Dzisiaj jest poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 48 z dnia 27.11.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kolejny oferent na niedokończoną przychodnię
15 lat temu zmarł G. Kumkar
Dach połączono z wieżą
Jak inwestować, panie premierze?
Tłumy na Roczniku
Kolej na Słowiańską
Na prąd już zabrakło?
Sport

Kolejny oferent na niedokończoną przychodnię

Już ponad 20 lat straszy w Chojnie na ul. Ogrodowej niedokończony budynek przychodni. Wielki obiekt zaprojektowano zdecydowanie na wyrost jeszcze w końcówce PRL, a po zmianie ustroju lokalna służba zdrowia nie byłaby w stanie utrzymać takiego molocha. Na początku lat 90. władze wojewódzkie chciały dokończyć budowę i prowadzić tu ośrodek dla osób niepełnosprawnych psychicznie, jednak pomysł ten zniweczyły protesty mieszkańców, którzy bali się rzekomego zagrożenia ze strony przyszłych pensjonariuszy (placówka powstała w Szczecinie-Zdrojach). W rezultacie budynek w stanie surowym stoi do dziś niewykorzystany i zniszczony. W 1999 r wojewoda przekazał go gminie, o co usilnie ona zabiegała, ale nic z nim nie zrobiła. Na początku 2009 r. pojawiła się oferta Centrum Medycznego HCP z Poznania, które chciało dokończyć budowę przychodni. Mieli w niej funkcjonować lekarze rodzinni, gabinety specjalistyczne i rehabilitacyjne. W drugim, skrzydle, które firma planowała dobudować, miał być dom spokojnej starości. Jednak wielomiesięczne negocjacje zakończyły się fiaskiem, bo wygląda na to, że HCP chciało raczej przejąć nieruchomość niż ją kupić.

Obecnie ofertę gminie składa inna firma o nazwie Europejski Dom Opieki Human Group sp. z o.o. Chce wydzierżawić nieruchomość na Ogrodowej na co najmniej 30 lat i urządzić ośrodek opieki dla osób starszych (na 190 łóżek). Oferent deklaruje, że obiekt będzie służył również mieszkańcom jako przychodnia pierwszego kontaktu, specjalistyczne gabinety lekarskie, apteka, basen i hala rehabilitacyjno-sportowa. Wszystko zostałoby sfinansowane przez inwestora i ze środków unijnych, bez udziału gminnych pieniędzy. Na sesji Rady Miejskiej w piątek 30 listopada rozpatrywana będzie uchwała o bezprzetargowej dzierżawie. 22 listopada z przedstawicielami spółki spotkali się radni.

EDO Human Group to nowa spółka z siedzibą w Chojnie. Prezesem jest Daniel D.A. Gomułkiewicz, a jego zastępcą Jan Lotek. Udziałowcy to: Andrzej Chańko, Zbigniew Różycki, Mirosław Szneider, Andrzej Strzebiński i Leszek Florczyk.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska