Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 23 z dnia 04.06.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wieża z widokiem
Prom nadal stoi
Nowy przejazd i nowe kałuże
Strażacka parada w Trzcińsku
Kto jest obrońcą strażaków?
Kościół w pełni poświęcony
POLSKO-NIEMIECKI FESTYN REKREACYJNY
CHOJNA 2013

Powiat po absolutorium
Burmistrz już nie kupuje mieszkania
Czy leci z nami pilot?
Szlak kajakowy na Tywie już gotowy!
Koncert za stodołami
Sport

Kościół w pełni poświęcony

Abp Dzięga namaszcza jeden z zacheuszków
Kościół św. Trójcy w Chojnie wraz z zabudowaniami dawnego klasztoru augustianów to jeden z najcenniejszych zabytków na naszym terenie. Co ważne - w zrujnowanym w 1945 roku w 80 procentach mieście zachował się stosunkowo nieźle, choć był zdewastowany.

Klasztor augustianów założono w Chojnie już w 1290 roku, natomiast kościół konsekrowano 17 marca 1388 r., nadając mu wezwanie Świętej Trójcy. Teraz przypada więc 625-lecie poświęcenia. Klasztor istniał do reformacji (w XVI wieku), ale kościół funkcjonował nadal, przez jakiś czas jako garnizonowy. Do początków XIX wieku istniał przy nim cmentarz miejski. I w tym też wieku świątynia stała się magazynem, potem salą gimnastyczną, siedzibą strażaków. Przez kilkadziesiąt lat (do 1913 r.) część pomieszczeń wykorzystywano na kaplicę katolicką, aż do wybudowania kościoła tego wyznania przy dzisiejszej ul. Roosevelta. Po II wojnie odbudowa poklasztornego kościoła zaczęła się w 1958 r., a poświęcenie nastąpiło w 1963. Jednak z różnych względów obrzęd ten nie był kompletny. Dlatego teraz, 26 maja, już w pełnej zgodzie z katolickimi zasadami, uroczystej rekonsekracji dokonał arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga. Jednym z kluczowych elementów było namaszczenie sześciu zacheuszków, czyli znaków konsekracyjnych w formie małych krzyży, umieszczonych w różnych miejscach wewnętrznych ścian kościoła. Nazwa „zacheuszek” pochodzi od imienia biblijnego Zacheusza, który przyjął Jezusa u siebie w domu. Obecne zacheuszki umieszczono w chojeńskiej świątyni w ubiegłym roku.
26 maja arcybiskup poświęcił także ołtarz. Zgodnie z katolicką tradycją, poświęcić można ołtarz, który umocowany jest w kościele na stałe. Dotychczasowy był przenośny (obecnie znajduje się w kościele Mariackim, który znajduje się w tej samej parafii).
Cantores Varsovienses
W uroczystościach konsekracyjnych uczestniczyło bardzo wielu wiernych i kapłanów, z ks. prałatem Antonim Chodakowskim, który jest tu proboszczem od 1984 roku. Historię świątyni przedstawił Michał Gierke. Muzyczną oprawę zapewniła grupa Pomerania Ensemble pod kierunkiem Anny Marii Kowalskiej. Obecni byli m.in.: starosta Wojciech Konarski, burmistrz Adam Fedorowicz, przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Komorzycki. Na zakończenie koncert „Ave Maria przez wieki” dał w kościele Mariackim zespół Cantores Varsovienses, złożony z muzyków Warszawskiej Opery Kameralnej. Wystąpili: Ewa Mikulska - kontralt, Krzysztof Machowski - tenor, Krzysztof Matuszak - baryton i Andrzej Mikulski - organy. Usłyszeć można było pieśni m.in. Bacha, Mozarta, Schuberta, Verdiego.

Dokładną historię kościoła zamieściliśmy w nr. 11, 12 i 13-14:
http://www.gazetachojenska.pl/gazeta.php?numer=13-11&temat=11
http://www.gazetachojenska.pl/gazeta.php?numer=13-12&temat=8
http://www.gazetachojenska.pl/gazeta.php?numer=13-13&temat=8

(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska