Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 25 z dnia 18.06.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kości pod sklepem
Nagroda za Nową Amerikę
Burmistrz oświadcza
Jednak nie PUK
Hipoteka znów odroczona
Mniejszościowy burmistrz, mniejszościowi radni
Uchylenie uchylone
Dwie oceny Lidwina
W Cedyni nie tylko o bitwie
20 lat razem na pograniczu
Dyskdżokej i pośrednik
Kałamarz i ośla ławka
Muzyczna podróż w czasie
Sport

Kałamarz i ośla ławka

W siedzibie Geoparku w Moryniu Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita z Chojny podsumowało 11 czerwca swój kolejny projekt z udziałem uczniów. Nosił tytuł „Kałamarz i ośla ławka”. Zadaniem uczestników było zbieranie w swych miejscowościach informacji o początkach polskiego szkolnictwa na tym terenie po II wojnie. Zgłosiło się blisko 50 uczniów z sześciu szkół. Były to cztery gimnazja: z Chojny (opiekun Ryszard Juzyszyn), Mieszkowic (op. Renata Walawender i Mirosława Butrymowska), Morynia (op. Beata Dziedzic-Szewczyk) i Widuchowej (op. Dominik Smulski), podstawówka z Chojny (op. Wiesława Koladyńska i Przemysław Tylus) oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie (op. Danuta Perz).

Inscenizacja gimnazjum z Mieszkowic
Młodzież, po przejściu warsztatów dziennikarskich i historycznych, przez kilka miesięcy zbierała relacje byłych uczniów, emerytowanych i obecnych nauczycieli. Na podsumowaniu zaprezentowała owoce swej pracy w formie filmów, zdjęć, tekstów, a nawet przedstawień. Wiele historycznych faktów wyglądało bardzo egzotycznie, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Na koniec burmistrz Morynia Jan Maranda przedstawił swą gminę i powstały niedawno Geopark.

Efekty projektu wydane zostaną w specjalnej broszurze i na płytach CD. Koordynatorką dofinansowanego przez starostwo przedsięwzięcia jest Magda Ziętkiewicz. Przypomnijmy, że rok wcześniej Terra Incognita zrealizowała podobny projekt z uczniami, poświęcony pierwszym polskim osadnikom na naszym terenie.
(tekst i fot. rr)


Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita dziękuje serdecznie burmistrzowi Morynia Janowi Marandzie za udostępnienie sali Geoparku, dyrektorom i pracownikom Zespołu Szkół w Moryniu i Miejskiego Ośrodka Kultury za pomoc organizacyjną, a państwu Chełstowskim z piekarni MAXX w Chojnie za pyszne ciasta dla uczestników.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska