Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 33 z dnia 14.08.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Niewykorzystana atrakcja
Śmierć na drodze w Witnicy
Objazd do Cedyni
Po politycznej burzy w Gryfinie
Muzyka na gotyckim szlaku
Policjanci świętowali
Z Kowna do Londynu
Na rolkach wzdłuż granicy
Pieniądze na rekreację
Po tekście „Rada Niema”
Sport

Muzyka na gotyckim szlaku

Tegoroczna, trzecia edycja Letniego Festiwalu Wędrownego „Na Gotyckim Szlaku - Muzyka w Zabytkach Pomorza Zachodniego” odbywać się będzie głównie w miejscowościach naszego powiatu. Inauguracja nastąpi już w najbliższą sobotę 18 sierpnia w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu (gmina Stare Czarnowo). Ideą festiwalu jest połączenie cyklu koncertów z prezentacją trasy turystycznej. Podczas kolejnych sobót publiczność będzie miała okazję uczestniczenia w spotkaniach historycznych, zwiedzania z przewodnikiem trasy turystycznej, poznania lokalnych atrakcji oraz udziału w koncertach, odnoszących się do historii i tożsamości konkretnych miejsc. Tegoroczny gotycki szlak prowadzi z Kołbacza przez Stargard, Chojnę, Trzcińsko-Zdrój, Gryfino do Szczecina.
W sobotę w Kołbaczu program rozpoczyna o godz. 18 zwiedzanie kościoła i zabytkowego spichlerza. Przewodnikami będą: ksiądz proboszcz Andrzej Sowa i prezes Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki w Kołbaczu Radosław Palus. Dodatkową atrakcją będzie wystawa „Stations of the Cross. Droga krzyżowa w obrazach Doroty Kazakovs”. O godz. 19 rozpocznie się koncert zespołu Epithalamion - jedynego w Polsce kwartetu renesansowych fletów poprzecznych. Zagra on muzykę z epoki renesansu. Obok tańców i czysto instrumentalnych form muzycznych, takich jak ricercar, fantazja, preludium czy canzona alla francese, zabrzmią instrumentalne wersje utworów wokalnych. Instrumentalistom towarzyszyć będzie grająca na instrumentach perkusyjnych sopranistka Wanda Laddy. Jak zapowiadają wykonawcy, zdominowana przez twórczość wokalną muzyka renesansu mieniła się również całą paletą barw instrumentalnych, a różnorodność stosowanych ówcześnie instrumentów nie miała sobie równych w późniejszych epokach.

Oto terminy kolejnych koncertów: 25 sierpnia Stargard, 1 września Chojna, 8 września Trzcińsko-Zdrój, 15 września Gryfino i 22 września Szczecin.
Festiwal odbywa się pod patronatem marszałka województwa zachodniopomorskiego przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, miasta Szczecina oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Na wszystkie imprezy wstęp wolny!
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska