Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 16 z dnia 16.04.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Tańsze przedszkole jeszcze nie teraz
Jest już dzierżawca niedokończonej przychodni
Słońce mniej opłacalne
Zgoda na wiatraki
Najpierw sala, potem hala
W sobotę rocznica forsowania Odry
Muzyczny jubileusz
Dialog kultur
Biblioteka Roku
Nowe kino europejskie w Gryfinie
Sport

Muzyczny jubileusz

Dyryguje Jagoda Włodarczyk
To był szczególny dzień dla młodej morynianki Jagody Włodarczyk - studentki Akademii Sztuki w Szczecinie. W sobotni wieczór w kościele pw. św. Ducha w Moryniu w ramach czwartego już koncertu poświęconego bł. Janowi Pawłowi II, dyrygowała miejscowym parafialnym chórem Sanctus w ramach swego egzaminu dyplomowego, kończącego studia. Egzamin wypadł na piątkę (co potwierdził dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej prof. Dariusz Dyczewski). W chórze śpiewali m.in.: mama Jagody - Ilona (założycielka i kierowniczka), tata i narzeczony. Sanctus zaśpiewał utwory Jana Campanusa Vodnansky’ego, Mariana Sawy, Luigiego Cherubiniego, a na koniec Henry’ego Manciniego - słynną melodię „Moon River” z filmu „Śniadanie u Tiffany’ego”. Zespół potwierdził swój kunszt, będący jasnym punktem na tle ogólnego poziomu wokalnych zespołów w naszym regionie.

W drugiej części wystąpiła orkiestra kameralna Concertino ze Szczecina, założona i prowadzona przez innego morynianina - Marka Siwkę. Podobny egzamin dyplomowy przeszedł on tu trzy lata temu podczas pierwszego papieskiego koncertu. Publiczność wysłuchała „Trzech utworów w dawnym stylu” Henryka Mikołaja Góreckiego i „Palladio” Karla Jenkinsa, a na koniec polskiego prawykonania „Fantazji hiszpańskiej” i „Concertino” Michaela Kimbera. Ten amerykański kompozytor przearanżował swe „Concertino” na orkiestrę smyczkową specjalnie dla zespołu M. Siwki. Mimo że wykonywano utwory kompozytorów współczesnych, to wyraźnie nawiązywali oni do muzyki sprzed wieków, co zawsze znakomicie wpasowuje się we wnętrza jednego z najstarszych kościołów na Pomorzu.

Moryński koncert warto dodatkowo zadedykować także tym, którzy miłośników tego typu muzyki chcieliby ekspediować do Szczecina, bo twierdzą, że w małych miastach to fanaberia dla kilku osób. Tymczasem kościół w Moryniu był pełny, podobnie jak w poprzednich latach i podobnie jak na innych tego typu koncertach w Chojnie czy Czachowie.
Ks. Marian Augustyn (od 19 marca proboszcz moryńskiej parafii, od 16 lipca 2011 r. pełnił obowiązki jej administratora) poinformował, że koncert oficjalnie inauguruje obchody 750-lecia moryńskiego kościoła. Będą one trwały do 2015 roku, co wynika z tego, że historia wymienia dwie daty, pod którymi po raz pierwszy jest mowa o tej świątyni: rok 1263 i 1265. Honorowy patronat nad jubileuszem objęli: abp metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga, wojewoda Marcin Zydorowicz, wicemarszałek województwa Wojciech Drożdż i gryfiński starosta Wojciech Konarski. Głównymi sponsorami całorocznych wydarzeń są: SGB Bank Spółdzielczy w Chojnie, Drewex - Ryszard Niedźwiecki, Enea, Zakład Rolny „Moryń”, coolbike.pl, Sedpol - Sławomir Domaradzki, Pol-Beton, ZUB Janusz Nazimek, Artgraf. Koncert inaugurujący obchody odbył się dzięki dotacji Urzędu Miejskiego w Moryniu. Wszystkie wydarzenia jubileuszu są dofinansowane przez starostwo w ramach otwartego konkursu ofert.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska