Działajmy razem
Sport

SPORT

Pankratow awansował!
Paweł Pankratow z Hermesa Gryfino zajął czwarte miejsce w Przełajowych Mistrzostwach Polski Juniorów na dystansie 8 km i tym samym zakwalifikował się do ekipy, która reprezentować będzie nasz kraj w Przełajowych Mistrzostwach Świata 24 marca w Bydgoszczy. To duży sukces Pawła, bo ta wielka impreza odbywa się w Polsce i zarówno biegacze, jak i trenerzy traktują ją prestiżowo. Zawodnik i jego trener Jan Podleśny także wymarzyli sobie awans i... udało się! Mistrzostwa Polski odbyły się w Bydgoszczy na identycznej trasie, na której będą startować za dwa tygodnie ekipy z całego świata. Pogoda była ekstremalna, bo biegano przy padającym śniegu i silnym wietrze. Mistrzem Polski na tym dystansie został Rafał Matuszczak z LLKS Osowa Sień (woj. lubuskie). Pawłowi do podium zabrakło 4 sekund. Warto dodać, że nasz zawodnik dopiero w tym roku wszedł do kategorii juniorów i w swoim roczniku (1995) był najlepszy.
W Bydgoszczy wystartowała także powracająca po kontuzji do wysokiej formy seniorka Hermesa Edyta Rybacka, która na dystansie 6 km zajęła 11. miejsce.
(tw)

Znów laury Gardy
Justyna Pietras z Gardy Chojna wywalczyła w swej kategorii pierwsze miejsce w rozegranej 1-3 marca w Hamburgu piątej edycji żeńskiego turnieju bokserskiego Girls-Box-Cup. Rywalizowało 168 zawodniczek z 11 państw (w tym 6 z Polski) w trzech kategoriach wiekowych: kadetki, juniorki i seniorki. Justyna (aktualna mistrzyni Polski kadetek) po raz pierwszy startowała jako juniorka (w wadze 60 kg). I od razu bardzo udanie! Najpierw pokonała Niemkę Jacqueline Polex (w III rundzie sędzia poddał ją po trzecim liczeniu). W finale wysoko na punkty wygrała z inną reprezentantką gospodarzy - Leną Sprathof.
2 marca w drugim turnieju o Puchar Ziem Nadbałtyckich w Szczecinie Oskar Mróz z Gardy w wadze ciężkiej pokonał w II rundzie zawodnika Olimpu Szczecin (do III rundy przeciwnik nie wyszedł do ringu). Oskar prowadzi w punktacji, a finał będzie w kwietniu.

Wór medali moryńskich karateków
10 medali zdobyli podopieczni trenera Piotra Kosa z Karate Kyokushin Moryń w Mistrzostwach Pomorza. Odbyły się one 10 marca w Szczecinie z udziałem 311 zawodników m.in. ze: Złocieńca, Świnoujścia, Reska, Mielna, Kołobrzegu, Koszalina, Drawska Pomorskiego, Białogardu, Ustki. Z moryńskiego klubu dwa złote medale w kategorii kadetów wywalczyli: Marcel Adamczewski (- 45 kg) i Dawid Gluth (+ 45 kg). Srebrne krążki zdobyli: Daniel Gibowski - kat. 10 lat (- 35 kg) i Adam Tracz - młodzieżowcy 18-21 lat (+ 75 kg). Z brązowymi medalami wrócili: Ewa Tracz - młodzieżowcy open (18-21 lat), w kadetkach open Joanna Plinta i Aleksandra Bolewska, Miłosz Zubala - kadeci + 45 kg, Maciej Przybył - 11 lat (+ 40 kg) i Jacek Hadała - seniorzy (+ 80 kg).
Złoci medaliści stoczyli po cztery zwycięskie walki w systemie pucharowym. Moryń reprezentowali również: Jakub Potapiński, Kornel Podsiadły, Wiktor Hadała, Dominik Jacewicz i Jakub Porzeziński.
W klasyfikacji drużynowej najlepszy była Husaria Szczecin, a moryński klub zajął szóste miejsce na 12 zespołów.

Złoci karatecy: Dawid Gluth i Marcel Adamczewski
Tydzień wcześniej pięciu najlepszych zawodników z Morynia uczestniczyło w Świnoujściu w zgrupowaniu kadry województwa. Karatecy przygotowują się do mistrzostw makroregionu, które odbędą się w Nowej Soli 24 marca, a także do mistrzostw Polski 19-21 kwietnia. Najmłodsi będą rywalizować w Wojewódzkiej Olimpiadzie Młodzieży 6 kwietnia w Złocieńcu.

