Dzisiaj jest piątek, 14 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 22 z dnia 28.05.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Canpol żegna się z Osinowem?
Kontrowersyjna hipoteka
Most nadal zamknięty
Nie ma w Chojnie, jest w Trzcińsku
Młodzież o edukacji obronnej
Deszcz testuje infrastrukturę
Najlepsza recytatorka w Polsce
Sukcesy taneczne i teatralne
Uśmiech strażaków
Rok temu platan, teraz mamutowiec
Sport

Canpol żegna się z Osinowem?

Przygraniczny Osinów Dolny w gm. Cedynia od 20 lat ściśle wiązał się z firmą Canpol, prowadzącą tu gminne targowisko. Wygląda na to, że przechodzi to już do przeszłości. 8 maja kolejny przetarg na dzierżawę wygrał kto inny. Cena wywoławcza miesięcznego czynszu wynosiła 41 019 zł netto + 23% VAT. Zgłosiło się trzech oferentów, ale jeden nie spełniał warunków przetargu. Dwóch pozostałych to dotychczasowy dzierżawca - spółka Canpol oraz firma o nazwie Grupa ABJ z siedzibą w Cedyni. Komisja wybrała spółkę ABJ, która zaoferowała 50 tys. zł czynszu netto (Canpol 42 tys.) i zadeklarowała też wyższe nakłady inwestycyjne (4,5 mln zł w ciągu roku).
Prezesem ABJ jest Aneta Ludwiczak, a pełnomocnikiem i jednym z udziałowców Jerzy Karaczun z Nawodnej (w przeszłości chojeński radny, do niedawna dzierżawca sklepu „Kokos” w Chojnie). Drugi pełnomocnik to Bogdan Zieliński. Firma została zarejestrowana 24 kwietnia, a kapitał zakładowy wynosi 5 tys. zł.

Targowisko ruszyło jednocześnie z otwarciem 1 marca 1993 roku przejścia granicznego w Osinowie Dolnym. Budowę obu tych obiektów sfinansował Canpol: targowiska w całości, a przejścia wspólnie z wojewodą. Ewenementem było, że przejście graniczne powstało z inicjatywy prywatnej firmy i za jej pieniądze. Canpol wykorzystał w tym celu przedpłaty od kupców. Nie brakowało ich, bo to najbliżej położone Berlina polskie targowisko, które szybko zdobyło popularność mnóstwa niemieckich klientów. Powstało ponad tysiąc stoisk, nie licząc konkurencyjnej hali w dawnej papierni przy samej granicy. Wielkie obroty, wielkie zyski i wielkie konflikty - tak jest do dziś.

Jedna z głównych postaci Canpolu - Tomasz Siergiej od niedawna zaczął też parać się polityką. Jest przewodniczącym powiatowego zarządu Platformy Obywatelskiej, a w ostatnich wyborach samorządowych w 2010 r. kandydował na burmistrza Cedyni i przegrał m.in. z dotychczas pełniącym tę funkcję Adamem Zarzyckim, który zarzuca Canpolowi, że wbrew swym deklaracjom, za mało inwestuje w targowisko.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska