Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 38 z dnia 18.09.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jest ściernisko, ma być San Francisco
Czy będzie fuzja Laguny i PUK-u?
Dostaliśmy w spadku
Jak wyliczać opłaty?
Będzie remont ścieżki
Można zgłaszać do Bocianów
Sztuka wcielona
Szlakiem templariuszy i joannitów
Wschodnie klimaty (3)
Bio nie zawsze jest bio
Bałagan ze znakami drogowymi
Sport

Dostaliśmy w spadku

Trwają właśnie tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa - największy w Europie projekt, upowszechniający zabytki kultury. Idea powstała w 1985 r. w Hiszpanii, gdy podczas II Konferencji Rady Europy minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie na całym kontynencie Dni Otwartych Zabytków. Rok wcześniej takie przedsięwzięcie zrealizowano we Francji, bezpłatnie udostępniając zwiedzającym atrakcyjne zabytki. Odzew był tak szeroki, że w 1991 r. Rada Europy ustanowiła Europejskie Dni Dziedzictwa.
W tym roku odbywają się one pod hasłem „Tajemnice codzienności”. W naszym województwie inauguracja miała miejsce 8 września w obchodzącym właśnie swe 700-lecie Darłowie w tamtejszym kościele Mariackim. Wicewojewoda Ryszard Mićko i wojewódzki konserwator zabytków Ewa Stanecka wręczyli ministerialne odznaki „Za Opiekę nad Zabytkami”. Wśród uhonorowanych złotą odznaką był też Paweł Pawłowski - obecnie dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, a w przeszłości nauczyciel i regionalista działający w gminie Cedynia.

Nasz powiat obfituje w cenne zabytki, ale imprezy w ramach EDD zaplanowano tylko w dwóch gminach. Od wtorku 18 września w Muzeum Regionalnym w Cedyni oglądać można (do 20 października) wystawę pt. „Do czego to służyło?”. Pokazuje ona przedmioty i narzędzia niegdyś codziennego użytku, a dziś zapomniane. Kto pamięta, co to międlica, cierlica, ciosło, nosiłki czy prawidła? Większość eksponatów pochodzi z kolekcji cedyńskiego muzeum oraz miejscowego zbieracza Zbigniewa Bogdanowicza. W dniu otwarcia wystawy Kaliskie Stowarzyszenie Archeologii Żywej pokazało przy muzeum dawne techniki wędzenia, wytwarzania kwasu chlebowego i podpiwka, pieczenia podpłomyków.
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Miejski Ośrodek Kultury w Moryniu organizuje w sobotę 29 września (w amfiteatrze na Promenadzie Wielkiego Raka, a w razie niepogody w sali Geoparku przy pl. Wolności) Święto Nowej Marchwi. Rozpocznie się ono w południe rekreacyjnym, rodzinnym biegiem po parku na dystansie 3 km oraz marszem nordic walkingu. Zapisy od godz. 12 do 12. 40 przy wejściu do parku lub wcześniej mailowo: [email protected]. Wśród uczestników rozlosowane zostaną m.in. medale okolicznościowe, wybite z okazji otwarcia Biura Geoparku. Każdy otrzyma pamiątkową przypinkę, napój i poczęstunek. Od godz. 14 coś dla podniebienia, czyli produkty przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, w tym: marwickie sery, moryńskie i chojeńskie miody, wina naszych sąsiadów zza Odry, stoiska ze zdrową żywnością oraz pokazy jej wytwarzania. Oprawą muzyczną będą piosenki w wykonaniu dzieci i młodzieży z MOK. Będzie też wystawa dawnych przedmiotów codziennego użytku. O godz. 16 rozstrzygnięcie konkursów: „Gmina Moryń w kwiatach”, „Tajemnice codzienności” i na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. O 17.30 koncert Bydgoszcz Klezmer Band w klimatach „Sklepów cynamonowych” i „Skrzypka na dachu”, a od 19 tańce w stylu retro z zespołem Nastroje z MOK. Jak mówią organizatorzy, cała impreza ma mieć charakter święta plonów i prezentacji tegorocznego dorobku działkowców, rolników, pszczelarzy, gospodyń wiejskich, ale także artystów i rzemieślników. Dlatego zachęca się wszystkich do przedstawienia swych dokonań. Szczegółowy program na www.mokmoryn.pl.

Dzień wcześniej, 28 września w pobliskim Dębnie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa tamtejsza Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy (ul. Mickiewicza 32) prezentować będzie książkę zawierającą biogramy miejscowych regionalistów.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska