Dzisiaj jest sobota, 15 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 28 z dnia 10.07.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Pochwała Morynia
Książki o miejscach, w których żyjemy
Dworzec na pokaz
Krajobraz bez granic
Gryfino jeszcze bardziej teatralne
400 km na rolkach
Stare słupy i kabel jednak znikną!
Muzyka, taniec, wystawy itd.
Sport

Pochwała Morynia

W Moryniu nastąpiło 2 lipca oficjalne zakończenie realizacji siedmiu projektów w ramach działań „Odnowa wsi” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W obecności wicemarszałka województwa Andrzeja Jakubowskiego, radnej sejmiku Marii Żukrowskiej-Mróz i innych osobistości dokonano przeglądu inwestycji. Przy okazji też oficjalnie otwarto sezon kąpielowy na plaży miejskiej. Warto przypomnieć, że Moryń ma w powiecie jedyne kąpielisko, spełniające wszystkie standardy. Pozostałe zaś to tylko strzeżone miejsca do kąpieli. W otwarciu sezonu uczestniczył m.in. szef zachodniopomorskiego WOPR-u Tomasz Zalewski.

Pawilon na plaży miejskiej
Burmistrz Morynia Jan Maranda w sali konferencyjnej Geoparku zaznaczył, że rok ubiegły i obecny były bardzo korzystne dla gminy, bo w sumie sfinalizowano 12 projektów unijnych. Z samego PROW otrzymano 2,25 mln dofinansowania, a wartość inwestycji wyniosła ponad 3,8 mln zł. Wicemarszałek Jakubowski po obejrzeniu inwestycji komplementował burmistrza i samorząd moryński, mówiąc, że jest tu po raz pierwszy i został bardzo pozytywnie zaskoczony wyglądem miasta i tym, co ostatnio tu zrobiono. Szczególnie przypadł mu do gustu Geopark z pięknymi alejkami.
W schronisku turystycznym
Goście szli pieszo, oglądając poszczególne fragmenty. Obejrzano również prawie wszystkie obiekty z projektów PROW. Przypomnijmy, że w tych ramach zrewitalizowano plażę miejską, zakupiono wyposażenie do pawilonu rekreacyjno-sportowego, zbudowano wodociąg z Bielina do Macierzy, zmodernizowano stację mechanicznego odwadniania i higienizacji osadów, urządzono boisko piłkarskie i teren rekreacyjny obok obiektu, utworzono sieć pieszych szlaków turystycznych w gminie oraz przebudowano budynek biurowy na szkolne schronisko turystyczne.
Stacja odwadniania
Schronisko to milowy krok w kierunku prawdziwego, a nie pozorowanego rozwoju turystyki. Przy takiej bazie sportowo-rekreacyjnej (sala gimnastyczna, zespół boisk, strzelnica, kąpielisko, ścieżki do nordic walkingu) zapewne schronisko będzie zapełnione. Jest tam 30 miejsc noclegowych, a standard jak na tego rodzaju placówkę - bardzo przyzwoity.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska