Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 02 z dnia 08.01.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Przemknij
Czy to był lincz?
12 milionów na drogi
Niech kopią
Podchody z przychodnią
NRD - moje Niemcy
Radny wzywa Sejm do zapłaty
Co się planuje w Trzcińsku
W niedzielę kolejny wielki Finał WOŚP!
Powstaje książka ze wspomnieniami z syberyjskich łagrów
Spotkanie z reżyserem w Gryfinie
Są już karnety na Włóczykija
Sport

Powstaje książka ze wspomnieniami
z syberyjskich łagrów


Po dużym zainteresowaniu, z jakim na polsko-niemieckim pograniczu spotkała się książka „Złodzieje wiary i nadziei”, Remigiusz Rzepczak (tekst) i Andrzej Łazowski (fotografie) przystępują do realizacji kolejnego projektu wydawniczego. Jego bohaterami będą mieszkańcy tego pogranicza, byli więźniowie syberyjskich łagrów.

Poprzednia książka Rzepczaka i Łazowskiego ukazała się w 2011 r. w ramach dwujęzycznego cyklu „grenznahpograniczu”, wydawanego przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość w Szczecinie. Zawiera piętnaście reportaży poświęconych przeżyciom dzisiejszych mieszkańców Pomorza Zachodniego, którzy podczas drugiej wojny światowej byli więźniami hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Słowem wstępnym opatrzył ją Władysław Bartoszewski. Ukazała się dzięki pomocy Krajowej Centrali Kształcenia Politycznego w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Jej promocja na polsko-niemieckim pograniczu (Mieszkowice, Cedynia, Dębno, Chojna, Trzcińsko-Zdrój, Szczecin, Neustrelitz, Anklam, Ueckermünde, Schwerin, Greifswald) spotkała się z dużym zainteresowaniem różnych środowisk. W związaną z nią dyskusję włączyli się jej bohaterowie, mieszkańcy regionu, naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu w Greifswaldzie oraz Muzeum – Miejsca Pamięci Ravensbrück, regionaliści, politycy, dziennikarze, studenci, młodzież oraz działacze organizacji pozarządowych. Na zaproszenie organizatorów losy bohaterów „Złodziei wiary i nadziei” zaprezentowano również podczas polsko-niemieckiej konferencji historycznej w Trassenheide.

Autorzy tej publikacji przystępują do realizacji kolejnego projektu wydawniczego. Jego bohaterami będą mieszkańcy polsko-niemieckiego pogranicza, którzy podczas drugiej wojny światowej byli więźniami syberyjskich łagrów. W planowanej książce chcą przedstawić ich losy, szukając odpowiedzi na pytania o to, jak trafili na Syberię, w jakich warunkach tam mieszkali i pracowali, dokąd stamtąd wrócili oraz jak wyglądało ich życie po tak trudnym doświadczeniu.

Proszą o kontakt mieszkańców regionu, Polaków i Niemców, którzy są gotowi opowiedzieć swoją historię w przygotowywanej publikacji.
Telefon kontaktowy: (48) 506 362 389.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska