Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 05 z dnia 29.01.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Przychodnia nie na sprzedaż
Mentalność najlepiej zmieniać przez portfel
Do Bania, a nie do Bań!
Kto rządzi w Chojnie?
Kryzys zaufania w obozie władzy w Chojnie
Kandydaci na radnego
W Cedyni nerwowo
Brunsberg na wystawie
Noworoczne podsumowania
Trunkowy zawrót głowy
Sport
Sprostowanie

Noworoczne podsumowania

Burmistrz Chojny Adam Fedorowicz chwalił sobie współpracę z przewodniczącym RM Kazimierzem Komorzyckim (z prawej)
Wiele gmin organizuje w styczniu spotkania noworoczne, podsumowujące minione 12 miesięcy. Ma to być też okazja do integrowania lokalnego środowiska. W ubiegłym tygodniu kilka takich imprez odbyło się w naszym powiecie.

23 stycznia spotkanie noworoczne odbyło się w Chojnie w Centrum Kultury z udziałem wielu gości. Przyjechali m.in.: senator Sławomir Preiss i wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Jerzy Kotlęga (były kurator oświaty), przedsiębiorcy, szefowie instytucji itd., zaś z Niemiec m.in. burmistrz partnerskiego Schwedt Jürgen Polzehl i przewodniczący Rady Miejskiej tego miasta Jochen Bismark, dyrektorzy urzędów związków gmin w Pinnow Detlef Krause i w Gartzu - Frank Gotzmann. Certyfikat ISO dla Urzędu Miejskiego przekazał prezes Instytutu Rozwoju Regionalnego w Szczecinie Zbigniew Zychowicz. Burmistrz Adam Fedorowicz podsumował ubiegłoroczne przedsięwzięcia i podziękował przewodniczącemu Rady Miejskiej Kazimierzowi Komorzyckiemu, którego określił jako najaktywniejszego przewodniczącego, jakiego zna.
Mariusz Ambrożuk i jego akordeon
W części mniej oficjalnej porwał wszystkich recital wirtuoza akordeonu Mariusza Ambrożuka z Zielonej Góry, grającego w zespole znanej piosenkarski In-Grid i występującego w programie TV „Jaka to melodia?”. Duże zainteresowanie wywarła też gryfińska projektantka mody Elżbieta Olszewska (pochodząca z Chojny) i jej modelka Izabela Skrzypińska w sukni zaprojektowanej dla opery w Salzburgu. W kreacjach Olszewskiej występuje też Justyna Steczkowska i Ramona Rey.

W piątek podobne spotkanie zorganizowała gmina Cedynia. Od paru lat odbywa się ono w wyremontowanej świetlicy wiejskiej w Golicach. Tu też wśród blisko 200 gości byli niemieccy partnerzy z Altranft, Bad Freienwalde, Wriezen i Lunow. Podczas prezentacji ubiegłorocznych osiągnięć burmistrz Adam Zarzycki przytaczał tabele z „Gazety Chojeńskiej” (w których Cedynia od lat przewodzi w powiecie pod względem dochodu na jednego mieszkańca) oraz ogólnopolski ranking wykorzystania funduszy unijnych, w którym jego gmina znalazła się na wysokim miejscu jako jedyna z naszego powiatu. W ciągu ostatnich 10 lat Cedynia podwoiła swoje roczne dochody. Na scenie w Golicach wystąpili: chór Czciborzanie, Asia Dziura, Aneta Żur, a zespół Carmen grał do późnych godzin podczas zabawy karnawałowej.
E. Olszewska i modelka I. Skrzypińska
w sukni dla opery w Salzburgu

J. Fragstein-Niemsdorff
i J. Maranda w Moryniu
Również w piątek podsumowywał 2012 rok Moryń. Sala Geoparku, gdzie odbywała się impreza, jest świetnym przykładem gminnych inwestycji, wraz z parkiem, Promenadą Wielkiego Raka, plażą miejską itd. W sali Geoparku czynna jest już galeria, ilustrująca dzieje epoki lodowcowej. Osiągnięcia prezentował burmistrz Jan Maranda. Potem razem z przewodniczącą Rady Miejskiej Jadwigą Fragstein-Niemsdorff wręczał wyróżnienia za ostatnie dokonania. Otrzymali je: Ilona Włodarczyk (kierowniczka parafialnego chóru Sanctus), Piotr Kos (trener miejscowego klubu karate), Społeczne Stowarzyszenie Ratownicze, Arkadiusz Maranda (prezes UKS Morzycko), OSP Moryń, strażak tej jednostki Jan Prus i UKS Podkowa.
Na scenie w Golicach chór Czciborzanie
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska