Dzisiaj jest poniedziałek, 28 września 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 03 z dnia 15.01.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wielka Orkiestra dla dzieci i seniorów
Czy będzie mniej gmin i powiatów?
Ile zostało z 22 milionów?
6 milionów zainwestują w Mieszkowicach
W Cedyni ostrożnie
Zdarzyło się w roku 2012
Z nadzieją w przyszłość!
Sylwestrowe elfy
A diabły w karty rżną
Świetny rok Hermesa

Zdarzyło się w roku 2012

STYCZEŃ
* 8 I. W XX Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Gryfino zebrało 63 tys. zł, Chojna 25 tys. i 413 euro, Cedynia 17 tys., Widuchowa 11 tys., Moryń 7 tys. zł i 165 €, Mieszkowice 6 tys., Trzcińsko-Zdrój 4 tys.
* 8 I. Prowadzony przez Ilonę Włodarczyk chór Sanctus z parafii Świętego Ducha w Moryniu zajął trzecie miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.
* 19 I. W Gross Pinnow zainaugurowano polsko-niemieckie przedsięwzięcie, w ramach którego Chojna otrzymała 1 mln euro dofinansowania na adaptację byłej szkoły w Krajniku Górnym na ośrodek kształcenia i spotkań.
* 22 I. Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Trzcińska-Zdroju (po śmierci radnego Kazimierza Sandulaka) wygrał Andrzej Górzyński. Pokonał Franciszka Sidorczuka i Halinę Hołyńską. Frekwencja wyniosła 26,5 proc.
* 22 I. Kapela Borowiny z Trzcińskiego Centrum Kultury wystąpiła na wielkich targach rolno-spożywczych „Grüne Woche” w Berlinie.
* 23 I. Beata Rolak z Chojny - absolwentka Wydziału Sztuk Wizualnych szczecińskiej Akademii Sztuki otrzymała nagrodę marszałka województwa za najlepszy dyplom artystyczny 2011 roku
* 25 I. Znany warszawski aktor Cezary Morawski wystąpił w Centrum Kultury w Chojnie z monodramem „Aktor... to aktor... to aktor” Zijaha A. Sokolovicia. 8 lutego prowadził w tutejszej bibliotece warsztaty literacko-aktorskie.
* 25 I. Burmistrz Morynia nie wyraził zgody na budowę w pobliżu miasta dużej fermy norek.
* 29 I. Mieszkowiczanin Paweł Pankratow z Hermesa Gryfino został halowym mistrzem Polski juniorów w biegu na 2000 m. Jego klubowa koleżanka Natalia Ślęzak zdobyła brązowy medal w trójskoku.
* 30 I. W Gryfinie radni popierający burmistrza Piłata próbowali odwołać opozycyjnego przewodniczącego rady Mieczysława Sawaryna, ale ich wniosek przepadł jednym głosem.
* 31 I. W Chojnie otwarto pierwsze w naszym powiecie Młodzieżowe Centrum Kariery, zajmujące się doradztwem zawodowym i pośrednictwem pracy.
* Po wichurze zauważono pęknięcia ścianek działowych w niedawno wyremontowanej wieży kościoła Mariackiego w Chojnie. Na czas usuwania uszkodzeń wieża była zamknięta dla turystów.
* Nowym dyrektorem Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Chojnie został Przemysław Górny. Jego poprzednik Stanisław Matolicz odszedł na rentę.

LUTY
* 1 II. Robert Wawryniuk ze Szczecina został nowym dyrektorem Międzynarodowego Centrum Turystyki, Kultury i Sportu w Baniach.
* 3 II. Burmistrz Trzcińska w Stolzenhagen podpisał z niemieckimi partnerami porozumienie, w ramach którego gmina otrzymuje dofinansowanie na urządzenie wystawy w remontowanym właśnie dawnym młynie, budowę alei spacerowej wzdłuż murów miejskich i rekonstrukcję Baszty Zachodniej.
* 9 II. Opublikowanie strategii Polskiej Grupy Energetycznej (będącej właścicielem Elektrowni Dolna Odra) wywołało popłoch w Gryfinie. Okazało się bowiem, że do 2030 r. w Dolnej Odrze mają być stopniowo wygaszane wszystkie bloki energetyczne i - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - nie będą one zastępowane nowymi. 16 lutego zwołano specjalną sesję gryfińskiej Rady Miejskiej. Późniejsze obietnice PGE były dość mgliste, więc losy jednego z największych zakładów w regionie nadal nie są pewne.
* 9 II. W Gross Pinnow odbyło się spotkanie inauguracyjne, związane z rewitalizacją szlaku pielgrzymkowego Szczecin - Berlin, połączonego z siecią szlaków wiodących do grobu św. Jakuba apostoła w Santiago de Compostela. Część tras ma przebiegać przez nasz powiat.
* 9 II. Dwa nowe ambulanse marki Mercedes otrzymały Chojna i Mieszkowice.
* 10 II. Gościem działającego w ZSP Chojna Szkolnego Klubu Europejskiego był europoseł Sławomir Nitras.
* 11 II. Malarz amator Marek Stanisławski z Trzcińska-Zdroju zdobył główną nagrodę na przeglądzie plastyki w Myśliborzu.
* 23 II - 4 III. Trwał VI Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij” z udziałem ponad stu podróżników. Gościł też w Cedyni, Czachowie, Bielinku i Criewen.
* 23 II. Drugą nagrodę zdobyła Justyna Paluszyńska z monodramem „Spisek przy trzepaku. Historia jednej ulotki” na V Tyskim Festiwalu Monodramu w Tychach.
* 24 II. W teatrze UBS w Schwedt wystąpił popularny satyryk Steffen Möller, kpiący z przywar zarówno Niemców, jak i Polaków. Na scenie uczył niemiecką publiczność wymawiać „Grzegorz Brzęczyszczykiewicz”.
* 26 II. Dawid Gluth i Miłosz Zubala z UKS Kyokushin Moryń zdobyli medale na otwartych mistrzostwach Pomorza w dalekowschodnich sztukach walki. Miesiąc później moryńscy karatecy wywalczyli 10 medali (w tym 4 złote) na Wojewódzkiej Olimpiadzie Młodzieży
* 610 tys. zł przekazało gminie Banie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont zamku w Swobnicy, który gmina przejęła jesienią 2011 r. Prace rozpoczęto od remontu dachu. W czerwcu Sejmik Województwa dorzucił jeszcze 140 tys.
* W pierwszej połowie miesiąca mrozy przekroczyły minus 20 stopni. Najzimniej było w Resku: - 25,9 st.

MARZEC
* Zarząd Powiatu sprzedał 60 proc. udziałów gryfińskiego szpitala spółce akcyjnej Dom Lekarski. Dokapitalizowanie szpitala przez prywatnego inwestora zwiększa szanse przetrwania placówki.
* 5 III. Trzcińsko-Zdrój dostało z Ministerstwa Kultury 750 tys. zł na remont murów miejskich pod warunkiem, że tyle samo dołoży z własnego budżetu. Rada Miejska zaakceptowała propozycję.
* 5 III. W Zielinie (gm. Mieszkowice) mieszkańcy spotkali się z inicjatorami upamiętnienia tablicą wielkiego pisarza Gottfrieda Benna, który mieszkał w tej wsi. Pomysł nie spotkał się z entuzjazmem i do tej pory tablicy nie ma.
* 11 III. Paweł Sendyk z UKP Marlin Gryfino został mistrzem Polski juniorów młodszych w pływaniu na 50 m stylem motylkowym.
* 17 III. Wojciech Strelczuk z Chojny ponownie halowym mistrzem Polski weteranów w pchnięciu kulą. Zdobył też srebrny medal w rzucie ciężarkiem. To nie jedyne jego sukcesy w 2012 r. Udanie startował w MP też weteran z Tywicy Józef Borsuk (dwa brązowe medale w rzutach).
* 21 III. Praca chojeńskiej rzeźbiarki Joanny Mieszko-Nity została zaprezentowana w Warszawie na ogólnopolskiej wystawie „Nowe otwarcie” z okazji stulecia Związku Polskich Artystów Plastyków.
* 27 III. W Pałacyku pod Lwami w Gryfinie ruszyła Scena Prezentacji z wieloma spektaklami teatrów młodzieżowych i alternatywnych.
* 31 III. Piłkarze ręczni Energetyka Gryfino zakończyli rozgrywki II ligi na czwartym miejscu w tabeli.
* Nowym szefem Platformy Obywatelskiej w powiecie został Tomasz Siergiej z Cedyni. Jego poprzednika Jana Olecha usunięto z tej partii.

KWIECIEŃ
* 1 IV. W moryńskim kościele „Stabat Mater dolorosa” Pergolesiego wykonała orkiestra Concertino pod dyrekcją Marka Siwki.
* 15 IV. Po raz 39. odbyły się w Dębnie Mistrzostwa Polski w Maratonie z udziałem kilkunastu biegaczy z naszego powiatu. Długodystansowe bieganie zyskuje u nas coraz większą popularność.
* 15 IV. Badmintonowy debel LUKS-u Krokus Góralice: Katarzyna Grabowicz/Patrycja Matusiak zajął piąte miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików w badmintonie.
* 16 IV. Likwidacja Gminnej Spółdzielni w Baniach została przypieczętowana zgodą Rady Gminy na przejęcie za 100 tys. zł budynku biurowego.
* 19 IV. Pod Moryniem otwarto kolejną żwirownię firmy Pol-Beton.
* 21 IV. Ukrainiec Siergej Okseniuk zwyciężył w biegu Mieszkowicka Nadodrzańska Dziesiątka.
* 25 IV. Michał Gierżot i Maciej Mróz z UKS Lider Chojna wygrali wojewódzki etap zawodów w dwójkach siatkarskich.
* 26 IV. Przygotowywana przez Mariana Karbownika drużyna ZSP 2 Gryfino (złożona z chłopców ze Swobnicy) zdobyła mistrzostwo województwa z Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym.
* 27 IV. Moryńscy radni uchwalili (stosunkiem głosów 7:2:4) przekształcenie Szkoły Podstawowej w Witnicy w filię (z kl. I-III) Zespołu Szkół w Moryniu.
* 28 IV. Nowym powiatowym szefem PSL został Józef Żebiełowicz z Gryfina. Dotychczasowy prezes Józef Woroszczak nie kandydował.

MAJ
* 1-2 V. Dni Gryfina - wystąpili m.in.: Kora, Blenders, Maciej Czaczyk.
* 4 V. Mieszkający w Gryfinie (a wcześniej 5 lat w Chojnie) komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Henryk Cegiełka odebrał z rąk prezydenta Komorowskiego nominację na nadbrygadiera - odpowiednika generała.
* 5 V. Bokser Gardy Chojna Eryk Giermak został najlepszym zawodnikiem międzynarodowego turnieju kadetów w Łodzi.
* 10 V. Premier Brandenburgii Matthias Platzeck spotkał się w Mescherinie z polskimi rodzinami, które w ostatnich latach osiedliły się w Niemczech.
* Park Dolina Miłości w Zatoni Dolnej (gm. Chojna) wygrał konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną województwa zachodniopomorskiego.
* 18 V. W Gryfinie otwarto biuro poselsko-senatorskie Platformy Obywatelskiej. Obecny był senator Sławomir Preiss oraz posłanki: Magdalena Kochan i Renata Zaremba.
* 24-25 V. W Chojnie obradował transgraniczny konwent wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z udziałem kilkudziesięciu samorządowców z Polski i Niemiec oraz przedstawicieli Euroregionu Pomerania. Omawiano m.in. nowy okres unijnego dofinansowania na lata 2014-2020.
* 25-27 V. Dni Trzcińska-Zdroju.
* 26 V. Gala Boksu w Chojnie, zorganizowana przez klub Garda.
* 27 V. Piłkarze Energetyka Gryfino zostali mistrzami IV ligi i awansowali do III.
* 31 V. Otwarcie Geoparku w Moryniu - polsko-niemieckiego przedsięwzięcia z atrakcjami krajobrazu polodowcowego. Wartość projektu wyniosła 1,7 mln euro, w tym 730 tys. po polskiej stronie.

CZERWIEC
* 1-3 VI. Dni Chojny. Wśród gości legenda kolarstwa: Ryszard Szurkowski.
* 3 VI. Ks. Zbigniew Wójcik (w latach 1960-91 proboszcz w Chojnie) obchodził 60-lecie kapłaństwa.
* 5 VI. Pocysterski kościół w Kołbaczu odzyskał 18-metrową wieżę, która zawaliła się w czasie wichury w 1978 r.
* 8-9 VI. W GDK Zderzenie Sztuk i Kultur „Sztukowanie”. Druga część 7-8 września, w tym konkurs bodypaintingu, czyli sztuki malowania ciała.
* 10 VI. Nieudane referendum w Gryfinie w sprawie zgody na lokalizację w gminie elektrowni atomowej. Było nieważne, bo głosowało zaledwie 13% uprawnionych (ustawowe minimum to 30%). Na lokalizację atomówki zgodziło się 71%, przeciw było 29%.
* 16 VI. Otwarto ścieżkę rowerową w gm. Banie, w miejscu dawnej linii kolejowej Gryfino - Swobnica.
* 20 VI - 9 VII. Dzieci z Bań uczestniczyły w Szczecinie i Wrocławiu w międzynarodowej imprezie „Brave Kids”. Finałem był 10 lipca występ w siedzibie UNESCO w Paryżu.
* 22-24 VI. Dni Cedyni. Jednym z punktów była konferencja „Cedynia i okolice na przestrzeni wieków”.
* 23 VI. Jarmark Widuchowski „Z ekologią na ty”.
* 24 VI. Jarosław Janicki z Gryfina czwarty raz wygrał North Sea Beach Maraton w Norwegii na plażach Morza Północnego.
* 26 VI. Honorowe obywatelstwo gminy Cedynia nadano archeologowi - prof. Władysławowi Filipowiakowi.
* 30 VI. Trzecią edycję Wetwater Blues Festival w Moryniu wygrał zespół Cheap Tobacco z Krakowa.
* 30 VI. UKS Biały Pion Gryfino zwyciężył w Wojewódzkiej Olimpiadzie Młodzieży w Szachach.
* 30 VI-1 VII. Mieszkowickie Dni Kultury i Przyjaźni.

LIPIEC
* 1 VII. Na torze w Chojnie piąta runda Mistrzostw Polski Strefy Polski Zachodniej w Motocrossie.
* 8 VII. W Pszczelniku pod Myśliborzem kolejne uroczystości pod pomnikiem litewskich lotników: Stepasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy rozbili się tu w 1933 r. Uczestniczyli m.in.: wiceminister spraw zagranicznych Litwy Egidijus Meilunas, ambasador Loreta Zakareviciene, wicewojewoda Ryszard Mićko.
* 20 VII. 40-lecie Nadleśnictwa Mieszkowice.
* 25 VII. Justyna Pietras i Eryk Giermak z Gardy Chojna zdobyli złote medale na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Złoto wywalczył też mieszkowiczanin Paweł Pankratow w biegu na 3000 m. Triathloniści Hermesa Gryfino zajęli trzecie miejsce w kraju.
* 26 VII. Działkę ze stacją paliw w Krajniku Dolnym kupiła od gminy Chojna firma Apexim za niebotyczną kwotę 22 mln zł.
* 27-28 VII. Jarmark Moryński. Wyst. m.in.: Chorzy na Odrę i Muchy. Bieg wokół Morzycka wygrał Jurij Błahodir z Ukrainy.
* Pochodząca z Chojny Elżbieta Olszewska (mieszka w podgryfińskich Żórawkach) zdobyła pierwszą nagrodę Couture Award za pokaz mody na World Bodypainting Festival w Austrii.

SIERPIEŃ
* 11-12 VIII. Siódma edycja Gryfińskiego Festiwalu Rowerowego Jazzbike.
* 18 VIII. W Kołbaczu inauguracja Letniego Festiwalu Wędrownego „Na Gotyckim Szlaku - Muzyka w Zabytkach Pomorza Zachodniego”. We wrześniu dawnej muzyki można było posłuchać też w zabytkowych wnętrzach m.in. w Chojnie, Trzcińsku i Gryfinie.
* 24-26 VIII. Kolejne Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu w Chojnie: polsko-niemieckie wystawy, koncerty, spotkania. Wśród gości minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
* 25-26 VIII. W Baniach II Sierpniowe Spotkania z Historią.
* 29 VIII. Trzy moryńskie inwestycje (Geopark, park i kąpielisko) dostały się do finału ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku 2011”.
* 31 VIII. Po rocznym remoncie otwarto most graniczny na Odrze Zachodniej w Mescherinie.
* 31 VIII. Otwarcie ścieżki rowerowej z Trzcińska do Strzeszowa.
* Pod koniec miesiąca zakończyły się badania archeologiczne na starożytnym cmentarzysku w Czelinie pod kier. dr. Bartłomieja Rogalskiego. Przyniosły liczne odkrycia przedmiotów sprzed 2 tys. lat.
* Otwarcie nowej uliczki i parkingów w Chojnie koło przedszkola.

WRZESIEŃ
* 3 IX. Podstawówka w Chojnie rozpoczęła nowy rok szkolny powiększona o jedno piętro i nowe sale lekcyjne.
* 7 IX. Jan Podleśny z Hermesa Gryfino został prezesem Zachodniopomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.
* 16 IX. Z udziałem wicepremiera Pawlaka i wojewody Zydorowicza otwarto koło Gardna Park Regionalny - część Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
* 21 IX. Stowarzyszenie Terra Incognita zorganizowało w Czachowie drugi koncert na rzecz ratowania tamtejszego zabytkowego kościółka.
* 29 IX. W teatrze UBS w Schwedt premiera kolejnego musicalu („Zasadzka w świecie elfów”) z udziałem Teatru Tańca Ego Vu z Gryfina i z choreografią Elizy Hołubowskiej.
* 29 IX. Na Święcie Nowej Marchwi w Moryniu wystąpił Bydgoszcz Klezmer Band.

PAŹDZIERNIK
* 6 X. W Kołbaczu Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki przygotowało piątą edycję „Cieni zapomnianych kultur” z udziałem założyciela grupy kamieniarzy Magurycz Szymona Modrzejewskiego i z koncertem Michała Zygmunta.
* 6 X. Drugą edycję Love Run w Dolinie Miłości wygrał Łukasz Hryciuk z Dębna.
* 6 X. Zmarł chojeński radny Andrzej Jamróz.
* 13 X. Karol Gontarz z Krokusa Góralice wygrał Krajowy Turniej Młodzików w badmintonie. W 2012 r. było więcej podobnych sukcesów Krokusa.
* 16 X. 19-letnia Anna Aderek z Nawodnej jako jedna z 16 osób w Polsce zdobyła stypendium artystyczne ministra kultury dla uczniów średnich szkół plastycznych.
* 22 X. W Dębnie w wieku 108 lat zmarł Antoni Dobrowolski - najstarszy żyjący były więzień Auschwitz.
* 26 X. Maja Wysoczańska ze Szczecinka zdobyła główną nagrodę XI Festiwalu Piosenki Angielskiej EYE w Widuchowej.

LISTOPAD
* 4 XI. Wielki pożar strawił część przygranicznego targowiska i hali w Osinowie Dolnym.
* 8 XI. Bociany - nagrody starosty za promowanie powiatu otrzymali: Klub Bokserski Garda Chojna, Parafia Rzymskokatolicka w Moryniu, Remigiusz Rzepczak i firma Selfa.
* 12 XI. Ukazała się druga płyta gryfińskiego zespołu Braty z Rakemna pt. „Krew Sex Popyt Podaż”, zbierająca bardzo dobre recenzje w kraju.
* 15 XI. Otwarcie starannie wyremontowanego dworca kolejowego w Gryfinie.
* 16 XI. Oddano do użytku dwie gruntownie wyremontowane chojeńskie ulice powiatowe: Dworcową i Żółkiewskiego.
* 16 XI. Nową ścieżkę wokół starych murów miejskich otwarto w Chojnie.
* 23 XI. Ukazał się czwarty tom „Rocznika Chojeńskiego”, wydawanego przez Stowarzyszenie Terra Incognita.
* 26 XI. W chojeńskiej bibliotece spotkanie ze znaną aktorką Małgorzatą Braunek.
* 28 XI. W Chojnie projekcje najlepszych filmów 21. Europejskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych dokumentArt.

GRUDZIEŃ
* 8 XII. Sprowadzenie do kościoła w Trzcińsku relikwii ojca Pio.
* 8 XII. Justyna Kruszewska z Białego Piona Gryfino została mistrzynią województwa juniorek w szachach szybkich.
* 10 XII. Ukazał się kalendarz Nowej Ameriki na 2013 rok. Zawiera wiele informacji o pograniczu.
* 11 XII. W Chojnie zebrał się Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z plagą dzików, które coraz śmielej penetrują miasto.
* 17 XII. W Chojnie spotkanie w sprawie ratowania murów miejskich. Władze gminy przeznaczyły w budżecie na 2013 r. 100 tys. zł na rozpoczęcie przedsięwzięcia.
* 18 XII. Stowarzyszenie Terra Incognita z Chojny prezentowało w Bibliotece Wojewódzkiej w Gorzowie swe liczne tegoroczne wydawnictwa.
* 26 XII. Trzech młodych mężczyzn aresztowanych pod zarzutem pobicia i zabójstwa 29-letniego mieszkańca Mieszkowic. Prawdopodobnie był to samosąd.
* 28 XII. Gryfińscy radni odrzucili projekt budżetu gminy na 2013 rok.
* 28 XII. Agnieszka Górska zastąpiła Teresę Kuflowską na stanowisku skarbnika gminy Chojna.
* Przez cały rok trwał rozpoczęty w 2011 roku opóźniony gruntowny remont drogi wojewódzkiej z Chojny do Cedyni. Roboty jeszcze się nie zakończyły, choć finał miał być już w sierpniu.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska