Dzisiaj jest piątek, 22 stycznia 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 50 z dnia 11.12.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Czy będziemy rozsądnymi gospodarzami?
Śmieci to biznes
Wspólnie dla turystyki wodnej
Schetynówki dofinansowane jednak nie w 30, a w 50 proc.
Czachowski cenny zabytek oczekuje naszej pomocy!
Dziki groźne nie tylko żywe!
Włóczykij dla dzieci
Unikalne widoki Chojny
Dodatkowe przedstawienie gryfińskich vipów
Relikwie ojca Pio w Trzcińsku-Zdroju
Czekając na pierwszy gwizdek
Sport

Włóczykij dla dzieci

Siódma edycja Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij” rozpocznie się co prawda dopiero 21 lutego, ale już teraz podajemy związane z nim ważne informacje. Otóż w programie będzie m.in. nowy konkurs pt. „Wędrówki Małego Włóczykija”, przeznaczony dla dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych i kl. I gimnazjów. W pierwszym etapie, jeszcze przed festiwalem, konkursy zorganizowane zostaną przez nauczycieli w szkołach, które się zechcą zgłosić. Zadaniem uczniów będzie przygotowanie trwającej 10-15 minut prezentacji wędrówek (fotografie lub nagrania wideo plus komentarz) lub ciekawych opowieści, związanych ze swoją miejscowością. Punktem wyjścia musi być wycieczka (piesza, rowerowa lub każda inna) z uwypuklonymi elementami krajobrazu, ciekawostki przyrodniczej, kulturowej itp. Prezentacje nie mogą opierać się na wycieczkach organizowanych przez biuro podróży. Oceniane będą m.in.: sposób opowiadania (łatwość wypowiedzi, humor), informacje rozbudzające ciekawość, umiejętność wykorzystania programów komputerowych. Uczniowie przedstawią swe prace najpierw w szkołach, a autorzy najciekawszych zostaną zakwalifikowani do wielkiego finału, który odbędzie się podczas festiwalu 28 lutego w sali widowiskowej GDK. Główną nagrodą jest wycieczka.
Po raz pierwszy taki konkurs zorganizowano podczas ostatniego Włóczykija w Szkole Podstawowej nr 4 w Gryfinie z inicjatywy Moniki Saneckiej. Jak mówi szef festiwalu Przemek Lewandowski, powodzenie przedsięwzięcia skłoniło organizatorów do rozpowszechnienia pomysłu w innych miejscach. Nauczyciele zainteresowani przeprowadzeniem konkursu w swoich szkołach proszeni są o kontakt z P. Lewandowskim. Adres kontaktowy: [email protected]

To nie jedyna oferta dla dzieci podczas zbliżającego się Włóczykija, bo przygotowywane są dla nich także warsztaty i prezentacje prowadzone przez podróżników. Warto zauważyć, że w ten sposób festiwal poniekąd wraca do swych źródeł, bo swą nazwę zaczerpnął przecież z kultowej serii książek dla dzieci o Muminkach autorstwa Tove Jansson. Jednym z bohaterów jest właśnie Włóczykij, który lubi piesze wędrówki i nosi charakterystyczny zielony kapelusz.

Festiwal potrwa do 3 marca. Włóczykij jest obecnie jedną z największych imprez miłośników podróży w całej Europie. Organizatorem jest Stowarzyszenie Republika Międzyodrza.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska