Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 43 z dnia 23.10.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wyremontowali drogę, ale nie tę, co trzeba
9 mln na ochronę przed powodzią
W Mieszkowicach finisz z inwestycjami
Mocna obsada w Bocianach
Odpowiedzialność nauki i pamięć ofiar
Tillich w Szczecinie
Znów na zamku Bröllin
Ponownie uznanie dla „Flesza”
Korczak - reaktywacja
Światowy Dzień Dziewcząt
Sport

W Mieszkowicach finisz z inwestycjami

Z końcem października gmina Mieszkowice zakończy kilka inwestycji, które realizuje przy wsparciu funduszy unijnych. Burmistrz Andrzej Salwa podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej poinformował, że zaciągnięto kredyt bankowy w wysokości 1,1 mln złotych na sfinalizowanie tych zadań. Dobiega końca rewitalizacja dwóch kamienic przy ul. Sienkiewicza i Kościuszki. W październiku upływa termin turystycznego zagospodarowania terenu przy pomniku upamiętniającym pierwszy polski słup graniczny nad Odrą w Czelinie. Również w tych dniach miały być odebrane prace przy odnowie zabytkowego parku w Troszynie. W tym miesiącu, już z puli środków gminnych, zakończy się także modernizacja oświetlenia ulicznego w kilku miejscowościach. Na początku tego miesiąca rozstrzygnięto przetarg na remont świetlicy wiejskiej w Starych Łysogórkach. Zakończenie prac przewidziano na koniec kwietnia. Ponadto ogłoszono przetarg na przebudowę budynku po Straży Granicznej w Czelinie z terminem realizacji do końca maja 2013 roku.

Plan rewitalizacji Rejonu Pamięci Narodowej
Podczas marcowej sesji zobowiązano burmistrza do opracowania planu rewitalizacji Rejonu Pamięci Narodowej w obszarze gminy Mieszkowice. Podczas ostatniej sesji Andrzej Salwa poinformował, co z tego planu zostało już zrealizowane i co nastąpi w najbliższym czasie. Burmistrz przypomniał o wykonaniu nowej aranżacji Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych I. Armii Wojska Polskiego w Gozdowicach, którą wykonali pracownicy Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu pod kierunkiem dyrektora Pawła Pawłowskiego. Przypomnijmy, że kołobrzeskie muzeum podpisało z gminą Mieszkowice umowę o współpracy. Efekty mogliśmy dostrzec podczas kwietniowych uroczystości z okazji 67. rocznicy forsowania Odry.
W czerwcu opracowano obszerny, wielostronicowy plan rewitalizacji Rejonu Pamięci na obszarze gminy. Zinwentaryzowano istniejące obiekty i złożono cztery wnioski do Lokalnej Grupy Działania (DIROW) o dofinansowanie projektów rewitalizacyjnych. Burmistrz poinformował, iż po pierwszym etapie pozytywnej oceny jest duża szansa na dofinansowanie. Złożono także wniosek dotyczący konferencji naukowej „Nadodrzańskie Spotkania z Historią”. Byłaby ona preludium otwierającym uroczystości rocznicy wkopania słupa granicznego w Czelinie. Ma to być wydarzenie połączone z otwarciem sezonu turystycznego i prezentacją odnowionego terenu w Czelinie wraz z ekspozycją archeologiczną. Do końca października zostanie opracowany przewodnik po Rejonie Pamięci Narodowej.

W Rejonie Pamięci nadal są jeszcze elementy bardzo archaiczne zarówno merytorycznie, jak i wizualnie, np. w muzeum przy cmentarzu w Siekierkach
Podczas dyskusji nad przedstawioną informacją przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Karolak domagał się większej konkretyzacji planu. Chodziło o stworzenie harmonogramu działań, aby można byłoby je w określonej kolejności realizować i przeznaczać na nie odpowiednie fundusze. Przewodniczący podkreślił, iż chce uniknąć tego, by plan ograniczył się do haseł i dobrych intencji czy działań doraźnych.
Tadeusz Wójcik, fot. rr

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska