Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 43 z dnia 23.10.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wyremontowali drogę, ale nie tę, co trzeba
9 mln na ochronę przed powodzią
W Mieszkowicach finisz z inwestycjami
Mocna obsada w Bocianach
Odpowiedzialność nauki i pamięć ofiar
Tillich w Szczecinie
Znów na zamku Bröllin
Ponownie uznanie dla „Flesza”
Korczak - reaktywacja
Światowy Dzień Dziewcząt
Sport

Mocna obsada w Bocianach

Bardzo ciekawie zapowiada się tegoroczna edycja nagrody starosty gryfińskiego „Bociany 2012” za promocję powiatu. W czterech kategoriach: kultura, sport, inicjatywa społeczna i pracodawca roku wpłynęły 24 zgłoszenia. Na pierwszym posiedzeniu kapituły, powołanej do rozpatrzenia zgłoszeń, wyłoniono po trzech kandydatów z każdej kategorii, a na kolejnym posiedzeniu wybrani zostaną zwycięzcy. Skład kapituły w tym roku został poszerzony z 6 do 8 osób. Dokooptowano przedstawicieli portali internetowych: igryfino.pl oraz chojna 24.pl
Bociany zostaną wręczone podczas powiatowej uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. Oto nominowani w poszczególnych kategoriach:

Kultura
- Maciej Czaczyk. Bardzo utalentowany gitarzysta, 18-latek z Gryfina, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Zasłynął rok temu, bezapelacyjnie wygrywając drugą edycję muzycznego show „Must be the music. Tylko muzyka”, organizowanego przez Polsat. Następstwem wygranej był też występ w Warszawie w programie „Sylwestrowa moc przebojów”, gdzie Macieja w sylwestrowy wieczór oglądały miliony telewidzów. Po tych spektakularnych sukcesach koncertował w kilku miastach Polski.
- Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij”. Wydarzenie – przedsięwzięcie, którego już nikomu nie trzeba prezentować. Impreza, która rozrosła się do takich rozmiarów, że organizatorów rozbolała głowa. Do Gryfina na przełomie lutego i marca ściągają podróżnicy (i nie tylko) z całej Polski. „Włóczykij” stał się rozpoznawalną wizytówką Gryfina i powiatu.
- Remigiusz Rzepczak. Nauczyciel Gimnazjum w Mieszkowicach a także dziennikarz (obecnie „Kuriera Szczecińskiego”). Autor wielu publikacji, przeważnie historycznych, inicjator lokalnych i ponadlokalnych przedsięwzięć, spotkań z ciekawymi postaciami. Jest autorem książki „Złodzieje wiary i nadziei”, opisującej losy żyjących jeszcze mieszkańców naszych okolic – byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych. R. Rzepczak jest członkiem stowarzyszenia Terra Incognita.

Sport
- Klub Bokserski Garda Chojna. Jego bokserzy odnieśli w minionym roku masę sukcesów w kategoriach młodzieżowych. Obecnie jest to czołowy klub w kraju. Dowodem są dwa złote medale Justyny Pietras i Eryka Giermaka na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Wieliczce. Dwójka ta powołana została do kadry Polski juniorów młodszych. Zawodnicy Gardy odnieśli wiele zwycięstw w turniejach krajowych i zagranicznych. Klub ponadto jest organizatorem pokazowych walk.
- Lekkoatletyczna drużyna dziewcząt z ZSP 2 w Gryfinie. Dziewczęta w roku ubiegłym odnosiły niebywałe sukcesy, zwyciężając w dwóch imprezach rangi krajowej. Zdobyły mistrzostwo Polski w szkolnej lidze lekkoatletycznej oraz w sztafetowych biegach przełajowych. Ponadto walnie przyczyniły się do tego, iż szkoła zdobyła I miejsce w województwie w sportowej rywalizacji. Rok 2011 był więc niewątpliwie największym osiągnięciem w dziejach naszego powiatu, jeśli chodzi o sport szkolny.
- Piotr Kos. Trener i założyciel Uczniowskiego Klubu Sportowego Karate Kyokushin w Moryniu. To coś więcej niż typowy klub, bo to jednocześnie szkoła wychowania, stylu życia, dyscypliny. Sam trener jest wzorem dla zawodników, doskonalącym swe umiejętności, uczestniczącym w pokazach, organizującym imprezy, propagującym zdrowy styl życia. P. Kos ma wszechstronne zainteresowania. Prowadził z powodzeniem piłkarską drużynę „orlików”, jest także czynnym biegaczem maratończykiem.

