Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 31-32 z dnia 31.07.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Działka poszła za 22 miliony!
Kwiat odnaleziony po 60 latach
Filmy, twórcy i muzyka nad jeziorem
Wieczny ślad w Pszczelniku
Dzieci świata
Biegali, grali, śpiewali
Górale na dachu
Rowerowe szaleństwa znów w Gryfinie
Kronika wypadków königsberskich
Platan przegrał z platanem
Mistrzostwa Świata w Rzucie Sztachetą
Sport

Dzieci świata

Ivan i Sylwia z bańskiego teatru
Jak już informowaliśmy w nr. 26, członkowie działającego przy Międzynarodowym Centrum Turystyki, Kultury i Sportu w Baniach Teatru na Patyku uczestniczyli w dużym międzynarodowym przedsięwzięciu pod nazwą „Brave Kids” (Odważne Dzieci). Nasz teatr był wśród trzech grup z Polski jako jedyny z województwa zachodniopomorskiego. Hasło brzmiało: „Przeciw wypędzeniom z kultury”. Organizatorzy skonfrontowali artystyczne zespoły dziecięce z 14 krajów: bogatych i biednych, nowoczesnych i zaniedbanych, także z rejonów dotkniętych ostrymi konfliktami. Wbrew pozorom, dzieci wszędzie mają problemy, choć nie wszędzie takie same. Za pomocą języka sztuki próbowały wyzwolić się ze swych ograniczeń, doświadczając jednocześnie różnorodności tradycji i kultur, promując postawy zrozumienia, tolerancji i otwartości na drugiego człowieka.

Teatr z Bań najpierw przez dwa tygodnie pod kierunkiem Mateusza Godlewskiego i Jolanty Sikorskiej brał udział w warsztatach artystycznych w Szczecinie, wspólnie z grupą taneczną dziewczynek z Palestyny, małymi tancerzami z Ugandy, Romami z Czech i przebywającymi w Warszawie uchodźcami ze Wschodu. Finałowy pokaz odbył się 2 lipca w Teatrze Lalek Pleciuga. Trzecia edycja „Brave Kids” po raz pierwszy objęła Szczecin, a organizatorem było tu Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki.

Potem dzieci wyjechały do Krośnic (na Dolnym Śląsku), gdzie towarzystwo było jeszcze bardziej międzynarodowe: z 14 krajów, w tym m.in. z Zimbabwe, Chin, Kirgistanu, Gruzji, Tanzanii, Norwegii, Izraela, Rumunii. Efekty wspólnej pracy zaprezentowano na spektaklu mieszkańcom Krośnic, a potem w Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu. Głównym organizatorem było Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła” z Wrocławia.
Ale kulminacja dopiero nadchodziła, gdyż 10 lipca dzieci wystąpiły w siedzibie głównej UNESCO w Paryżu, a na widowni zasiadali m.in. dyplomaci i inni szacowni goście. Z bańskiego Teatru na Patyku w „Brave Kids” udział wzięli: Jagoda Sokół, Sylwia Adamczewska, Iza Skąpska, Iza Stróżyk, Jonasz Janiszewski, Małgorzata Markiewicz i Ewa Kotowicz. Liderem grupy była instruktorka teatralna Violina Janiszewska.
- Najważniejsze rzeczy wydarzały się między dziećmi poza spektaklami. Nie wymaga to nazywania. Wszystkie dzieci pięknie się porozumiewały i znakomicie radziły sobie z tym same - mówi nam V. Janiszewska.
Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska