Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 39 z dnia 25.09.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Potężny zastrzyk dla Chojny
Jaka strategia dla wsi?
W Widuchowej spór o okręgi
W Baniach planowo
Pieniądze na sprzątanie
Sala w Krzywinie prawie gotowa
Odkopią synagogę
Świr wraca na scenę
Wschodnie klimaty (4)
Muzyka w tajemniczych wnętrzach
Dotknąć średniowiecza
Sport

Muzyka w tajemniczych wnętrzach

Kościół z diabłami na ścianach to rzadkość
Już drugi raz Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita w Chojnie zorganizowało koncert z cyklu „Na ratunek cennym zabytkom”, mający na celu zbiórkę środków na renowację szczególnej wartości kościółka w Czachowie (gm. Cedynia). W programie pt. „Hortus musicus” („Muzyczny ogród”) wystąpiła kapela dworska Consortium Sedinum ze szczecińskiej Fundacji Akademia Muzyki Dawnej w repertuarze XVII-wiecznych kompozytorów włoskich, niemieckich i polskich. Muzycy grają na instrumentach zbudowanych na podstawie pierwowzorów sprzed 300-400 lat, z zastosowaniem m.in. strun wykonanych z baranich jelit. Liczna publiczność miała okazję przekonać się, że wirtuozersko wykonywana muzyka z tamtej epoki świetnie brzmi w średniowiecznych wnętrzach.

Przed koncertem prezes Terra Incognita Paweł Migdalski przedstawił fotografie autorstwa Stefana Wójcika ze Słupska, dokumentujące prace odkrywkowe, prowadzone w czachowskim kościele w latach 1979-82. Wtedy właśnie wydobyto spod warstwy wapna i tynku tajemnicze, nietypowe malowidła ścienne, przedstawiające m.in. diabły, co w świątyniach jest niespotykane. Migdalski zapowiedział, że jego stowarzyszenie wyda wkrótce książkę o czachowskim kościele i jego tajemnicach.
Na koncercie można było nabyć cegiełki na remont kościoła. Zbiórka potrwa do 20 grudnia. Wpłacać można także na konto stowarzyszenia (nr 22 9370 0007 0004 9155 2000 0001 z dopiskiem „Czachów”).
Grają (od lewej): Grzegorz Lalek, Radosław Kamieniarz -
skrzypce barokowe, Urszula Stawicka - klawesyn
i Paweł Muzyka - viola da gamba
Kierowniczka Consortium Sedinum Urszula Stawicka
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska