Dzisiaj jest wtorek, 19 października 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 25 z dnia 18.06.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kości pod sklepem
Nagroda za Nową Amerikę
Burmistrz oświadcza
Jednak nie PUK
Hipoteka znów odroczona
Mniejszościowy burmistrz, mniejszościowi radni
Uchylenie uchylone
Dwie oceny Lidwina
W Cedyni nie tylko o bitwie
20 lat razem na pograniczu
Dyskdżokej i pośrednik
Kałamarz i ośla ławka
Muzyczna podróż w czasie
Sport

Hipoteka znów odroczona

Kolejny raz chojeńscy radni na sesji 13 czerwca odroczyli decyzję w sprawie zgody na ustanowienie hipoteki dla niedokończonej przychodni przy ul. Ogrodowej. O taką zgodę wystąpiła wcześniej firma EDO, która w kwietniu wygrała przetarg na dzierżawę obiektu, planując urządzenie tam domu opieki dla seniorów. Hipoteka do kwoty 20 mln zł pozwoliłaby dzierżawcy korzystać z bankowego kredytu hipotecznego na prowadzenie inwestycji.
Radni uważają, że takie pociągnięcie nie byłoby korzystne dla Chojny. Gdyby firma splajtowała, to co prawda gmina nie będzie musiała spłacać za nią kredytu, ale bank przejąłby nieruchomość. Szukano więc lepszych zabezpieczeń. - Gdy zobaczymy, że dzierżawcy zainwestowali ok. 10 procent wartości obiektu i gdy zobaczymy faktury, to wrócimy do sprawy hipoteki. Dziś będę przeciw - oznajmił na sesji radny Piotr Mróz. Podobnie wypowiedział się Wojciech Skrzypczyk. Innego zdania był Jarosław Przygoda: - Gdyby w przetargu była mowa o hipotece, to zapewne zgłosiłoby się dużo więcej chętnych. EDO nie informowało radnych na spotkaniu przed przetargiem, że będzie występować o hipotekę - zaznaczył i powtórzył swą opinię z poprzedniej sesji, że firma z kapitałem 6 tys. zł jest niewiarygodna. Rafał Skrzypek zaproponował, by ogłosić nowy przetarg na nowych warunkach. - Dajemy kolejne przywileje firmie na warunkach, których nie było w przetargu - powiedział. Radca prawny Krzysztof Judek uznał, że udzielenie zabezpieczenia w takiej formie nie narusza warunków przetargu.

Janusz Babiarz zapytał, czemu tym razem radca prawny nie wypowiada się o zagrożeniu finansów gminy, jak zrobił to w kwietniu w przypadku porozumienia w sprawie muzeum. Tam chodziło o 200 tys. rocznie, a tu o nieruchomość wycenioną na 2,7 mln zł. Mecenas nie odpowiedział.

Radni zapytali obecnego na sesji prezesa zarządu EDO Andrzeja Chańkę, czy jego firma jest gotowa zaakceptować dodatkowe zapisy w niepodpisanej jeszcze umowie z gminą. Odpowiedź była twierdząca. W związku z tym Rada Miejska postanowiła przełożyć sprawę hipoteki na następną sesję (27 czerwca), na którą mają być przygotowane nowe zapisy. Głosowało za tym 5 radnych, 3 było przeciw i 5 wstrzymało się.
(rr)


Spisek na Żółkiewskiego
Zwolennicy spiskowych teorii mają skłonność wyjaśniania spiskami wszystkiego, co się wokół nich dzieje, nawet powodzi i zachodów słońca. Nic więc dziwnego, że próbują doszukiwać się też spisku z udziałem naszej gazety, bo firma EDO przez krótki czas wynajmowała pomieszczenie w budynku należącym do „Gazety Chojeńskiej” (wynajmowała, bo pod koniec maja znalazła sobie w Chojnie inne lokum). Miłośników spisków zapraszamy do pasażu handlowo-usługowego przy ul. Żółkiewskiego, by ujrzeli, ile firm korzysta tam z wynajmowanych pomieszczeń.
Zdaję sobie sprawę, że dopuszczenie roli przypadku czy zbiegu okoliczności jest trudniejsze niż tropienie ukrytych wszędzie powiązań i tajnych machinacji. Mimo wszystko zachęcam do nieco większego wysiłku umysłowego. Bo narząd rzadko używany ulega zanikowi.
Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska