Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 30 z dnia 23.07.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Burmistrz Cedyni w dużych tarapatach
Stacja już działa, spór toczy się dalej
RIO uchyla uchwałę
Powiatowe tygrysy
Ile dokładamy do szkół?
O śmieciach inaczej
Drugi wiceburmistrz w Gryfinie
Jubileusz w Ińsku
Jarmark Moryński - program
Pułapka dla wjeżdżających zza granicy
Rozmowa plażowa
Na co czeka Chojna?
Piękne boisko
Sport

SPORT

Biegali, chodzili i tańczyli
Tydzień temu podaliśmy medalistów Biegu Integracyjnego o Puchar Rady Sołeckiej w Starym Objezierzu. Dziś więcej informacji o imprezie. Festyn w tej miejscowości, którym kluczowym punktem jest bieg, ma długą tradycję, bo zorganizowany był po raz czternasty. Jego inicjatorem i również głównym organizatorem od początku jest radny Jerzy Domaradzki, potrafiący zachęcić do zgodnej współpracy miejscowe organizacje. W tym roku biuro biegu przeniesiono do nowo wyremontowanej świetlicy, gdzie biegacze mogli skorzystać z szatni, natrysków i zjeść posiłek. Takie warunki zapewniają tylko nieliczni organizatorzy.

Na najwyższym podium B. Pochranowicz.
Z lewej S. Probucka, z prawej I. Swendrowska
Na starcie stanęło 15 kobiet, 41 mężczyzn i 10-osobowa mieszana grup kijkarzy (nordic walking), tym razem pod egidą przewodniczącej Rady Miejskiej Morynia Jadwigi Fragstein-Niemsdorff. Wszyscy ukończyli swoją konkurencję. Kobiety rywalizowały na trasie 5 km, a mężczyźni pokonywali tradycyjną dychę. Po biegu i dekoracji najlepszych zawodników wszyscy startujący losowali kilkanaście nagród rzeczowych. Dodatkowo nagrodzono gminnych liderów biegu. W festynie uczestniczył częsty gość moryńskich imprez - senator Sławomir Preiss, który wraz z burmistrzem Janem Marandą wręczał nagrody. Po sportowej części festynu odbył się plenerowy występ artystyczny, w którym zaprezentowały się zespoły Miejskiego Domu Kultury z Morynia oraz soliści.
Zwycięzca R. Helon (w środku),
K. Pokrzywiński (z lewej) i T. Chawawko
Poniżej najlepsza dziesiątka biegu mężczyzn, piątka kobiet i najlepsi w nordic walkingu:

Mężczyźni (10 km)
1. Radosław Helon - Szczecin czas 34:17
2. Krzysztof Pokrzywiński - Police 35:17
3. Tomasz Chawawko - Dębno 35:47
4. Robert Kopcewicz - Goleniów 36:31
5. Wojciech Cieślukowski - Szczecin 36:59
6. Kamil Kliczka - Szczecin 37:45
7. Grzegorz Pluta - Nowe Czarnowo 38:20
8. Kacper Maciejski - Gryfino 39:39
9. Artur Jackiewicz - Kostrzyn 40:03
10. Paweł Możdżeń - Mieszkowice 40:20

Kobiety (5 km)
1. Barbara Pochranowicz - Myślibórz 19:27
2. Sandra Probucka - Gryfino 20:34
3. Iwona Swendrowska - Gryfino 22:28
4. Magdalena Malinowska - Klępicz 23:24
5. Małgorzata Jaz - Mieszkowice 24:48

Nordic walking
1. Dariusz Lewandowski - Gryfino
2. Karolina Cieciura - Przecław
3. Barbara Sobolewska - Moryń
(tekst i fot. tw)


Jakubik bije rekordy
Niedawno pisaliśmy o udanym występie trenującego w Hermesie Gryfino chojeńskiego młodzika Sławomira Jakubika na mistrzostwach Polski w biathlonie letnim. Zajął wtedy na dystansie sprinterskim piąte miejsce, a na 4 km był szósty. Jego forma jest nadal bardzo wysoka, bo podczas ostatnich zawodów, już na bieżni, w Białogardzie zaskoczył trenera Jana Podleśnego doskonałym czasem na 1000 m: 2 min. 42,78 s. Jak dotychczas jest to trzeci czas w Polsce w tej kategorii wiekowej. Gdyby Sławek podobną formę utrzymał przez wakacje, to we wrześniu może powalczyć o dobrą lokatę podczas mistrzostw Polski w Radomiu.


Moryń zaprasza na bieg
To bieg z dużymi tradycjami, znany na terenie całej Polski. Tegoroczny Bieg Dookoła Morynia i Jeziora Morzycko będzie zorganizowany w najbliższą sobotę 27 lipca już po raz czternasty. W tym roku jest pewne novum, bo start i meta są przeniesione na ul. Akacjową, przy której znajduje niedawno urządzony Kamienny Ogród (koło murów). Start o godz. 10.
Regulamin i wszystkie szczegóły są na stronie internetowej Morynia oraz na Maratonach Polskich i Lubuskim Portalu Biegowym.
(tw)


Jak w Tour de France
Podobnie jak w najsłynniejszym wyścigu kolarskim Tour de France, tak w rywalizacji gołębi pocztowych nadeszły etapy prawdy, czyli najdłuższe i najbardziej męczące sprawdziany. Jak wspomniał jeden z hodowców, obecny rok jest szczególnie trudny, bo długa zima sprawiła, że gołębie nie zostały odpowiednio przygotowane do konkursów. Zabrakło „wylatania”, a ponadto tegoroczna pogoda jest wyjątkowo kapryśna. Nie ma stabilnej aury i co parę dni jest zmiana. Gdy do tego dochodzą zmienne wiatry i burze, to ptaki mają arcytrudne warunki i wiele z nich nie radzi sobie przy długich lotach. Tegoroczne straty są wyjątkowo duże, bo gdy do pierwszego lotu wystartowało 2708 gołębi, to w jedenastym z miejscowości Bergen w Holandii wypuszczono jedynie 659.
W czołówce nastąpiły pewne przetasowania, ale dotychczasowi potentaci trzymają się mocno. Do końca rywalizacji jeszcze trzy loty i zapewne będzie parę niespodzianek, zważywszy że są duże straty w gołębiach.
Oto klasyfikacja 10 najlepszych hodowców po 11 konkursach.
1. Czesław Matula (Banie) pkt 2563,41
2. Piotr Wrona (Banie) 2538,51
3. Adam Dmytrasz (Chojna) 2538,10
4. Grzegorz Hrycaj (Chojna) 2528,82
5. B. i G. Ratajczakowie (Banie) 2521,72
6. Henryk Gralak (Banie) 2473,73
7. Władysław Werwiński (Chojna)
8. Franciszek Studziński (Chojna)
9. P. i A. Jasińscy (Chojna)
10. Mirosław Pęksyk (Myślibórz)
W klasyfikacji najlepszych lotników już nie ma wyczynowców bez wpadki. Dwa gołębie (Matuli i Ratajczaków) punktowały w 10 konkursach na 11 możliwych, a następnych sześć ma po 9 konkursów: Matula 2, Wrona, Pęksyk, Gralak i Ratajczakowie po 1.
(tw)


Zdemolowany stadion
Nieznani sprawcy w nocy z soboty na niedzielę zdemolowali obiekty na stadionie Miejskiego Klubu Sportowego Orzeł Trzcińsko-Zdrój, w tym szatnie i prysznice. Policja oglądała już zniszczenia i sprawdza monitoring. Zarząd klubu w poniedziałek rano złożył doniesienie o popełnieniu przestępstwa.
(fot. MKS Orzeł)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska