszczególnych dystansach przygotowali puchary, a wśród wszystkich, którzy ukończą bieg, rozlosowanych będzie 10 nagród rzeczowych. 5 nagród wylosują także uczestnicy nordic walkingu.