Inicjatywa społeczna
- Ewa Chludzińska-Lewczuk. Niestrudzona gryfińska wolontariuszka, pracująca na różnych płaszczyznach, niosąca pomoc ludziom słabym, zagubionym, poszkodowanym przez los. Autorka i wydawca książki „Potłuczony anioł”, w której opisuje całoroczne doświadczenia swej misji. Jest współzałożycielką stowarzyszenia „Jestem i Pomagam”. Od wielu lat czynnie włącza się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz inne charytatywne przedsięwzięcia.
- Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Ducha w Moryniu. Od paru lat jest organizatorem przedsięwzięć kulturalnych, akcji charytatywnych i imprez sportowych. Działający przy parafii chór Sanctus zyskał renomę nie tylko w naszym powiecie. Parafialni wolontariusze wciąż rozszerzają swą działalność, a ich oferta jest bardzo różnorodna. Organizowane w kościele koncerty muzyki poważnej przyciągają słuchaczy z całej okolicy, podobnie jak imprezy sportowe, pielgrzymki, zloty motocyklistów, rodzinne pikniki itp. W zorganizowanym latem wyścigu rowerowym uczestniczyło ponad 100 zawodników. Zespół parafialny czynnie włączył się także w zbiórkę funduszy na remont zabytkowego kościoła.
- Zbigniew Bogdanowicz. Cedyński pasjonat etnograf. Od wielu lat gromadzi przedmioty codziennego użytku, które „wyszły z obiegu”. Swą pasją zaraża innych, edukując przy każdej nadarzającej się okazji. Ma w zasadzie dwa małe prywatne muzea: przy swoim domu w Cedyni i w gospodarstwie agroturystycznym w Piasku. Pan Zbigniew jest także miłośnikiem przyrody, a także gorącym orędownikiem zachowywania śladów przeszłości, podkreślając, iż każdy, kto tu żył, był gospodarzem tych ziem i zarazem gościem. Uważa, że po nas też przyjdą inni i dobrze byłoby, aby nie zacierali naszych śladów.

Pracodawca roku
- Dankom z Lisiego Pola. Firma budowlana, działająca od 8 lat, wciąż rozszerzająca działalność. Jest przykładem prawidłowo prowadzonego biznesu. Małymi krokami (zaczynając od przysłowiowego worka cementu) solidną pracą zyskała dużą renomę. Obecnie ma wiele osiągnięć i jest konkurencyjna na rynku. Takie roboty, jak budowa Promenady Wielkiego Raka w Moryniu czy zagospodarowanie terenu przy pomniku w Czelinie, to wizualna wizytówka firmy, której nikt by się nie powstydził. Co jest godne podkreślenia, Dankom zatrudnia obecnie 27 osób, współpracując z Powiatowym Urzędem Pracy oraz przyjmując szkolnych praktykantów.
- Sławomir Kruszyński i Krzysztof Górecki – wspólnicy, właściciele dwóch restauracji Osinowie Dolnym. Stworzyli kilkanaście nowych miejsc pracy, pomimo trudności, jakie mieli do pokonania. Pełni zapału optymiści, którzy podjęli ryzyko i osiągnęli sukces.
- Selfa GE SA. Renomowana firma, specjalizująca się w produkcji krzemowych modułów fotowoltaicznych. Otworzyła w marcu ub. roku nowy zakład w Starym Czarnowie, który obecnie zatrudnia 16 osób, a docelowo ma być 38. Mówiąc prościej, są tam produkowane panele solarne, które jako elementy odnawialnej czystej energii mają dużą przyszłość (chociażby w przypadku chojeńskiej inwestycji na byłym Lotnisku). Zakład o nazwie Solarvolt wytwarza urządzenia światowej marki, z najnowocześniejszymi technologiami.

Zaznaczyłem na początku, iż bocianowa kapituła ma w tym roku wyjątkowo trudne zadanie, bo zagęszczenie mocnych postaci, stowarzyszeń i firm jest duże.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska