Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 11 z dnia 12.03.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Konsultacje w sprawie muzeum i film o murach
Rozmowy o śmieciach
Gdzie parkować przy przychodni?
Ziemia bez tajemnic
Centrum Kultury skontrolowane
Co z podatkami?
Nie drażnić niedźwiedzia
Setpol przegrał w sądzie
Bank znów wycofany
Kto zapłaci strażakom?
Dzieje kościoła św. Trójcy i klasztoru augustianów w Chojnie (1)
Najniebezpieczniejszy człowiek w Europie
Korczak w Chojnie jest już pół wieku
Działajmy razem
Sport

Najniebezpieczniejszy człowiek w Europie

W okolicach Chojny powstaje dokumentalny film pt. „Poznałem najniebezpieczniejszego człowieka w Europie”. Chodzi o słynnego oficera SS - obersturmbannführera Otto Skorzenego, który w 1945 roku dowodził obroną przyczółka mostowego Schwedt. Jako najniebezpieczniejszego człowieka w Europie zaczęto go określać po brawurowej akcji uwolnienia z aresztu w Gran Sasso włoskiego dyktatora Benito Mussoliniego oraz po porwaniu syna Miklosa Horthy’ego - regenta Węgier.

Otto Skorzeny urodził się w 1908 r. w Austrii, ale jego rodzina pochodziła ze Skorzęcina w Wielkopolsce. Po wojnie był sądzony przez aliantów, ale nie udowodniono mu zarzutów. W 1948 roku uciekł z obozu jenieckiego i dostał się do Hiszpanii, gdzie zmarł w 1975 roku.

Film w reżyserii Marka Łukasika realizuje fundacja Pasje ze Szczecina, wykorzystując relacje świadków, dokumenty, fotografie i filmy archiwalne. W połowie lutego ekipa kręciła materiały w Raduniu, Krzymówku, Krzymowie, Grabowie i Krajniku Górnym z udziałem grup rekonstrukcyjnych z Polski i zagranicy, ubranych w historyczne mundury wojsk niemieckich i radzieckich. Realizację filmu wspiera historyk Paweł Pawłowski - dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz lokalni badacze historii regionu: Tomasz Zgoda, Piotr Brzeziński i Marek Kaczorowski.
Prace nad filmem trwać mają do końca roku. Ekipa, rekonstruktorzy i pojazdy z II wojny światowej pojawią się w Chojnie i okolicach ponownie już w marcu i kwietniu. Autorzy poszukują świadków historii, których relacje mogą pomóc w realizacji. Liczą również na pomoc mieszkańców podczas realizacji.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska