Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 30 z dnia 24.07.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Absolutoryjne ostatki
Nasza moda podbija świat
40-letnie nadleśnictwo
Festyn Rodzinny Jarmark Moryński
Kronika wypadków königsberskich
Kasa Stefczyka w Chojnie
Pogoda dla wędkarzy
Jednak są i borowiki!
Sport

40-letnie nadleśnictwo

Nadleśnictwo Mieszkowice ma 40 lat. Jubileuszową uroczystość zorganizowano w miniony piątek. Wśród bardzo wielu gości byli: Stanisław Bieniaś - przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Bronisław Sasin - przewodniczący Regionu Zachodniego Związku Leśników Polskich, szefowie nadleśnictw: Chojna, Dębno, Gryfino, Myślibórz, Różańsko, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Henryk Cegiełka i komendant powiatowy Jacek Rudziński, koordynator polsko-niemieckiej współpracy strażaków Hans-Jürgen Ziele, starosta Wojciech Konarski i przewodnicząca Rady Powiatu Gabriela Kotowicz, burmistrzowie, prezesi kół łowieckich, emerytowani leśnicy.

Nadleśniczy Cezary Florek
Gości przywitał nadleśniczy Cezary Florek, który przedstawił historię swej instytucji. Po wojnie w 1945 roku z byłych lasów państwowych utworzono Nadleśnictwo Moryń, które 6 lat później podzielono na dwa: Mieszkowice oraz Moryń (z siedzibą przeniesioną później do Łysogórek). Z lasów prywatnych i majątków ziemskich powstało Nadleśnictwo Godków. 1 stycznia 1972 r. połączono nadleśnictwa Mieszkowice i Łysogórki, a pół roku później dołączono Godków. Tak powstało obecne Nadleśnictwo Mieszkowice z trzema obrębami i 14 leśnictwami. Dziś gospodaruje ono na powierzchni 23 256 ha.
Zespół sygnalistów myśliwskich „Gryf”
Nadleśnictwo Łysogórki tworzył inż. leśnik Duda-Dudziński (sybirak, major Wojska Polskiego). W Godkowie pierwszym szefem był do połowy lat 50. nadleśniczy Hołownia (urzędował w Trzcińsku-Zdroju). Nie są znane nazwiska dwóch pierwszych nadleśniczych w Mieszkowicach. Od połączenia w 1972 roku nadleśniczymi byli: Wiesław Czyżewski (1972-1985) i Włodzimierz Nosal (1985-2009), a od 3 lat stanowisko to piastuje Cezary Florek.
Największy jak dotąd pożar wybuchł w 1957 roku i objął aż 115 ha obrębu Mieszkowice. Katastrofalna susza w latach 1992-94 wyrządziła szkody na blisko 500 ha (nieco tylko mniejsza zdarzyła się w 2003 r.). 5 lipca 1999 r. trąba powietrzna zniszczyła 300 ha w Gądnie. Znaczne szkody poczyniły też 3 lata później huragany. Co jakiś czas drzewa atakuje brudnica mniszka i trzeba je ratować chemicznie za pomocą samolotów.
W 1985 r. utworzono rezerwat przyrody Wrzosowiska Cedyńskie im. inż. Wiesława Czyżewskiego (zmarłego tego roku nadleśniczego). W 1997 otwarto ścieżkę leśno-przyrodniczą w rezerwacie Jeziora Siegniewskie. 6 lat temu oddano do użytku budynek edukacji leśnej. W 1994 r. rozpoczęto zalesiać grunty porolne w ramach Narodowego Programu Zalesienia Kraju. Do 2009 r. nadleśnictwo zalesiło w jego ramach 753 ha takich terenów.

W trakcie piątkowej uroczystości grał szczecińsko-gryfiński zespół sygnalistów myśliwskich „Gryf”. Tego dnia awanse na wyższe stanowisko otrzymało wielu pracowników nadleśnictwa.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska