Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 06 z dnia 05.02.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kryzys zażegnany
Kontrowersyjny przetarg
Więcej policjantów na ulicach, a mniej kierowników
Mieszkania w Czelinie i Mieszkowicach
Chojna będzie jeszcze większa
Prom 3 zł od łebka
Miłośnicy Chojny kręcą film o murach
Gorzkie zwierciadło
Pani Pilz
Whisky spod Schwedt
Mieszkowice też podsumowały rok
Sport

Whisky spod Schwedt

Nasza okolica ma duży potencjał turystyczny. Ale gdy przychodzi do konkretów, to okazuje się, że brakuje pomysłów, chęci lub umiejętności, żeby z tych potencjalnych wartości uczynić produkt turystyczny, przyciągający gości.

Na oryginalny pomysł wpadli nasi sąsiedzi zza Odry - z przygranicznego powiatu Uckermark. Próbowali z serem, wędlinami, sokiem jabłkowym, ale ostatnio wymyślili nowy regionalny produkt: pruską whisky. Do tej pory trunek ten kojarzył nam się ze Szkocją, Irlandią albo z amerykańskim burbonem. Ale wszak nie święci garnki lepią. Do takiego też wniosku doszli właściciele rodzinnej destylarni w Schönermarku - 20 km na północny zachód od Schwedt. Jak informuje „Märkische Oderzeitung” i „Nordkurier”, ma ona produkować 5 tys. litrów tego napitku rocznie. Whisky to ze staroszkockiego celtyckiego języka gaelickiego: uisge beatha - woda życia, czyli zupełnie jak nasza okowita (z łacińskiego - aqua vitae). To, co odróżnia whisky od wódki, to leżakowanie w dębowych beczkach, co najmniej przez 2 lub 3 lata. W Uckermarku przyjęto za minimum 3 lata. W grudniu upłynął właśnie ten czas dla pierwszych trzech beczek trunku. Przelano go do butelek 12.12.2012 roku o godz. 12.12. Następne dwie pozostawiono do dalszego leżakowania.

Whisky z Schönermarku należy do gatunku single malt, czyli produkowana jest w całości z jednego rodzaju słodu. Ma odzwierciedlać charakter regionu: jest mocna, z lekko ziemistym posmakiem.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska