Dzisiaj jest sobota, 15 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 28 z dnia 09.07.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Sytuacja na śmieciowym froncie
Spór o stację paliw trwa
Bieda, ale nie tragedia
15 tys. km rowerem
W Baniach, w Bani czy w Baniu?
Błękitna Flaga w Moryniu
Najlepiej upamiętniają Sierpień
Sport

Sytuacja na śmieciowym froncie

Zgodnie z przewidywaniami, po wejściu w życie 1 lipca nowej ustawy o zagospodarowaniu odpadów komunalnych, w wielu miejscach Polski nie brakowało chaosu i bałaganu, także na naszym terenie. Często widać było przepełnione kosze, gdzieniegdzie w ogóle ich zabrakło. Potem sytuacja się stopniowo poprawiała.
Jak wiadomo, na terenie Związku Gmin Dolnej Odry, obejmującego większość naszego powiatu, przetarg na odbiór śmieci z nieruchomości mieszkalnych wygrało konsorcjum Remondis/Jumar. Południe powiatu obsługuje Jumar - firma z podszczecińskiego Mierzyna.
Chojeński PUK porozumiał się z Jumarem na podwykonawstwo i odbiór od mieszkańców gminy Chojna śmieci nieselekcjonowanych. Do działania przystąpił 2 lipca. Podobnie jest z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Widuchowej, który dysponuje nową śmieciarką. Formalne umowy obu tych firm z Jumarem mają być podpisane w tym tygodniu.
Wkrótce poinformujemy, jaka jest sytuacja z ZGKiM w Moryniu.
W gminach, które wystąpiły z ZGDO (w Gryfinie, Mieszkowicach i Trzcińsku-Zdroju), przetargi wygrały miejscowe zakłady komunalne.


Ile płacimy za śmieci?
Gryfino samodzielnie (kilka miesięcy temu wyszło ze Związku Gmin Dolnej Odry) zmaga się z nową ustawą śmieciową, która weszła w życie 1 lipca. Radni uchwalili następujące stawki od osoby zamieszkującej w danym lokalu: odpady segregowane 11 zł miesięcznie, a niesegregowane 13 zł. Termin zapłaty mija 27. dnia każdego miesiąca. Można wpłacać na konto lub w kasie Urzędu Miasta i Gminy. Mieszkańcy domów wielorodzinnych będą mieli wliczoną opłatę w czynsz za mieszkanie.
W Mieszkowicach (też wystąpiły z ZGDO) obowiązuje stawka 12 zł od mieszkańca za śmieci niesegregowane, zaś za segregowane 8,40 zł (w gospodarstwach liczących 5 osób - 39 zł, a 6 i więcej osób - 43,20 zł). Opłatę należy uiścić do 15. dnia każdego miesiąca.
Trzcińsko-Zdrój również samodzielnie wdraża nowe przepisy. Za śmieci niesegregowane płaci się 15 zł miesięcznie od osoby (ale nie więcej niż 60 zł). Za segregowane 9 zł (maksymalnie 36 zł). Termin wnoszenia opłaty ustalono ostatecznie na 25. dzień każdego miesiąca.
Pozostałe gminy naszego powiatu (Banie, Cedynia, Chojna, Moryń, Stare Czarnowo i Widuchowa) są nadal w ZGDO. Tu opłaty od osoby wynoszą: 15 zł za śmieci niesegregowane (ale nie więcej niż 75 zł) i 9 zł za segregowane (nie więcej niż 45 zł). Płacić trzeba do 15. dnia każdego miesiąca.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska