Dzisiaj jest czwartek, 19 września 2019 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 37 z dnia 11.09.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Uznanie dla moryńskich inwestycji
Łączą dach z wieżą
Naukowcy podziwiali drzewa
Jak pamiętają Polacy, Czesi i Niemcy?
Kolejne pieniądze na drogi
Chóralne wibracje
Dworska kapela w Czachowie
Pożegnanie z Italią
Wschodnie klimaty (2)
Bomba w internecie
Sport

Naukowcy podziwiali drzewa

Wielokrotnie pisaliśmy o zaniedbanym otoczeniu wokół przyrodniczej chluby Chojny - największego w Polsce platana. Tym bardziej miło nam poinformować o uporządkowaniu i zagospodarowaniu tego miejsca. Wykoszono krzaki, wykonano alejki i postawiono tablicę informacyjną, którą odsłonięto w sobotę z okazji międzynarodowego zjazdu Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i konferencji naukowej „Drzewa i krzewy w krajobrazie i kulturze materialnej Pomorza Zachodniego i Brandenburgii”. Obrady zaczęły się 6 września w Szczecinie. Naukowcy byli potem m.in. w Puszczy Bukowej, zwiedzili arboreta w Glinnej i Eberswalde, podziwiali krajobraz polodowcowy w Joachimstahlu, a w sobotę oglądali Dąbrowę Krzymowską, rezerwaty „Bielinek” i „Wrzosowiska Cedyńskie” oraz największego w Polsce mamutowca olbrzymiego w Brwicach, gdzie również odsłonili tablicę informacyjną.

Platan ma wreszcie otoczenie godne swej rangi
Wiek 33-metrowego chojeńskiego platana oszacowano na 296 lat. Natomiast mamutowiec (sekwojadendron) w Brwicach ma 361 cm obwodu i 27 metrów wysokości. Największe okazy w USA przekraczają 80 m. Drzewa te dożywają nawet 3500 lat.
Takie tablice stoją teraz koło platana
w Chojnie i koło mamutowca w Brwicach
Obie tablice zostały ufundowane i opracowane przez Oddział Szczeciński Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i Urząd Miejski. Przy platanie bardzo przydałoby się jeszcze parę ławek i kosz na śmieci. No i poprawienie nawierzchni ul. Skłodowskiej-Curie, od której wchodzi się na ścieżkę prowadzącą do drzewa. W tej chwili kałuże i błoto kontrastują z zadbanym otoczeniem platana.
Największy w Polsce mamutowiec olbrzymi
w Brwicach
(tekst i fot. rr)

do góry
2019 ©  Gazeta Chojeńska