Ks. Marian Augustyn
Ściga się nie tylko na motorze
Ksiądz Marian Augustyn - proboszcz parafii w Moryniu w światku sportowym znany jest głównie z wyścigów motocrossowych. Ale uprawia też inne dyscypliny. 4 marca wystartował w Szklarskiej Porębie w narciarskim Biegu Piastów na 50 km. To największa narciarska impreza biegowa w Polsce. Trwa kilka dni na różnych dystansach. Księdza Augustyna do biegania na deskach (podobnie jak do motocrossu) namówił jego brat Ryszard - drużynowy mistrz świata z 1993 roku w sześciodniówce motocyklowej. - Po raz pierwszy w Biegu Piastów na królewskim dystansie 50 km stylem klasycznym wystartowałem w 2011 roku - mówi nam ks. Augustyn. - Obecnie był to mój trzeci start z wynikiem 4 godz. 41 min. 2 s, co dało mi 923. miejsce w gronie prawie 1900 zawodników. Biegu nie ukończyło prawie 300 osób. Ogólnie nie nastawiałem się na wielki wynik, choć i tak był to mój najlepszy z dotychczasowych. Na tak długim dystansie trzeba się mocno przygotowywać, ale ja w sumie więcej kilometrów przebiegłem podczas wszystkich dotychczasowych startów, niż podczas treningów.
Teraz ks. Augustyn przygotowuje się do biegu maratońskiego w Dębnie, ale już tylko na własnych nogach. 6 lipca organizuje w Przyjezierzu maraton rowerowy Cooolbike, który będzie jednocześnie mistrzostwami Polski w MTB dla księży. 27 kwietnia planuje udział w Mistrzostwach Polski Strefy Zachodniej w motocrossie w Rosówku i 4 sierpnia w Chojnie, a pod koniec roku start w motocyklowych eliminacjach Mistrzostw Świata w Superenduro w Łodzi.

Awans do szczebla wojewódzkiego
W piątek dwie uczennice klasy V Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Piasku: Dominika Drela i Małgorzata Klakla zwyciężyły na szczeblu regionalnym drużynowych Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym w Policach. W następnym etapie będą walczyć w zawodach wojewódzkich.

Ping-pong w Moryniu
Czwarty otwarty turniej tenisa stołowego o puchar burmistrza Morynia odbędzie się w niedzielę 24 marca w miejscowym Zespole Szkół. Rywalizować będą: młodzicy i juniorzy (zapisy o godz. 8.30) oraz seniorzy (zapisy o 12.30). Szczegółowych informacji udziela Grzegorz Barylski - tel. 503 187 803.

Dżesika i Kaja Gajowskie
Integracja pod siatką
Siatkarki CK Platinum Chojna zmierzyły się 1 marca w hali w Nawodnej z zaprzyjaźnioną niemiecką drużyną TSV Blau Weiß 65 Schwedt. Grały też uczennice z miejscowej Szkoły Podstawowej. Mieszane zespoły (3 Polki i 3 Niemki) rozegrały integracyjny mecz towarzyski. Swoimi umiejętnościami mogły również pochwalić się młode adeptki minisiatkówki z kl. IV z Nawodnej: Dżesika i Kaja Gajowskie, albowiem ich szkoła im. Wspólnej Europy też nawiązała współpracę z klubem ze Schwedt.
Pomocą jako tłumacze służyli: Danuta Mikołajczyk i Norbert Oleśków. 28 kwietnia zawodniczki Platinum i SP Nawodna pojadą z rewizytą do Schwedt, gdzie pod okiem trenerów z Niemiec wezmą udział w trzech treningach.
Drużyna CK Platinum dziękuje Tomaszowi Janickiemu z restauracji Capri za ufundowanie koszulek i bluz sportowych dla całej drużyny.

Rusza liga
W sobotę rozpoczynają rundę wiosenną piłkarze III ligi. Zajmujący piąte miejsce Energetyk Gryfino o godz. 14 zmierzy się u siebie z Dębem Dębno. Wojewódzka i regionalna okręgówka wychodzą na ligowe boiska tydzień później, a A-klasa 6 kwietnia.