Dzisiaj jest wtorek, 21 września 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 45 z dnia 06.11.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wielki pożar w Osinowie
Czy Apexim pozbędzie się Setpolu?
Podpalenie w Krajniku?
Czy z nową ustawą mniej naśmiecimy?
Kolej wreszcie remontuje dworce
Pod dyktando opozycji
Skubnęli Dolną Odrę
Podatki w Trzcińsku
Jak osuszano Łęgi Odrzańskie
Dolina Miłości jest piękna, ale z dojazdem - kłopot
Jesienna Scena Tańca
Sport

Czy Apexim pozbędzie się Setpolu?

Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, firma Apexim AB - nowy właściciel działki w Krajniku Dolnym próbuje zerwać umowę z dzierżawiącą ten teren spółką Setpol, która wybudowała tam przed laty stację paliw. Powodem miałoby być naruszenie przez Setpol umowy z gminą Chojna (poprzednim właścicielem gruntu) poprzez poddzierżawianie części obiektów, czego umowa nie przewiduje. Sprawę rozstrzygnie zapewne sąd. Wydaje się jednak, iż jest to już spór obu firm, zaś gmina nie będzie musiała Apeximowi zwracać 22 mln zł za działkę. Tak zapewnia burmistrz Chojny Adam Fedorowicz.

Stacja benzynowa Setpolu (jedyna w przygranicznym Krajniku Dolnym) leży tuż przy targowisku. Obroty wynoszą kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. W ubiegłym roku przyniosło to właścicielom 1,415 mln zł czystego zysku netto (w 2007 r. było to aż 3,7 mln). Choć paliwo nie jest już dla niemieckich klientów tak atrakcyjne cenowo jak kiedyś, to jednak nadal tańsze niż w Niemczech. Z tego powodu dochody przygranicznych stacji (w Osinowie Dolnym jest ich kilka) są ciągle ogromne. Setpol w latach 2007-2010 sprzedawał w Krajniku od 18 do 25 milionów litrów paliwa rocznie. Czy ktoś może się więc obu firmom dziwić, że mają o co walczyć?

Przypomnijmy, że na początku 1995 roku gmina Chojna wydzierżawiła przygraniczne targowisko w Krajniku Dolnym nowo powstałej spółce Setpol, która wkrótce postawiła obok stację paliw (również na dzierżawionym od gminy gruncie). Spółkę utworzyli: Stefan Tarnowski (do 1994 roku chojeński radny), Mikołaj Szeremeta (w latach 1990-1994 członek Zarządu Miejskiego, radny z przerwami od 1990 do 2010 roku), Mieczysław Tarnowski (syn Stefana) i Stanisław Gralak (od 1990 do 1992 r. burmistrz Chojny, 1990-94 radny). Umowa z gminą gwarantowała Setpolowi, że gdy w Krajniku powstanie druga stacja, to czynsz dzierżawny zostanie znacznie obniżony.

Apexim AB istnieje od 20 lat, a siedziby ma w Zielonej Górze i Poznaniu. Właścicielem jest Adam Baranowski. Firma od lat jest na liście największych przedsiębiorstw w Polsce. Ma kilkanaście stacji w zachodniej Polsce, w tym dwie w Osinowie Dolnym (gmina Cedynia) i jedną w gminie Chojna (przy drodze do Krajnika Dolnego - na zakręcie do Krzymowa). W latach 2004-2005 Apexim w sprzedaży detalicznej przekroczył 100 milionów litrów rocznie.
Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska