Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 28 z dnia 10.07.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Pochwała Morynia
Książki o miejscach, w których żyjemy
Dworzec na pokaz
Krajobraz bez granic
Gryfino jeszcze bardziej teatralne
400 km na rolkach
Stare słupy i kabel jednak znikną!
Muzyka, taniec, wystawy itd.
Sport

Gryfino jeszcze bardziej teatralne

Gryfińskie teatry zakończyły 29 czerwca sezon. Gościem specjalnym imprezy w Pałacyku po Lwami był dziecięcy zespół taneczny z Ugandy – jeden z uczestników festiwalu Brave Kids, który właśnie odbywał się w Szczecinie (o tym wydarzeniu pisaliśmy w nr. 26, bo brał w nim udział Teatr na Patyku z Bań). Dzieci pojechały potem do Wrocławia, przygotowując finałowy program, który zostanie pokazany w siedzibie UNSESCO w Paryżu dla delegatów z całego świata.
Impreza w Pałacyku pod Lwami była jednocześnie zakończeniem i podsumowaniem dwutygodniowego Festiwalu Teatrów Gryfińskich. Tego dnia wystąpiła grupa Na Chwilę ze spektaklem „Cielsko”. W poprzednich dniach z 11 przedstawieniami zaprezentowały się niemal wszystkie bardzo liczne teatry gryfińskie: Uhuru, Na Chwilę, Ego Vu, 6 i Pół, Tespisek, Teatr Jednego Aktora, Bum Cyk Cyk, To My i Teatr GUTW. Był to fragment większego, rozpoczętego w kwietniu projektu „Teatr przez cały rok” z udziałem grup nie tylko z Gryfina, lecz także z Dębna, Szczecina, Stargardu, Wrocławia, Maszewa.

Ugandyjski zespół w Gryfinie
Jeden z najbardziej znanych gryfińskich teatrów - Uhuru pod kierunkiem Janusza Janiszewskiego, w minionym sezonie w odmłodzonym składzie z powodzeniem prezentował (także w Berlinie i Schwedt) swój spektakl „Wariatki”. Z kolei przedstawienie pt. „Nic” przyniosło teatrowi kolejne nagrody. Obecnie Uhuru znów szlifuje swe umiejętności we Francji na warsztatach w Lyonie.

Do ilości gryfińskich teatrów (które są niewątpliwie fenomenem) dopasowało się duże zainteresowanie publiczności. - To miasto, ci młodzi ludzi, ci artyści i widzowie zasłużyli sobie na prawdziwy teatr jako stałą scenę dla każdego widza, od malucha po staruszka. Takim idealnym miejscem jest Scena po Lwami. Należy tylko mieć nadzieję, że władze Gryfina wreszcie to docenią i zrobią wszystko, aby nie zawieść nadziei wielu twórczych ludzi - mówi J. Janiszewski, koordynator projektu Teatr Przez Cały Rok. Pałacyk pod Lwami wraz z małym parkiem to piękne miejsce, wymagające jednak modernizacji.

Organizatorzy dziękują tym, którzy wspomogli imprezę. Są to: Damian Ludwiczak (sklep Plus), Anna Adamczyk (sklep Kiwi), Feliks Koczan (sklep drobiarsko-mięsny), Paweł Studenny (bar Szanghaj), Zdzisław Czekan (Firma Przewozowa Czekan), Eugeniusz Murzynowski (usługi transportowe).
(rr, fot. GDK)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska