Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 41 z dnia 09.10.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Oświatowe finanse pogrążają gminy
Cmentarze planowo zdewastowaliśmy
Czy powstanie szlak na Tywie?
Banie ze skwerkiem
Mniej uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych
Relax na 15 lat
Dni Dziedzictwa w Geoparku
Transgraniczne plony
Sport

Mniej uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych

Po podstawówkach i gimnazjach niż demograficzny wyraźnie dotknął też szkoły ponadgimnazjalne. Świadczy o tym informacja, jaką otrzymali powiatowi radni w materiałach sesyjnych. Powiat gryfiński prowadzi dwie największe szkoły: ZSP w Chojnie i ZSP nr 2 w Gryfinie. Przypomnijmy, że Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie przejęła gmina, a Zespół Szkół w Mieszkowicach przeszedł pod resort rolnictwa. Do placówek podległych powiatowi w roku szkolnym 2012/2013 uczęszcza o 112 uczniów mniej niż w roku ubiegłym (dane po naborze z drugiej połowy sierpnia) i ogółem jest ich 1532. Spadek jest więc bardzo duży. Wynika to z mniejszego naboru (o 53 osoby) i mniejszej ilości klas kończących w porównaniu z tymi, które odeszły w tym roku. W sumie będzie o trzy oddziały mniej. Klasy są też mniejsze liczebnie. Wśród nowo przyjętych 480 osób najliczniejsze klasy są w liceach ogólnokształcących (średnio po 29), w technikach po 27, a w zawodówkach po 24. W liceach i technikach pozostało więc niewiele wolnych miejsc w stosunku do planowanego naboru, natomiast ponad 30 miejsc jest w zasadniczych szkołach zawodowych.
Niż demograficzny będzie się pogłębiał, bo wchodzą mało liczne roczniki z gimnazjów. Według powiatowych statystyk wieloletnich, drastycznie spadła liczba absolwentów gimnazjów w naszym powiecie. W roku 2005 gimnazja opuściło 1207 uczniów, a w tym roku tylko 903, a więc mamy o 25 proc. absolwentów mniej.

Na koniec godna odnotowania ciekawostka. W ciągu tych 7 lat tylko w gminie Cedynia nie spadła ilość absolwentów, a nawet się powiększyła z 58 do 62. Natomiast prawdziwą klęskę demograficzną odnotowały Mieszkowice, bo nastąpił spadek ze 139 do 67, a więc o ponad 50 proc. Trzeba tam masowo budować gniazda dla bocianów.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska