Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 01 z dnia 01.01.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Tu nie chodzi tylko o mury
O murach kompleksowo, ale bez entuzjazmu
Milion złotych na zabytki
Kolejne gminne budżety
Zmiana skarbnika Chojny
W Moryniu śmieci bezboleśnie, w Chojnie nie przeszły
Sąsiedzi przez rzekę
Żarczyn wyprostowany i ładniejszy
Za brak skrzynki na listy nawet do 10 tys. złotych kary
13 stycznia WOŚP
Sport

W Moryniu śmieci bezboleśnie,
w Chojnie nie przeszły


W ostatnim okresie dużo miejsca poświęcamy sprawom związanym z wprowadzanym od lipca 2013 roku nowym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. To ważna sprawa, bo dotyczy każdego z nas. Tzw. podatek śmieciowy będzie powszechny i każdy mieszkaniec czy też podmiot gospodarczy będzie comiesięcznie płacił określoną stawkę za wywóz nieczystości stałych. Obowiązek odbierania odpadów należeć będzie do gminy, która musi wprowadzić ten system. To potężne przedsięwzięcie, najeżone wieloma niebezpieczeństwami i niewiadomymi. Aby łatwiej się z tym uporać, gminy łączą się więc w większe związki, czerpiąc zarazem doświadczenia z prowadzonego wcześniej w niektórych rejonach kraju programu pilotażowego.
Wszystkie gminy naszego powiatu (oprócz Gryfina) weszły w skład Związku Gmin Dolnej Odry, który zrzesza 22 gminy. Obejmuje 170 tys. mieszkańców i 580 miejscowości. Jest to więc duży organizm. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Moryniu obecny był kierownik biura tego stowarzyszenia Janusz Gawroński, który bardzo precyzyjnie i szczegółowo przedstawił system zbiórki, segregacji i gospodarki odpadami. Podał wiele szczegółów technicznych, odpowiadając zarazem na pytania. Głównym celem wprowadzania nowej ustawy śmieciowej jest nie tylko nadzieja na poprawę czystości, ale także na ekologiczną przeróbkę tej potężnej masy śmieciowej. Gawroński sporo miejsca poświęcił omówieniu zasad segregacji odpadów. Mamy narzucone normy unijne, w myśl których z roku na rok musimy zwiększać ilość segregowanych odpadów. Obecnie tylko około 7 proc. idzie do odzysku, a już do końca 2014 roku mamy osiągnąć pułap 20 proc. Zachętą będą znacznie niższe opłaty za śmieci posegregowane. W naszym rejonie, gdzie już ustalono stawki, opłata będzie o około 40 proc. niższa: 9 zł od zamieszkującej w posesji osoby za śmieci posortowane i 15 zł za nieposortowane. Odpady podzielono na pięć rodzajów: 1) tworzywa sztuczne i metale, 2) papier, tektura itp., 3) szkło, 4) odpady kuchenne, liście i inne odpady ulegające biodegradacji, 5) odpady zmieszane. Tak więc dostępnych będzie pięć pojemników lub różnokolorowych worków plastikowych. Śmieci odbierane będą przynajmniej raz na dwa tygodnie po uzgodnieniu dni ich odbioru, miejsc składowania itp. Odpady wielkogabarytowe czy inne tzw. problemowe będą odbierane dwa razy w roku. Niezależnie ile śmieci wystawimy, zostaną odbierane w ramach ustalonej opłaty. Tak więc nikt nie będzie miał w tym interesu, żeby wywozić je do lasu czy wyrzucać do rowu. Do końca lutego każde gospodarstwo domowe czy firma złoży stosowną deklarację (związek ma obowiązek jej dostarczenia) odnośnie odbioru śmieci. J. Gawroński powiedział też, że w każdej gminie będzie przynajmniej jeden punkt kasowy, gdzie bezpośrednio będzie można dokonywać opłat. Oczywiście przyjmie je także każdy bank czy poczta. Obecnie zacznie się intensywna kampania informacyjna, aby zapoznać mieszkańców z zasadami nowego systemu.
Gminy obecnie przyjmują nowe regulaminy utrzymania czystości i porządku, które precyzyjnie określają zasady gospodarowania odpadami. W Moryniu podczas sesji nikt nie wniósł uwag do przedstawionych uregulowań i zostały przyjęte jednogłośnie.
(tekst i fot. tw)


Janusz Gawroński
na sesji w Moryniu
W Chojnie regulamin nie przeszedł
Tego samego dnia regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie mieli też zaakceptować radni w Chojnie. Jednak spotkał się on z totalną krytyką. Wytykano m.in. nieprecyzyjne zapisy i przykłady martwego prawa. Niektóre przepisy obowiązują już od dawna, ale są nierespektowane, zaś kary nieznaczne, a najczęściej żadne. Chodzi np. o obowiązek posiadania przez każdą firmę i domostwo pojemnika na śmieci czy o zakaz hodowania trzody w granicach miasta przez nierolników.
Mimo że na liczne pytania odpowiedzieli autorzy regulaminu: Janusz Gawroński (kierownik biura Związku Gmin Dolnej Odry) i naczelnik wydziału w Urzędzie Miejskim Jan Będzak, to radni niemal jednomyślnie odesłali regulamin do dopracowania w komisjach. Tylko przewodniczący rady Kazimierz Komorzycki wstrzymał się od głosu.
Polska jest przedostatnim unijnym krajem, w którym nie obowiązują jeszcze nowe przepisy. Oprócz nas ustawę wdrażają także Węgry.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska