Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 03 z dnia 15.01.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wielka Orkiestra dla dzieci i seniorów
Czy będzie mniej gmin i powiatów?
Ile zostało z 22 milionów?
6 milionów zainwestują w Mieszkowicach
W Cedyni ostrożnie
Zdarzyło się w roku 2012
Z nadzieją w przyszłość!
Sylwestrowe elfy
A diabły w karty rżną
Świetny rok Hermesa

A diabły w karty rżną

Był to już piętnasty z kolei przegląd teatrzyków jasełkowych, zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Chojnie przy współudziale Centrum Kultury. Imprezę otworzył burmistrz Adam Fedorowicz wraz z dyrektor SP Edytą Kalarus, życząc przeglądowi dotrwania co najmniej do pełnoletniości, czyli do 18 lat. To poniekąd życzenie nie na wyrost, bo po redukcji w gminie liczby podstawówek impreza straciła impet z tej racji, że nie ma już takiej jak poprzednio rywalizacji. Obecnie na poziomie klas IV-VI wystąpił tylko jeden zespół ze szkoły chojeńskiej, a w grupie młodszej jedynie dwa. Nie osłabł natomiast jasełkowy zapał wśród przedszkolaków, gdzie zaprezentowało się aż 6 teatrzyków. Tu jak zwykle były największe emocje i na scenie, i na widowni, gdzie najbliżsi podziwiali aktorskie zdolności maluchów. Było na co popatrzeć, bo gdy parolatek wyjdzie na dużą scenę, to albo popisuje się niezwykłą aktywnością, albo zapomni tekstu. Byli co prawda też wytrawni aktorzy, profesjonaliści obyci z publicznością, bo w chojeńskim przedszkolu już czterolatki mają okazję do występów. Takie dopracowane, starannie przygotowane jasełka zaprezentowała grupa Stokrotki pod kierunkiem Ewy Myszogląd i Ewy Konieckiej. Podobnie wysoko ocenione zostały Słoneczka i Smerfy, a także Misie, Żabki oraz grupa z klas zerowych z chojeńskiej podstawówki. Jury wyłowiło wiele młodych talentów wokalnych i aktorskich, przyznając im indywidualne nagrody. Nagrodzono nawet trzech sympatycznych diabełków, którzy zamiast kusić do złego, grali przez cały spektakl zapamiętale w karty przy czerwonym stoliku. To chyba właściwe przesłanie, że nawet diabeł nieraz zasłuży na nagrodę. Ale to był wyjątek, bo większość wyróżnień zgarnęły aniołki.

W kategorii klas młodszych bardzo ładny spektakl zaprezentowała podstawówka. Uwagę zwracały jednakowo ubrane Kornelki (od patrona szkoły Kornela Makuszyńskiego). Grupa szczególnie wyróżniała się pod względem wokalnych umiejętności. Jasełka przygotowała Irena Błażkiewicz i Anita Prętka. Podziwiać też należy drugi zespół z tego przedziału wiekowego, czyli SP z Godkowa (chojeńska filia). Tu katechetka Halina Stefańska zaangażowała wszystkie dzieci ze szkoły i każdy uczeń mógł spróbować aktorskiego rzemiosła.
Najstarsi uczniowie z Chojny (klasy IV-VI), chociaż nie mieli z kim rywalizować, swoje role odegrali koncertowo. Dostali zasłużone brawa, bo poziom jasełkowego przedstawienia (przygotowanego przez szkolne katechetki: Aleksandrę Słodkowską, Marię Rebelkę i Anitę Prętką) był znakomity.
Zwyczajowo już organizatorzy zadbali o dyplomy i drobne upominki dla zespołów i wyróżniających się wykonawców. Nagrody w tym roku ufundowali: Cezary Kożuszek – Imperium Edpol, Beata Czajkowska - księgarnia „Nowy Świat”, Andrzej Stelmach - Foto Studio, Jacek Prętki - Akademia Zdrowia, Bożena Makarońska i Henryk Mąka - „Kwiaciarnia 7 Róż”, rada rodziców przy SP w Chojnie oraz sponsor anonimowy.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik


Kolędy i pastorałki
W przeddzień przeglądu jasełek Centrum Kultury w Chojnie zorganizowało III Przegląd Kolęd i Pastorałek. Wystąpiło aż 43 wykonawców, czyli ponad 200 osób.
W grupie dziecięcej I miejsce zajęli: Paulina Cholewa - Centrum Kultury w Chojnie, Stokrotki - Przedszkole Miejskie i Julia Zawadzka - Zespół Szkół Widuchowa. II miejsce: Alicja Konstantynowicz - SP Recz, zespół wokalny oraz Natalia Łuszczek z SP Mieszkowice. III miejsce: Agata Krupińska - Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, Kornelki - SP Chojna, Marta Narożańska - ZS Widuchowa i Agata Srokowska - SP Mieszkowice. Wyróżnienia: Oliwia Juzyszyn - SP Nawodna, Wiktoria Dziok, Małgorzata Kożuszek i chór szkolny (wszyscy SP Chojna), Małgorzata Mlak - ZS Widuchowa i Natalia Ziembowska - SP Mieszkowice.
W kategorii młodzieżowej wygrali: Ewa Sokołowska, Weronika Krynicka - obie CK Chojna, Elwira Sarlej i Jakub Czekała - Gimnazjum Góralice, kameralny chór Con Forza z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie. II miejsce zajęli: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chojnie, Adrianna Iwan - ZSP Dębno, Joanna Dziura - COKiS, Agata Misiek - Gimnazjum Recz. III miejsce: Zuzanna Woś - ZS Widuchowa. Wyróżnienia: Aleksandra Prętka - Gimnazjum Chojna, Adrian Kociuba - Gimnazjum Recz.
W grupie dorosłych triumfowali: chór Zachodniopomorskiej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Chojnie. II miejsce: zespół Macierzanka (UG Widuchowa, KGW Pacholęta). III miejsce: Czciborzanie (COKiS), Emeranto i Za Miedzą (CK Chojna).


Moryńskie jasełka
Dzieci i młodzież z moryńskiej parafii 6 i 7 stycznia wystawiły „Jasełka polskie”. Trzy spektakle obejrzało ponad 500 osób. Było to już osiemnaste przedstawienie działającego od ponad 6 lat Parafialnego Kółka Teatralnego, które prowadzi Katarzyna Potapińska. W przygotowania zaangażowani byli także: Anna Lorenc, Gabriela Szwechłowicz, Ewa Kwiecień, Urszula Dumicz, Adam Nowiński, Damian Rumbuć, Agata Kagan, Ewelina Koziniec-Piątek, Barbara Sołoducha, Zbigniew Borowski, ks. Marian Augustyn oraz Miejski Ośrodek Kultury, Zespół Szkół w Moryniu i miejscowy Dom Pomocy Społecznej.
Próby odbywały się najpierw w domu parafialnym, a później w sali Geoparku, gdzie odbyło się przedstawienie.


Jasełka w Krzywinie
W Krzywinie (gmina Widuchowa) jasełkowe przedstawienia wystawiono już przed świętami. Najpierw 21 grudnia w świetlicy szkolnej, a dzień przed Wigilią w kościele parafialnym. To już wieloletnia tradycja w tej miejscowości. Oprócz tradycyjnych kolęd, program wzbogacono o poezję znanych i mniej znanych polskich poetów. Nad przygotowaniami czuwała katechetka Elżbieta Maria Luby.
Mali artyści z Krzywina świetnie poradzili sobie z różnymi rolami. Jak zwykle docenić należy zaangażowanie wielu osób w przygotowanie strojów, rekwizytów, dekoracji, charakteryzacji.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska