Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 08 z dnia 19.02.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij”
Zmarł przyjaciel Polski
Do zrobienia jest jeszcze mnóstwo
Wkrótce ruszy duża budowa
Walczą o mandat
Canis lupus ma co jeść
Co jeszcze chcemy wiedzieć o śmieciach?
Miasta nam bliskie, choć z oddali
Trzcińsko za wiatrakami
Znów laury w Myśliborzu
„Zapraszamy na ławeczkę” - odpowiedź Urzędu Miejskiego w Chojnie na tekst z nr. 7
Sport

„Zapraszamy na ławeczkę” - odpowiedź Urzędu Miejskiego w Chojnie na tekst z nr. 7

Od lat gromadzenie się wody na terenie parku wzdłuż ulicy Wilsona i Dworcowej jest spowodowane naturalnym zagłębieniem terenu. W stosunku do ww. dróg teren parku położony jest prawie o metr niżej. Plany odwodnienia parku wiązałyby się z koniecznością budowy samodzielnej kanalizacji deszczowej wraz z prawdopodobnym montażem pomp wodnych. Dawniej były to tereny przyległe do wałów i fos, zawsze były terenami niezagospodarowanymi, porośniętymi wysokim drzewostanem i zielenią niską, jak na każdych tego typu plantach. W rejonie od drzewa-pomnika, jakim jest chojeński platan, po mury obronne i dalej do ul. Wilsona rozciągały się przed II wojną światową tereny rekreacyjno-spacerowe z sadzawką, w której łowiono ryby. Trudno, aby ktokolwiek zmusił naturę, aby woda ze względu na rzędne terenu nie gromadziła się w zagłębieniach. Na tym obszarze działo się tak i pięć, i dziesięć lat temu.
Nie jest prawdziwe twierdzenie, że brakuje pomysłów na zagospodarowanie parku. Wprawdzie po wojnie teren ten nie był zurbanizowany, ale w 2006 roku opracowano (niezrealizowaną) koncepcję zagospodarowania obszaru w kwartale ulic: Dworcowej, Wilsona, B. Prusa i Brzozowej pod zabudowę jednorodzinną z wydzielonym pasem zieleni parkowej. W 2012 r. na zlecenie Gminy Chojna powstały 4 nowe koncepcje zagospodarowania terenów zielonych pomiędzy ww. ulicami. Przewidują one bogatą ofertę terenów rekreacyjno-sportowych, połączonych z budownictwem jednorodzinnym. Taka kompleksowa koncepcja dla tego terenu uzasadniłaby poniesienie nakładów finansowych ze środków publicznych na infrastrukturę techniczną, m.in. meliorację tego terenu. Odwadnianie trawnika, który od kilkudziesięciu lat jest zalewany, bo leży w zagłębieniu - jest zbyt finansochłonne.
Wszystkie projekty konstruktywnego zagospodarowania tego terenu zostaną udostępnione mieszkańcom gminy w ramach konsultacji społecznych, a dopiero po ich analizie zostanie podjęta decyzja co do dalszych losów tego terenu.
Anna Witek - naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego, Inwestycji, Remontów i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego Chojnie

Od redakcji: Dziękujemy za informację i czekamy na realizację planów.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska