Dzisiaj jest środa, 12 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 29 z dnia 17.07.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jezior mamy mnóstwo, ale kąpielisko nadal tylko jedno
W Widuchowej wykorzystali szansę
Dolina zarasta
Trzcińsko nadal za wiatrakami
Kronika wypadków königsberskich
Ego Vu po pracowitym sezonie
O stare drzewa trzeba dbać. Ale o ludzi też
Premiery i rekordy
Wyszło na piątkę
Sport

Jezior mamy mnóstwo, ale kąpielisko nadal tylko jedno

Jak informuje nas Urząd Marszałkowski, zmodyfikowane prawo wodne wprowadziło podział na kąpieliska oraz miejsca wykorzystywane do kąpieli. W województwie zachodniopomorskim funkcjonują w tym sezonie letnim 52 kąpieliska: 34 morskie i 18 śródlądowych. Siedem śródlądowych otrzymało 4 gwiazdki w pięciogwiazdkowej klasyfikacji Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, w tym plaża miejska w Moryniu nad jeziorem Morzycko. W ocenie brano pod uwagę bezpieczeństwo i infrastrukturę. Podobnie jak w poprzednich sezonach, Moryń ma jedyne w naszym powiecie kąpielisko. Jest tu: baza WOPR, dyżur ratowniczy, punkt medyczny z wyposażeniem, tablice informacyjne, tablice jakości wody (kontrolowanej przez sanepid), łodzie ratownicze (silnikowa pontonowa i wiosłowa). Ponadto na plaży są przebieralnie, wc (w tym dla niepełnosprawnych), plac zabaw, parkingi, monitoring, pomost, ławki, ciągi komunikacyjne, gastronomia. Infrastruktura kąpieliska powstała dzięki środkom unijnym w ramach PROW (pisaliśmy o tym przed tygodniem).

Moryńska plaża miejska - jedyne oficjalne kąpielisko w całym powiecie
Według stanu z 8 lipca, w powiecie są dwa publiczne strzeżone śródlądowe miejsca wykorzystywane do kąpieli: w Cedyni i Steklnie. Z raportu WOPR wynika, że Cedynia zapewnia bazę i dyżur ratowników, sprzęt pierwszej pomocy, wc, parking, ławki, a woda jest przebadana przez sanepid. W drugim takim miejscu - nad jeziorem w Steklnie (gm. Gryfino) jest także dyżur ratowniczy, sprzęt medyczny do pierwszej pomocy, łódź wiosłowa, WC, parking, ławki i kontrola sanepidu.
Miejsce do kąpania w Cedyni
Podczas apelu z okazji zakończenia roku szkolnego w Zespole Szkół w Moryniu sześcioro absolwentów gimnazjum złożyło ślubowanie młodszych ratowników. Przyjął je dr Tomasz Zalewski - prezes wojewódzkiego oddziału WOPR. Wraz z burmistrzem Janem Marandą wręczyli młodzieży legitymacje młodszych ratowników. Otrzymali je: I. Włodarczyk, K. Włodarczyk, K. Gładkowska, Ł. Zajączkowski, B. Lorenc i M. Dumicz. W maju i czerwcu przechodzili szkolenie, m.in. z udzielania pierwszej pomocy nad wodą i poza nią. Teraz pomagają doświadczonym ratownikom na moryńskim kąpielisku.
Szkolenie odbyło się dzięki wsparciu burmistrza Marandy, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Moryniu s. M. Kałdowskiej, radnego J. Domaradzkiego, dyrektora Zespołu Szkół K. Jaza, nauczycielki wf G. Walkiewicz.
Plaża w Steklnie
Gmina Moryń podpisała z WOPR-em umowę. Jednym z warunków utrzymania wysokiego statusu kąpieliska jest przeprowadzanie ćwiczeń ratowniczych. Pierwsze odbyły się 8 lipca z udziałem ratowników i stażystów. Zajęcia obejmowały m.in. dopłynięcie do poszkodowanego z bojką i doholowanie do brzegu, udzielnie pierwszej pomocy, przeniesienie poszkodowanego za pomocą deski ortopedycznej.
Ślubowanie młodych ratowników moryńskich
W trakcie sezonu przewiduje się współpracę na wodzie i lądzie jednostek WOPR, policji, OSP i ratownictwa medycznego.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska