Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 02 z dnia 08.01.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Przemknij
Czy to był lincz?
12 milionów na drogi
Niech kopią
Podchody z przychodnią
NRD - moje Niemcy
Radny wzywa Sejm do zapłaty
Co się planuje w Trzcińsku
W niedzielę kolejny wielki Finał WOŚP!
Powstaje książka ze wspomnieniami z syberyjskich łagrów
Spotkanie z reżyserem w Gryfinie
Są już karnety na Włóczykija
Sport

Czy to był lincz?

Ta sprawa odbiła się szerokim echem nie tylko w okolicy, ale i w całej Polsce. Chodzi o zwłoki 29-letniego Dawida B. z Mieszkowic, znalezione przy drodze na przedmieściach tej miejscowości wczesnym rankiem (ok. godz. 5.30) w drugi dzień Bożego Narodzenia. Sygnalizowaliśmy to przed tygodniem. Potwierdziło się, że obrażenia powstały wskutek potrącenia przez samochód, tyle że nie było to zwyczajne potrącenie.
Dawid B. wielokrotnie był karany za kradzieże i włamania. Okradał nawet własnych sąsiadów i znajomych. Nic więc dziwnego, że w Mieszkowicach nie brakowało osób mu nieprzychylnych.
Policja zatrzymała trzech młodych mężczyzn w wieku 21, 22 i 34 lat. Wstępnie ustalono, że początkowo wszyscy trzej pobili Dawida B., a następnie 22-latek najechał na niego samochodem, w następstwie czego doszło do śmierci napadniętego. 21- i 34-latkowi przedstawiono zarzut pobicia, natomiast 22-latek usłyszał zarzuty pobicia i zabójstwa. Sąd Rejonowy w Gryfinie zastosował wobec wszystkich podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na trzy miesiące. Za pobicie kodeks karny przewiduje karę do lat 3 pozbawienia wolności, a za zabójstwo grozi nawet dożywotnie więzienie.

Sprawa relacjonowana była i komentowana także przez media ogólnopolskie. Niektórymi z tych komentarzy poczuli się urażeni gospodarze gminy Mieszkowice. Przewodniczący Rady Miejskiej i burmistrz napisali list otwarty, który publikujemy poniżej.
(par)


List otwarty do Redaktora Naczelnego programu „Wydarzenia” Telewizji Polsat
Jako reprezentanci społeczeństwa miasta i gminy Mieszkowice, wyrażamy sprzeciw wobec nierzetelnego, tendencyjnego, a przede wszystkim, niezgodnego z prawdą przedstawienia wizerunku naszego miasteczka. W dwóch krótkich relacjach, wyemitowanych 2 stycznia 2013 r., poświęconych tragicznym zdarzeniom, które miały miejsce w Mieszkowicach w okresie Świąt Bożego Narodzenia, pojawiły się nazbyt liczne komentarze autorskie, których treści miały charakter powierzchowny, stronniczy, a w opinii wielu - nawet krzywdzący. Wzbudziło to powszechny sprzeciw mieszkających tu ludzi, którego zewnętrznym wyrazem jest ten list otwarty.
Każde tragiczne zdarzenie to oczywiście temat, który może być przedmiotem relacji uzupełnionych komentarzem. Jednak od doświadczonych redaktorów oczekiwać powinniśmy rzetelniejszego potraktowania tematu. Rozumiemy, że z Warszawy do Mieszkowic jest daleko i być może ograniczenia czasowe nie pozwalają na przygotowanie obszerniejszego materiału. Dlatego zachęcamy, aby przyjeżdżając na „zachodni koniec Polski”, poświęcić nieco więcej czasu, aby lepiej poznać to miejsce i unikać nieadekwatnych do rzeczywistości, jednoznacznie pejoratywnych stwierdzeń w rodzaju: „układ urbanistyczny nie zmienił się tu od średniowiecza – obyczaje chyba też…”, „w Mieszkowicach jest pewnie jeszcze gorzej…”, „większość mieszkańców pracuje w Niemczech lub w Belgii…”, „mur obojętności, niewiary, bezsilności…”. Takimi stwierdzeniami można kogoś w nieuprawniony sposób obrazić, a całą lokalną społeczność naznaczyć.
Zapraszamy do ponownego odwiedzenia naszego terenu i przedstawienia jakichś pozytywnych bieżących zdarzeń, które także mają tu miejsce. Jak choćby prezentacja kolejnej książki, napisanej przez mieszkające tu osoby, organizacja międzynarodowej konferencji historycznej, patriotyczne uroczystości rocznicowe połączone z otwarciem „parku historyczno-archeologicznego”, gdzie w ciekawy sposób zaprezentowano wyniki ratowniczych badań wykopaliskowych prowadzonych przez kilka lat na naszym terenie. Jest tu jeszcze wiele innych miejsc, także godnych zaprezentowania szerokiej publiczności.
Nie chodzi nam o prezentację Mieszkowic w „cukierkowej” oprawie, bo u nas - tak jak w każdej innej gminie w Polsce - dzieją się rzeczy, które należy piętnować i takie, które warto pochwalić.
Krzysztof Karolak - przewodniczący Rady Miejskiej w Mieszkowicach
Andrzej Salwa - burmistrz Mieszkowic


Tu są linki do obu materiałów telewizyjnych, do których odnosi się list:
http://www.ipla.tv/2013-01-02-lincz/vod-5640091
http://www.ipla.tv/2013-01-02-mordercza-zemsta/vod-5640024#page_container

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska