Dzisiaj jest piątek, 22 stycznia 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 50 z dnia 11.12.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Czy będziemy rozsądnymi gospodarzami?
Śmieci to biznes
Wspólnie dla turystyki wodnej
Schetynówki dofinansowane jednak nie w 30, a w 50 proc.
Czachowski cenny zabytek oczekuje naszej pomocy!
Dziki groźne nie tylko żywe!
Włóczykij dla dzieci
Unikalne widoki Chojny
Dodatkowe przedstawienie gryfińskich vipów
Relikwie ojca Pio w Trzcińsku-Zdroju
Czekając na pierwszy gwizdek
Sport

Schetynówki dofinansowane jednak nie w 30, a w 50 proc.

Jak informuje nas Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, w ogłoszonym we wrześniu naborze do drugiego etapu Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (zwanego popularnie schetynówkami), samorządy, których projekty zostały wybrane do dofinansowania, mogły liczyć tylko na 30-procentowe pokrycie kosztów inwestycji. 27 listopada rząd zmienił zasady dofinansowania projektów, które będą realizowane w 2013 roku. Te najwyżej ocenione przez komisję wojewody uzyskają 50-procentowe dotacje z budżetu państwa. Do podziału jest prawie 27,5 mln zł.

Do 20 grudnia samorządy mogą złożyć wniosek o dofinansowanie lub aneks do wniosku zgłoszonego w naborze wrześniowym i ocenionego przez komisję wojewody. Punktacja aneksowanych projektów nie będzie zmieniana. Ocenie będą podlegały tylko nowe projekty.

Drugi etap programu obejmuje lata 2012-2015. Co roku wyłanianych jest kilkanaście projektów przebudowy, remontu lub rozbudowy dróg lokalnych. W roku 2012 dofinansowanie z NPPDL uzyskało 8 dróg gminnych i 11 dróg powiatowych o łącznej długości 34 km. W ciągu trzech lat w naszym województwie wybudowano lub przebudowano w ten sposób 375 km dróg powiatowych i gminnych. Na pokrycie części kosztów prac samorządy uzyskały z budżetu państwa prawie 177 mln zł.
Przypomnijmy, że wniosek o dofinansowanie złożył także powiat gryfiński, m.in. na remont ul. Słowiańskiej w Chojnie (przy wsparciu gminy). Jak się dowiedzieliśmy, projekt został wysoko oceniony przez komisję wojewody.
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska