Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 26 z dnia 26.06.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Dni Cedyni
Kolejne pieniądze dla Swobnicy
Od parowozu do napędu nożnego
Absolutoria w gminach
Szwedzki król uczczony w Chojnie
Odważne dzieci z Bań
Policja łączy posterunki
Baku w Chojnie
Program Dni Mieszkowic
Znów Dni Chojny w Hanowerze
Dla turystów i mieszkańców
Sukcesy chojeńskich dzieci w Niemczech
Sport

Odważne dzieci z Bań

Od 20 czerwca do 9 lipca trwa we Wrocławiu i Szczecinie międzynarodowa impreza edukacyjna „Brave Kids” (Odważne Dzieci). Pod hasłem „Przeciw wypędzeniom z kultury” spotyka się ponad 120 dzieci z 14 krajów świata, w tym: Izraela, Czech, Chin, Zimbabwe, Białorusi, Tanzanii, Ugandy, Rumunii, Norwegii.
Obecna, trzecia edycja po raz pierwszy obejmuje też Szczecin. To część projektu kulturalnego o nazwie „Brave Festival”. Głównym celem jest pomoc ginącym kulturom i tradycjom z całego świata, a także dzieciom. Dochód z festiwalu przeznaczony jest na rzecz międzynarodowej organizacji ROKPA, która wspiera dzieciaki w Nepalu, Tybecie i krajach Afryki. Jak mówią organizatorzy, chodzi o „spotkanie artystycznych zespołów dziecięcych i młodzieżowych, w tym pochodzących ze środowisk ubogich oraz z miejsc dotkniętych klęskami żywiołowymi i konfliktami, a także grup z państw wysoko rozwiniętych, które borykają się z problemami i chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak konsumpcjonizm, depresja czy samotność. Ci młodzi artyści używają sztuki jako narzędzia ułatwiającego społeczną przemianę i pomagającego wyzwolić się z niszczących ograniczeń. Poprzez Brave Kids pragniemy również pokazać różnorodność kultury światowej, a przez to promować postawy zrozumienia i otwartości względem drugiego człowieka. Brave Kids to wzajemne uczenie się tolerancji, kultur, poznawanie tradycji, ale to również doświadczanie dziecięcej radości i jeden język, którym są w stanie mówić wszystkie dzieci - język sztuki”.

W Szczecinie wśród polskich uczestników są także dzieci z Bań: działający przy Międzynarodowym Centrum Turystyki, Kultury i Sportu Teatr na Patyku pod kierunkiem Violiny Janiszewskiej, która mówi: - Jesteśmy podekscytowani udziałem w tym festiwalu.
Violina Janiszewska i jej Teatr na Patyku
Dzieci mieszkają u rodzin wolontariuszy. Po warsztatach i występach w ogrodzie Różanka i w Pleciudze, 3 lipca spotkają się w Krośnicach na Dolnym Śląsku, gdzie będą przygotowywać końcowy spektakl. W połowie lipca zaprezentują go w głównej siedzibie UNESCO w Paryżu.

Organizatorem Brave Festival i Brave Kids jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła” z Wrocławia, a w Szczecinie Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie Sztuki”.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska