Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 11 z dnia 12.03.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Konsultacje w sprawie muzeum i film o murach
Rozmowy o śmieciach
Gdzie parkować przy przychodni?
Ziemia bez tajemnic
Centrum Kultury skontrolowane
Co z podatkami?
Nie drażnić niedźwiedzia
Setpol przegrał w sądzie
Bank znów wycofany
Kto zapłaci strażakom?
Dzieje kościoła św. Trójcy i klasztoru augustianów w Chojnie (1)
Najniebezpieczniejszy człowiek w Europie
Korczak w Chojnie jest już pół wieku
Działajmy razem
Sport

Korczak w Chojnie jest już pół wieku

Zbigniew Stochnij - dyrektor szkoły w latach 1978-1999
„...płynie tu śliczna praca, cudna nauka. Wychowawcy uczą dzieci, dzieci uczą wychowawców”. Taki cytat z Janusza Korczaka umieszczono na tablicy, którą odsłonięto 28 lutego przy wejściu do Gimnazjum w Chojnie, by uczcić 50-lecie nadania szkole imienia Starego Doktora. Wtedy była to szkoła podstawowa, potem zbiorcza szkoła gminna, zespół szkół. Gdy podstawówka przeniosła się na osiedle Lotnisko, zostało tu tylko gimnazjum, które w 2004 roku przejęło patrona. Tablicę odsłaniali: obecna dyrektor Wioletta Jesiołowska i wzruszony Zbigniew Stochnij, pełniący tę funkcję w latach 1978-1999.
Wiele roczników szkoły (jeszcze wówczas podstawowej) stykało się z ideami Korczaka w praktyce na rozmaitych imprezach, w tym na ogólnopolskich letnich obozach koło Ośna Lubuskiego, w miejscu, które zaczęto nazywać Korczakowem.

Prof. Adam Frączek
W uroczystościach uczestniczyło wielu zacnych gości. Prof. Adam Frączek (kierownik noszącej imię Korczaka Katedry UNESCO Interdyscyplinarnych Studiów nad Rozwojem i Dobrostanem Dziecka w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie) powiedział, że nazwisko Korczaka wymienia się na świecie wśród znanych Polaków obok Chopina, Marii Skłodowskiej-Curie, Jana Pawła II. W Polsce 400 placówek nosi jego imię, a na świecie ok. 4 tysięcy. Anna Czyńska z Uniwersytetu Szczecińskiego w wykładzie pt. „Korczak żartobliwy” mówiła o autoironii, widocznej np. w jego radiowych audycjach, które prowadził z przerwami w latach 30., borykając się z narastającym w Polsce antysemityzmem. - Był wtedy pod ostrzałem krytyki, bo jego metody wychowawcze były wówczas śmiałym eksperymentem. Krytykowano np. demokrację dziecięcą - mówiła Czyńska. - Dobrze, że w naszej edukacji są takie drogowskazy jak Korczak - stwierdził starosta gryfiński Wojciech Konarski. Społeczności szkolnej gratulował też burmistrz Chojny Adam Fedorowicz - absolwent tej placówki. - Najlepiej uczą trudne chwile i trudne dzieci - zacytowała patrona wieloletnia pedagog w tej szkole Ewa Szeremeta.

Aleksandra Proscewicz z Niemiecko-Polskiego Stowarzyszenia ds. Integracji, Kultury i Nauki Polonica Berlin (organizatorka Festiwalu Janusza Korczaka w Berlinie) przywiozła dwujęzyczną wystawę, którą pokazano na korytarzu gimnazjum. Przyjechała też Elke Schulz - dyrektorka partnerskiej Oberschule im. Ehma Welka w Angermünde.
Na koniec zaprezentowano przygotowaną przez Bożennę Rusak inscenizację słowno-muzyczną w wykonaniu utalentowanych chojeńskich gimnazjalistów.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska