Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 46 z dnia 13.11.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ogień niszczy i... obnaża
Setpol podważa umowę sprzedaży działki
W kapitule Nagrody Obywatelskiej
Radość z Bocianami
Podatki w gminach
Rocznik - odsłona czwarta
Jeleńskie strefą ciszy
Urząd w Widuchowej do remontu
Sport

Rocznik - odsłona czwarta

Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” w Chojnie zaprasza na uroczystą promocję IV tomu „Rocznika Chojeńskiego” w piątek 23 listopada o godz. 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ratusz). W programie - spotkanie z dwoma z wielu tegorocznych autorów. Tomasz Dźwigał z Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie przedstawi wyniki badań IPN nad hitlerowskimi obozami w Chojnie i okolicach. Chojnianin Michał Gierke (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych US) opowie o stanie i perspektywach badań archeologicznych w Chojnie.

Oczywiście w trakcie spotkania będzie można kupić najnowszy tom (cena 30 zł). W tym roku dużo w nim tekstów o archeologii (także Marka Dworaczyka o eksploracji terenu przy ul. Mieszka I w Chojnie), co w końcu nie powinno dziwić, bo - jak już kiedyś pisaliśmy - mimo że tereny te tak mocno wrosły w polską świadomość historyczną (głównie za sprawą Cedyni), to badań wykopaliskowych z prawdziwego zdarzenia było tu dotąd zadziwiająco mało.

Ponadto Edward Rymar pisze o dawnych młynach i tartakach na ziemi chojeńskiej i mieszkowickiej oraz o zaginionych tu miejscowościach, Piotr Frąckowiak o chojeńskich denarach z czasów Wittelsbachów, Marcin Majewski o tutejszym ludwisarstwie. Znana dobrze naszym czytelnikom Joanna A. Kościelna przybliży postać Augustina Kehrberga (1668-1734) - na podstawie jego kroniki Chojny pisała w „Gazecie Chojeńskiej” przez rok „Kronikę wypadków königsberskich”. Michał Gierke zajmuje się też w tym tomie Szwedzkim Kopcem, a Anita Taźbierska przeszłością i teraźniejszością Krzymowa.

W nowym „Roczniku” jest również sporo nowszej historii, np. Wojciech Wichert pisze o propagandzie nazistowskiej na łamach „Königsberger Kreiskalender” w roku 1939, Tomasz Zgoda o walkach o Königsberg (dzisiejszą Chojnę) w lutym 1945 r. Hubert Simiński przypomina odsłonięcie pierwszego obelisku w Czelinie 22 lipca 1960 roku. Emilia Szczygieł-Lembicz kontynuuje dzieje jednostki wojskowej w Chojnie, sięgając tym razem do okresu po 1989 roku.

Choć to „Rocznik Chojeński”, to jak zwykle jest nie tylko o Chojnie. Np. Agnieszka Dębska pisze o zasobach dziedzictwa kulturowego gminy Cedynia. Są też wspomnienia pierwszych polskich osadników. Redaktor naczelny Radosław Skrycki kontynuuje ideę muzeum dla Chojny. Są też kolejne sylwetki okolicznych artystów. Tym razem to: Krystyna Jędruszkiewicz, Władysław Marczak, Joanna Mieszko-Nita i DoDoHa.

Jednym słowem czeka nas kolejne święto miłośników regionalnej historii i kultury. (rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska